Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Oyun Faresi ile Normal Fare Arasındaki Farklar Nelerdir?

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Oyun Faresi ile Normal Fare Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir oyun bilgisayarını bir araya getirirken, ihtiyaç duyduğunuz birçok bileşen ve ekipman vardır. Bilgisayarınızı oluşturmak için mükemmel bileşenleri seçmeniz gerekecektir.

Oyunla, farenizle ve klavyenizle etkileşimde bulunmak için kullanacağınız araçlara bakmadan önce. Yüksek kaliteli bir oyun faresine ihtiyacınız olacaktır. Peki bir oyun faresi arasındaki fark tam olarak nedir?

Oyun Faresi ile Normal Fare Arasındaki Farklar Nelerdir?

CSGO En İyi Mouse (Fare) Ayarları: Daha İyisi Yok!
Oyun Faresi ile Normal Fare Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir oyun faresi ile normal bir fare arasında bazı önemli farklılıklar vardır. Bir oyun faresi daha duyarlı, kullanımı daha kolay ve genellikle oyun oynamak için daha iyi tasarlanmıştır. Bununla birlikte çoğu oyun faresi, gerekli olmayan bazı ekstra özellikler de içerir. İkisi arasındaki temel fark, bir oyun faresinin ne kadar duyarlı olduğu ve hareketlerinizin oyuna hızlı ve doğru bir şekilde dönüştürülme seviyesidir.

Bir oyun faresi ile normal bir fare arasındaki fark hakkında bilmeniz gereken şey budur. Oyun faresi seçiminiz neden önemlidir ve oyun bilgisayarınızı tamamlamak için gerçekten bir fareye ihtiyacınız varsa.

Oyun Faresi ve Normal Fare

Bir oyun faresi, esasen, oyuncular için üretilmiş ve (en önemlisi) pazarlanan bir fare için kullanılan bir terimdir. Doğası gereği hiçbir şey ifade etmez. Bir oyun faresi olup olmadığını düzenleyen bir endüstri kuruluşu yoktur. Yani fazla araştırma yapmazsanız, farklı bir etikete sahip ucuz bir fare elde edebilirsiniz. Her şeyi gerçek oyuna indirgediğinizde, fark çok daha nettir.Birincil fark, farenin tam hareketlerinizi yansıtma açısından ne kadar doğru ve hızlı olduğudur. Rekabetçi bir oyun oynarken kesin ve hassas bir hedefe ihtiyacınız olacaktır.

Bir oyun faresi normal bir fareye çok benzeyebilir. Yine de çoğu ekstra özellikleri ve stilleri ile önemli ölçüde farklı görünür. Kozmetik fark, oyun faresi ile normal fare için önemli olan bir şey değildir. Aslında profesyonel oyuncuların fareleri oldukça sade görünür. İşte ikisi arasındaki farklar hakkında bilmeniz gerekenler

DPI – Oyun Faresi ve Normal Fare

CSGO En İyi Mouse (Fare) Ayarları: Daha İyisi Yok!
Oyun Faresi ile Normal Fare Arasındaki Farklar Nelerdir?

DPI ve eDPI oyun oynamak için oldukça önemli. Farenizin DPI değeri 10 ise, bir inç kadar hareket ettirmek 10 nokta arasında hareket olarak kaydedilir. 400’lük bir fare, bunu 400 arasında kaydeder ve bu böyle devam eder. Bu aslında oyun için ne anlama geliyor?

reklam

Yüksek DPI değerine sahip bir fare, en ufak bir hareketi bile kaydedebilir. Bu çok ince ayarlamalar yapabileceğiniz anlamına gelir. Düşük DPI değerine sahip bir fare, farenizi sarsıntılı ve düzensiz hale getirecektir.

Çoğu oyuncu faresinin ayarlanabilir bir DPI‘si vardır ve oldukça yüksek bir seviyeye çıkabilir. Normal bir fare o kadar yüksek DPI değerine sahip olmayacaktır çünkü internette ve Microsoft Office‘te gezinmek için gerçekten buna ihtiyacınız yoktur. PC oyuncularının rekabet avantajı için güvendikleri türden anlık refleksler, o dünyanın dışında gerekli değildir.

