GTA 5 FPS Arttırma Rehberi

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

GTA 5 araba

GTA 5 tüm zamanların en popüler oyunlarından biri olarak gösteriliyor. İşte bilgisayarınızı eritmeden FPS‘yi artırmak için bazı önemli ince ayarlar ve sırlar.

GTA 5 FPS Arttırma

GTA 5 FPS Arttırma Rehberi (Daha İyisi Yok)
GTA 5 FPS Arttırma Rehberi (Daha İyisi Yok)

GTA grafikler için artırılması ve FPS (saniyedeki kare sayısı), sizin oyun bakış harika yapma ve sorunsuz bahsediyoruz. Birkaç terimi hızlıca tanımlayalım:

 • Grafikler: oyunun nasıl göründüğünü ifade eder. Daha iyi grafikler daha temiz ve daha keskindir. Daha fazla ayrıntı gösterecekler, daha fazla doku içerecekler, daha gerçekçi aydınlatma ve gölgeler içerecekler ve oyunu daha yüksek bir çözünürlükte gösterecekler.
 • FPS: “kare hızı” olarak da bilinen, oynatırken gördüğünüz saniye başına kare sayısıdır. İdeal oyun deneyimi, 60 FPS kare hızında çalışır. Karşılaştırma için çoğu film 24 FPS’de gösterilir. Daha yüksek kare hızı, oyununuzun daha akıcı görünmesi anlamına gelir.
 • Güçlendirme: Oyununuzdaki grafikleri ve FPS’yi, ayarları değiştirerek ve oyunun çeşitli yönlerini değiştirebilecek “modlar” kullanarak artırabilirsiniz.
 • Modlar: Oyunda mod, küçük grafik ayarlarından ek seviyelere ve orijinalin kemiklerine dayanan tamamen yeni bir oyuna kadar değişebilen bir oyunda yapılan bir değişikliktir. Oyuncular, bir oyunu iyileştirmek ve ömrünü uzatmak için modlar oluşturur. Bu makalede, bilgisayarınızda GTA 5’in grafiklerini ve performansını iyileştirmek için bazı modlar öneriyoruz.

GTA 5 çok çeşitli grafik ve performans optimizasyonlarını destekler ancak en yeni bilgisayarlar bile bunların hepsini idare etmekte zorlanabilir. Grafiklerinizi nasıl geliştireceğinizi ve bilgisayarınızın sunabileceği en iyi FPS’yi nasıl elde edeceğinizi göstereceğiz.

Grafikler ve FPS’in ikisi de mükemmel olamaz. Mümkün olan en iyi grafikleri istiyorsanız muhtemelen daha düşük bir FPS’yi kabul etmeniz gerekecektir. Oyununuzu FPS için optimize etmek genellikle birkaç grafiksel fedakarlık gerektirir. Bu nedenle oyun beklentilerinizi bilgisayarınızın yetenekleriyle dengelemeniz gerekir.

GTA 5 FPS Arttırma Rehberi (Daha İyisi Yok)
GTA 5 FPS Arttırma Rehberi (Daha İyisi Yok)

GTA 5 Sistem Gereksinimleri

Rockstar Games’e göre GTA 5 sistem gereksinimleri şunlardır: 

 • İşletim sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1, Windows Vista 64 Bit Service Pack 2 (Vista OS çalıştırılıyorsa NVIDIA ekran kartı önerilir)
 • İşlemci: Intel Core 2 Quad CPU Q6600 @ 2.40 GHz (4 CPU) / AMD Phenom 9850 Dört Çekirdekli İşlemci (4 CPU) @ 2.5 GHz
 • Bellek: 4 GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA 9800 GT 1 GB / AMD HD 4870 1 GB (DX 10, 10.1, 11)
 • Ses Kartı: % 100 DirectX 10 uyumlu
 • Sabit Disk Alanı: 65 GB
 • DVD sürücüsü: Yalnızca oyunun fiziksel bir sürümüne sahipseniz

İlginizi Çekebilir: GTA 4 Sistem Gereksinimleri

Bunlar oyunun çalışması için minimum gereksinimler olduğunu unutmayın. Son beş veya altı yılda bir Core i3 – i7 işlemci ve benzer şekilde yeni bir grafik kartı ile çok daha iyi FPS elde edeceksiniz. 

Full HD’de sorunsuz FPS için, dört yıldan eski olmayan 3 GHz Core i5 ve en azından bir GeForce 970 veya 1050 Ti grafik kartı alabilirsiniz. Ayrıca en az 8 GB RAM almanız gerek. Yalnızca 1080 Ti veya 2080 Ti gibi en son teknoloji grafik kartları, en iyi grafik ve performans ayarlarının tümü ile oyunu 4K çözünürlükte işleyebilir. 

reklam

Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için, SLI’da iki grafik kartını birleştirin, bu da birlikte çalışmalarını sağlar.

