GTA 5 FPS Sabitleme Rehberi

Avatar for Enes Sağlam

Tarih:

GTA 5 FPS Sabitleme Rehberi

Yeni bir bilgisayar ya da yeni bir parça aldığımızda GTA 5 her zaman test oyunumuzdur. Bunun sebebi ise şu anki piyasada orta düzey sistemlerde orta ayarlarda çalışmasıdır. Yüksek sistem gereksinimi isteyen bu oyunda bazen ani FPS düşüşleri ve FPS dropları olabiliyor. Bu durum cihazdan çok oyun ayarlarıyla alakalı. Bugün, GTA 5 FPS drop giderme ve sabitleme işlemi için detaylı bir GTA 5 FPS sabitleme rehberi hazırladık. Gelin detaylara geçelim…

Grand Theft Auto V orta kalibre cihazlar için sistem zorlayan bir oyun diyebiliriz. Bu sebeple eğer oyun ayarları cihazınıza göre ayarlanmazsa ani FPS düşüşleri yani FPS droplarıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca tabi sisteme göre düşük FPS, donma gibi sorunlarla da karşılaşmanız muhtemel. Bu yazımızda daha çok ani FPS düşüşlerini, FPS sabitlemeyle engellemeyi konuşacağız. Diğer sorunlar için GTA 5 FPS arttırma yazımıza ulaşabilirsiniz.

Gta 5 olası FPS sorunu

FPS sabitleme işlemine geçmeden önce bir noktaya daha değinmek istiyorum. Oyun esnasında FPS’inizi görmek ve test etmek için bu yazımızdaki adımları uygulayın. Eğer FPS değeriniz hep düşükse arttırmak için bu yazımıza gidebilirsiniz. Normalde 150 – 200 FPS alırken bazı noktalarda ani düşüşler yaşıyorsanız yazımıza devam edebilirsiniz.

GTA 5 FPS Sabitleme Nasıl Yapılır?

FPS sabitleme işlemine geçmeden bu işlemi neden yaptığımızı açıklamak istiyorum. Sizin cihazınız oyunda 150 – 200 FPS alabilir ancak eğer monitörünüz 60 hertz ise 60 FPS ile aldığınız aynı görüntüyü alırsınız. Eğer 160+ hertz kullanmıyorsanız 150 – 200 FPS değerleri bazı yerlerde ani düşüşlere sebep olur. Bu nedenle de oyunda ara ara donmalar olur.

Gta 5 VSync seçeneği

Bu işleme geçmeden eğer monitör hertz değerinizi öğrenmek istiyorsanız bu linkten öğrenebilirsiniz. Onun haricinde sabitleme işlemi GTA 5 dahilinde 60 FPS ya da 30 FPS olmaktadır. Gelin nasıl GTA 5 FPS sabitlenir, görelim:

 • İlk olarak oyunu açmalıyız.
 • GTA 5 Oyun ayarlarına girin,
 • Ayarlardan graphics sekmesini yani görüntüyü seçin,
 • Açılan seçeneklerden VSync seçeneğine gelin,
 • Bu seçeneği “On” yaparsanız 60 FPS’e sabitlenecektir.
 • Eğer “Half” yaparsanız 30 FPS’e sabitlenecektir.

Monitörünüze göre bazı durumlarda ise sabitlemeyi kapatmak isterseniz VSync seçeneğini “off” olarak değiştirin. Bazen bu durum FPS sabitleme sorunu olarak da karşımıza çıkabilir. GTA 5 FPS sabitleme sorunu da aslında bundan dolayı kaynaklanır. Sorunu gidermek için VSync seçeneğini “off” olarak değiştirin.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

2 Yorum

 1. Avatar for Yahya

  Yahya

  22 Eylül 2021 14:37

  Gta 5 nasıl yükleniyor

  • Avatar for Kerem

   Kerem

   24 Eylül 2021 17:04

   Epic Games gibi zaman zaman GTA 5’i ücretsiz satan mağazalar vardır, bunları takip edebilirsiniz. Ömür boyu ve hemen oynamak istiyorsanız Steam üzerinden satın alabilirsiniz ve bilgisayarınızın oyunu karşıladığından emin olmak için GTA 5 sistem gereksinimleri adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.