GTA 5 Eğilme Tuşu ve Siper Alma

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

GTA 5 Eğilme Tuşu ve Siper Alma

GTA 5 eğilme ve siper alma tuşları bazen karıştırılabiliyor. Oyun içinden tuşlara baktığınızda da hangi tuşla eğiliniyor, hangi tuşla siper alınıyor, belli olmayabiliyor. Gelin sizlere GTA 5 eğilme tuşu hangisidir, nasıl siper alınır gösterelim.

Sizlere verdiğimiz Grand Theft Auto 5 oyun tuşları varsayılan değerlerdir. Dilerseniz yazımızda bahsedeceğimiz şekilde klavye tuşlarını değiştirebilirsiniz. GTA 5, diğer Grand Theft Auto oyunlarına göre eğilme ve siper alma tuşları bakımından farklı bir oyundur. Kendiniz alıştığınız gibi tuşları değiştirebilirsiniz.

GTA 5 Eğilme Tuşu

Çömelme tuşu olarak da geçen, eğilme tuşu bazen karıştırılabiliyor. Bu durumun asıl sebebi ise benzer işlevlerde birden fazla tuş olması. Oyunda sessizce yürümek için eğilebilirken bazı bariyer ve duvarların yanında ise siper alarak hareket edebilirsiniz. Bu durum genelde karıştırıldığı için konuya açıklık getireceğiz.

GTA 5 eğilme tuşu; “CTRL” tuşudur. Bu tuşu kullandığınızda hafif eğilerek sessiz yürümeyi etkinleştirmiş olursunuz.

GTA 5 eğilme tuşu hangisidir?

Ctrl tuşuna basarak eğilebilirsiniz. Ancak siper almak için varsayılan tuş farklıdır.

GTA 5 sessiz yürüme nasıl yapılır?

Oyundaki eğilme tuşu olan “Ctrl” hafif eğilerek sessiz yürümenizi sağlar. Ancak siper almak için varsayılan tuş farklıdır.

GTA 5 Siper Alma

GTA 5 Eğilme Tuşu
GTA 5 Eğilme Tuşu

Grand Theft Auto 5 ilk çıktığı zamanlarda da çok beğenilen özelliklerinden biri siper almaydı. Günümüzde birçok oyunda bu özellik olsa da bu kadar akıcı olarak yapan ilk oyunlardan biriydi diyebiliriz. GTA 5 siper alma tuşu çoğu zaman eğilmeyle karışabiliyor. Bu konuya açıklık getireceğiz.

GTA 5’te siper alabilmek için bazı nesnelere yaklaşmanız gerekir. Siper alınabilecek nesneler şu şekildedir:

reklam
  • Köşeler
  • Kutular
  • Arabalar
  • Alçak duvarlar

Genelde nesnelere yüzünüzü dönmeniz gerekir. Sonrasında siper alma tuşuna“Q” basarak siper alabilirsiniz. Siperden dışarı bakmak için de siper aldıktan sonra nişan almanız yeterli olacaktır. Siperin ardından ateş etmek içinse nişan aldıktan sonra ateş etmeniz yeterli olacaktır. “Q” tuşuna tekrar basarak siper almayı bırakabilirsiniz.

GTA 5’te nasıl siper alınır?

Oyundaki siper ve duvar tarzı nesnelerin yanına gelerek Q tuşuna basmanız gerekir. Yazımızda daha ayrıntılı şekilde anlattık.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.