Düğmeler – Oyun Faresi ve Normal Fare

Düğmeler oyun oynamak için neden daha iyidir? Daha fazla tuş bağlantısı ve daha fazla seçenek. Farklı oyuncuların düğmelere nasıl basmak istediklerine dair farklı tuş bağlantıları ve düzenleri vardır.

Bununla birlikte, ekstra düğmelerin arkasındaki genel düşünce, elinizi yeniden konumlandırmadan tüm istediklerinize ulaşmanızı kolaylaştırmaktır. Bu ellerinizi nişan alma, atış etme gibi şeyleri kontrolde tutmanıza olanak tanır.

Polling Rate

Yoklama Oranı nedir?
Oyun Faresi ile Normal Fare Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sizin Polling Rate‘iniz bir oyun faresi veya normal fare ile aiminizin ne kadar hassas olabileceğinin başka bir faktörüdür. Polling Rate, farenizin konumunu ve hareketini ne sıklıkla oyuna ilettiğidir. Farenizde yüksek DPI ancak düşük Polling Rate oranı varsa, ne kadar ileri gittiğinizi kolayca anlar ancak bu bilgiyi bilgisayara yavaş gönderir. Polling Rate yüksekse, bilgisayarınız sıklıkla farenin yeni konumuna ilişkin güncellemeleri alır. Yüksek DPI ve Polling Rate, hareketin tam olarak algılanması ve hızlı raporlanması anlamına gelir.

Çoğu farenin oldukça yüksek Polling Rate‘i vardır. Saniyedeki kare hızının gerçekten önemli olduğu oyunlarda, yüksek bir Polling Rate önemli bir gerekliliktir. Fareniz hareketlerinizi oyuna aynı yüksek hızda güncellemedikçe, yüksek FPS‘den en iyi şekilde yararlanamazsınız. Bunların hepsi kulağa abartma gibi gelebilir ancak oyundaki tepkileriniz yalnızca fiziksel tepki süreniz ve pingdir.

Ergonomi – Oyun Faresi ve Normal Fare

CSGO En İyi Mouse (Fare) Ayarları: Daha İyisi Yok!
Oyun Faresi ile Normal Fare Arasındaki Farklar Nelerdir?

Video oyunları oynayan kişiler bunu uzun süre yapabilir. Profesyoneller veya benzer düzeyde oynayanlar için birçok oyun faresi tasarlanmıştır. Uzun süreler boyunca rahat kullanım için özel olarak üretilmiştir. Ellerinizin sağlığı ve daha uzun süre rahat olmak için gerçek bir fark yaratır.

Ergonomik bir oyun faresi biraz garip bir şekilde şekillendirilebilir. Bununla birlikte en iyileri ekstra düğmelerle bile doğal ve rahatlık sağlayan bir şekil alır.

Oyun Faresi / Normal Fare – Sizin İçin Hangisi İyi?

Oyun Faresi Normal Fareye Karşı - Hangisi Daha İyi?
Oyun Faresi ile Normal Fare Arasındaki Farklar Nelerdir?

Özellikle oyun oynamak için bir kurulum oluşturuyorsanız, bir oyun faresi veya yüksek kaliteli bir fare, bundan en iyi şekilde yararlanmak için önemli olacaktır. Bununla birlikte en iyi oyun faresinin parlak renkli, LED kaplı bir şey olması gerekmez. Pek çok harika oyun faresi oldukça sıradan görünür.

Oyunlar için en iyi ayarları kullanmaya yönelik diğer kılavuzlarımız, zaten sahip olduğunuz kurulumla teknik becerinizi geliştirmek istiyorsanız yardımcı olabilir:

reklam

İlginizi Çekebilir

PS5 Aldığınızda Yapmanız Gereken 8 Şey

Call Of Duty Warzone’da Tüm Silahların Kilidini Açma

Fortnite’da Wolverine Nasıl Bulunur ve Öldürülür

Sony, PS5’in Web Tarayıcısı Ve 1440p Desteğini Kaldırıyor

Dikkat! Yanlış Vida Seçimi Evinizin Yanmasına Neden Olabilir

Kaynak: bestgamingsettings.com/gaming-mouse-vs-normal-mouse-which-is-better


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.