Oyun Faresi ile Normal Fare Arasındaki Farklar Nelerdir?

Avatar for Enes Sağlam

Son güncelleme:

Mavi led oyuncu mouse

Günümüzde oyun dünyası giderek geliştikçe, oyuncuların oyun fareleri konusundaki tercihleri de artmaktadır. Oyun fareleri ile normal fareler arasında belirgin farklar bulunmaktadır, bu farklar oyun deneyimini etkileyebilir ve oyunculara özel avantajlar sunabilir. İşte oyun fareleri ile normal fareler arasındaki temel farkları keşfetmek için bir başlangıç rehberi.

Oyun Faresi mi Normal Fare mi?

Mor led Razor oyuncu faresi

Oyun fareleri ile normal fareler arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Oyun fareleri genellikle daha duyarlı, kullanımı daha kolay ve özellikle oyunlar için optimize edilmiştir. Ancak, çoğu oyun faresi gereksiz özelliklere de sahip olabilir. Temel fark, bir oyun faresinin ne kadar duyarlı olduğu ve hareketlerinizi oyuna hızlı ve doğru bir şekilde yansıtma kapasitesidir.

Oyun Faresi ve Normal Fare

Bir oyun faresi, esasen, oyuncular için üretilmiş ve (en önemlisi) pazarlanan bir fare için kullanılan bir terimdir. Doğası gereği hiçbir şey ifade etmez. Bir oyun faresi olup olmadığını düzenleyen bir endüstri kuruluşu yoktur. Yani fazla araştırma yapmazsanız farklı bir etikete sahip ucuz bir fare satın alabilirsiniz.Birincil fark, farenin tam hareketlerinizi yansıtma açısından ne kadar doğru ve hızlı olduğudur. Rekabetçi bir oyun oynarken kesin ve hassas bir hedefe ihtiyacınız olacaktır.

Bir oyun faresi normal bir fareye çok benzeyebilir. Yine de çoğu ekstra özellikleri ve stilleri ile önemli ölçüde farklı görünür. Kozmetik fark, oyun faresi ile normal fare için önemli olan bir şey değildir. Aslında profesyonel oyuncuların fareleri oldukça sade görünür.

İşte oyun faresi ve normal fare arasındaki farklar hakkında bilmeniz gerekenler:

DPI – Oyun Faresi ve Normal Fare

Led oyuncu mouse

DPI veya eDPI değerleri oyun oynamak için oldukça önemli bir faktördür. Farenizin DPI değeri 10 ise, farenizi 1 inç (2.54 cm) kadar hareket ettirmek 10 nokta hareket olarak kaydedilir. Örneğin, 400 DPI’lık bir fare, bunu 400 nokta hareket olarak kaydeder. Peki, bu oyun için ne anlama geliyor?

Yüksek DPI değerine sahip bir fare, en ufak bir hareketi bile kaydedebilir. Bu çok ince ayarlamalar yapabileceğiniz anlamına gelir. Düşük DPI değerine sahip bir fare, farenizi sarsıntılı ve düzensiz hale getirecektir.

reklam

Çoğu oyuncu faresinin ayarlanabilir bir DPI‘si vardır ve oldukça yüksek bir seviyeye çıkabilir. Normal bir fare o kadar yüksek DPI değerine sahip olmayacaktır çünkü internette ve Microsoft Office‘te gezinmek için buna ihtiyacınız yoktur.

Düğmeler – Oyun Faresi ve Normal Fare

Düğmeler oyun oynamak için neden daha iyidir? Daha fazla tuş bağlantısı ve daha fazla seçenek. Farklı oyuncuların düğmelere nasıl basmak istediklerine dair farklı tuş bağlantıları ve düzenleri vardır.

Bununla birlikte, ekstra düğmelerin amacı genellikle elinizi yeniden konumlandırmadan oyun içindeki çeşitli fonksiyonlara hızlı erişim sağlamaktır. Bu düğmeler, nişan alma, atış yapma gibi kontrolleri elinizin altında tutmanıza yardımcı olarak oyun performansınızı artırabilir.

Polling Rate

Polling Rate, bir oyun faresi veya normal fare ile aiminizin ne kadar hassas olabileceğinin başka bir faktörüdür. Polling Rate, farenizin konumunu ve hareketini ne sıklıkla oyuna ilettiğidir. Farenizde yüksek DPI ancak düşük Polling Rate oranı varsa, ne hareket ettiğinizi kolayca anlar ancak bu bilgiyi bilgisayara yavaş gönderir. Polling Rate yüksekse, bilgisayarınız sıklıkla farenin yeni konumuna ilişkin güncellemeleri alır. Yüksek DPI ve Polling Rate, hareketin tam olarak algılanması ve hızlı raporlanması anlamına gelir.

Çoğu farenin oldukça yüksek Polling Rate‘i vardır. Saniyedeki kare hızının gerçekten önemli olduğu oyunlarda, yüksek Polling Rate önemli bir gerekliliktir. Fareniz hareketlerinizi oyuna aynı yüksek hızda güncellemedikçe, yüksek FPS‘den en iyi şekilde yararlanamazsınız. Bunların hepsi kulağa abartma gibi gelebilir ancak oyundaki tepkileriniz yalnızca fiziksel tepki süreniz ve pingdir.

Ergonomi – Oyun Faresi ve Normal Fare

Oyun fareleri

Video oyunları oynayanlar genellikle uzun süre bilgisayar başında vakit geçirirler. Profesyonel oyuncular veya yüksek düzeyde oyun oynayanlar için tasarlanmış özel oyun fareleri, uzun süreli kullanıma uygun ergonomik tasarımlarıyla öne çıkar. Bu fareler, ellerinizin sağlığını korumanıza ve uzun süreli oyun oturumlarında daha rahat bir deneyim yaşamanıza yardımcı olur.

Ergonomik bir oyun faresi, genellikle alışılmış fare tasarımlarından farklı, ancak bu farklılık genellikle ekstra düğmelerle birleşerek doğal ve rahat bir kullanım deneyimi sunar.

Oyun Faresi / Normal Fare – Sizin İçin Hangisi Daha İyi?

Siyah oyun faresi

Özellikle oyun oynamak için bir kurulum yapıyorsanız, bir oyun faresi veya yüksek kaliteli bir fare, bu deneyiminizi en üst düzeye çıkarmak için önemli bir rol oynar. Ancak, en iyi oyun faresinin parlak renkli veya LED kaplı olması gerekmez. Pek çok harika oyun faresi, sıradan görünümlerine rağmen yüksek performans sunar.

Oyunlar için en iyi ayarları kullanmaya yönelik diğer kılavuzlarımız, zaten sahip olduğunuz kurulumla teknik becerinizi geliştirmek istiyorsanız yardımcı olabilir:

CSGO En İyi Fare Ayarları

reklam

Mouse Hız Testi

Fare Yumuşatma Nedir? Nişan Almayı Nasıl Etkiler?

VALORANT En İyi Crosshair ve Ayarlar

Valorant Aim Nasıl Geliştirilir?


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.