Bu oyunu oynamak için en havalı donanıma hatta bir masaüstü bilgisayara ihtiyacınız yok. Bir Intel HD grafik kartı, GTA 5’i daha iyi bir kart kadar sorunsuz işleyebilir. 

Üstün Oyun Performansı İçin Bilgisayarınızı ve Dizüstü Bilgisayarınızı Optimize Edin

Ne tür bir donanıma sahip olursanız olun, ilk adımınız bilgisayarınızı oyun için optimize etmektir:

 1. Grafik sürücülerinizi yükseltin. Bunu manuel olarak yapabilirsiniz.
 2. İşlemcinizin GTA 5’e ayrıldığından emin olmak için AVG TuneUp ile gereksiz arka plan etkinliklerini devre dışı bırakın.
 3. Disklerinizi birleştirin.

Mevcut Grafiklerinizi ve FPS’nizi Karşılaştırın

GTA 5 PC’niz için oyunun performansı üzerinde en önemli etkiye sahip olacak ayarları tanımlayabilen entegre bir kıyaslama aracıyla birlikte gelir. Herhangi bir ayarı değiştirmeden önce bunu kullanın, ardından ayarlamalarınızı yaptıktan sonra tekrar kontrol edin. Bu şekilde, değişikliklerinizin yardımcı olup olmadığını bilirsiniz.

Grafikler menüsüne gidip GTA 5 benchmark testi yapabilirsiniz.

Oyununuzu karşılaştırdıktan sonra, GTA 5 ayarlar menüsünü açabilir ve bazı ince ayarlar yapmaya başlayabilirsiniz.

GTA 5 En İyi Grafik Ayarlarını Bulma

Oyun içi ayarlar, grafiklerinizi ve FPS’nizi artırmak için ilk arama noktanızdır. Unutmayın, mutlak bir oyun PC’sine sahip değilseniz, pürüzsüz grafikler ve kare hızı arasında bir denge bulmanız gerekecek.

Ayarları açın ve Grafiklere gelin.

GTA 5 En İyi Grafik Ayarlarını Bulma

GTA 5 donanımınıza bağlı olarak grafikleri ve FPS‘yi dengelemek için kendisini otomatik olarak yapılandıracaktır. Üstteki Video Belleği çubuğu, oyunun grafik kartınızda ne kadar zorlu olacağını gösterir. Daha yüksek ayarlar, grafiklerin daha temiz ve ayrıntılı görünmesini sağlar, daha fazla bellek kullanmak ve muhtemelen FPS‘nizi düşürmek pahasına.

En düşük ve en yüksek grafik ayarları arasında hızlı bir karşılaştırma:

reklam
En düşük grafik ayarları
En yüksek grafik ayarları

İkinci resimde dokuların ne kadar net olduğunu ve daha gerçekçi bir his verdiğini görebilirsiniz. Ancak bu dokunuşlar olmadan oynayabilirseniz daha düşük ayarlarla büyük bir GTA 5 FPS artışı elde edersiniz . Oyununuzu nasıl etkilediklerini görmek için aşağıdaki ayarları değiştirmeyi deneyin:

 1. FXAA yerine MSAA kullanın: MSAA (Çoklu Örnek Örtüşme Önleme) genellikle FXAA’dan (Hızlı Yaklaşık Kenar Yumuşatma) biraz daha iyi görünür. FXAA’yı kapatın ve FPS’nizi etkileyip etkilemediğini kontrol etmek için MSAA’yı 2x veya 4x’te deneyin.
 2. VSync’i deneyin: VSynch özelliğini kapatmak, kare hızı sınırlamasını devre dışı bırakır ve genellikle FPS’nizi artırabilir. Bununla birlikte, oyunun aynı anda birden fazla kareden görüntüleri gösterdiği bazı ekran yırtılmaları fark edebilirsiniz, bu nedenle bunlardan herhangi birini görüyorsanız VSync’i tekrar açın.
 3. Nüfus yoğunluğu ve çeşitliliği: Bunu azaltmak, dünyanızdaki yaya ve araba miktarını azaltacaktır. Şehrinizin biraz boş hissetmesine aldırış etmiyorsanız özellikle bir dizüstü bilgisayarda veya eski bir PC’de FPS’de önemli bir sıçrama görebilirsiniz.
 4. Doku kalitesi: Doku kalitenizi düşücek, FPS’nizi artıracaktır ancak daha az ayrıntılı grafikler pahasına.
Daha düşük doku ayarları ve daha yüksek doku ayarları
 1. Reflection MSAA: Bu ayar, parlak bir araba veya yağmur suyu birikintisi gibi yansıtıcı yüzeylerin pürüzsüzlüğünü kontrol eder. Kendi testimizde, bunu devre dışı bırakmak, grafik kalitesinde önemli bir kayıp olmadan bize 5 FPS artışı sağladı.
 2. Çözüm: Büyük bir Full HD veya 4K ekranda oynuyorsanız, GTA 5’i kendi doğal çözünürlüğünde (1920 x 1080 veya 3840 x 2160) çalıştırmak isteyeceksiniz. Ancak 4K, sorunsuz çalışması için bir GeForce 1080 Ti veya 2080 Ti grafik kartına (hatta iki tanesine) sahip olmanızı gerektirir.
 3. Yüksek Çözünürlüklü Gölgeler (Gelişmiş Grafikler altında): Bunu bulmak için Gelişmiş Grafikler bölümüne gidin. Bu ayarı ve Uzatılmış Gölgeler Mesafesini artırmanın, Video Belleği kullanımımızı 800 MB’a kadar artırırken ciddi FPS maliyetlerine neden olduğunu gördük. En yüksek performans için bu ayarları minimumda tutun.

GTA 5 FPS Kodları: commandline.txt

GTA 5 ana menüde görünmeyen bazı ek ayarlara sahiptir. FPS’nizi ve grafiklerinizi daha da artırabilecek bir yöntem bulduk. İşte bu değişiklikleri nasıl yapacağınız:

 1. Oyun klasörüne gidin: Örneğin, E: \ Games \ SteamApps \ ortak \ GTA V.
 2. Orada commandline.txt adında bir dosya varsa, onu açın. Değilse, kendiniz bir tane oluşturun:
  1. Klasöründe sağ tıklayın ve Yeni‘nin üstüne gelin.
  2. Metin Belgesi’ni seçin.
  3. Dosya uzantıları devre dışı bırakılmışsa, yeni belge commandline.txt veya komut satırını yeniden adlandırın.
GTA 5 FPS Kodları

3. Bu dosyayı Not Defteri veya tercih ettiğiniz metin düzenleyiciyle açın.

Komut satırı metin dosyası açıkken, aşağıdaki seçeneklerden tip ayarları menüsünde mümkün olanın ötesine oyunu değiştirmek için heyecanlı değil misin? Kesinlikle öyle düşünüyoruz!

 1. -disableHyperthreading: Çoğu modern işlemcinin daha iyi çoklu görev için sanal çekirdekleri vardır. Bunu eklemek eski makinelerde performansı artırabilir, bu nedenle sizin durumunuz buysa bir çekim yapmaya değer olabilir.
 2. -hdr: Rockstar Support, bu ayarın “tüm işleme hattını 16-Bit olarak ayarladığını” iddia ediyor. Bunu eklerken önemli bir değişiklik fark etmedik, ancak gözleriniz bizimkinden daha iyi olabilir.
 3. -Noquattransform: Oyununuzu 3B uzayda nesneler gibi yapmak için en hızlı tekniktir ancak aynı zamanda hatalara da yol açabilir. Uzayda yüzen bazı nesneler görürseniz, -Noquattransform dönüşümünü devre dışı bırakmak için bu komutu kullanabilirsiniz.
 4. -adapter: GTA 5’e seçtiğiniz grafik kartını kullanma talimatı vermek için bu ayarı ve ardından 0 ile 4 arasında bir sayı ekleyin. Örneğin, oyun tümleşik yonga setinizi (-adapter 0) kullanmakta ısrar ediyorsa, GTA 5’in ayrı grafik kartınızı seçmesini sağlamak için “-adapter 1” girebilirsiniz. Bunu bir sonraki seçenekle birlikte kullanın.
 5. -ignoreDifferentVideoCard: Bu GTA 5’in yalnızca yukarıdaki komutla belirttiğiniz bir grafik yongasını kullanmasını sağlar. Ayrıca kasma sorununuda de düzeltebilir.
 6. -FrameQueueLimit: Bu, çerçevelerin ön işlemesini sınırlar. Bunu azaltmak, GTA 5 gecikmesini de düzeltebilir. –FrameQueueLimit 0 veya  -FrameQueueLimit 1’i kullanın ve sizin için en iyi olanı görün.

GTA 5 Grafikleri ve Oyun Modları

Yukarıda belirttiğimiz iki teknik, zevkleriniz için hala yeterli değilse, GTA 5 modlarının dünyasına bir göz atabilirsiniz. Modların, görünüşünü veya çalışma şeklini değiştirebilecek eklemeler olduğunu hatırlayın. Birçok mod, hayran yapımı emeklerdir.Diğer FPS Arttırma Rehberlerimiz

GTA 5 Hile Kodları: Daha İyisi Yok! PS4, XBOX, PC (2020)

Call Of Duty Warzone Fps Arttırma: Daha İyisi Yok!

Valorant FPS Arttırma, Drop ve Donma Sorunu (Kesin Çözüm 2020)

CSGO FPS Arttırma Rehberi 2020 (Kesin Çözüm)

VALORANT Battle Pass (Savaş Bileti) Nedir? Nasıl Alınır?

Cyberpunk 2077 Keanu Reeves’in Karakteri Hakkında Bildiğimiz Her Şey


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.