CSGO Skinleri Kullanıldıkça Eskir Mi? (Skin Aşınma Rehberi)

“CSGO skinleri kullanıldıkça eskir mi?”, “CSGO skinleri sonsuza kadar kalır mı?” gibi sorular oyuncular arasında oldukça yaygın ve bu yazıda CSGO skinlerinin kullanım ömrünü, aşınma değeri ve seviyesi gibi konuları açıklayacağız.

Avatar for Gökbörü Yıldıran

Tarih:

CSGO AK-47 skin

CSGO skinleri oynanışı etkilemeyen tamamen kozmetik öğelerdir. Ancak, bazı skinler nadir ve değerli olduğu için oyuncular için iyi bir gelir kaynağı haline geldi. Ayrıca skinler, oyunu görsel olarak daha çekici hale getirir ve oyuncuların etkileyici koleksiyonlar oluşturmasına olanak tanır. Genel olarak, skinler üç işleve hizmet eder: güzel görünüş, finansal fayda ve koleksiyon oluşturma.

CSGO Skinleri Kullanıldıkça ve Zamanla Eskir Mi?

CSGO AK-47 skin

Deneyimli bir CSGO oyuncusuysanız skinlerin kullandıkça aşınmaya uğradığının muhtemelen farkındasınızdır. Ancak bu, skinlerin zamanla bozulduğu anlamına gelmez.

0.00 ile 1.0 arasında değişen Float değerine (aşınma değeri) bakarak bir derinin aşınma seviyesini belirleyebilirsiniz. Toplamda beş aşınma seviyesi (dış görünüş sıralaması) vardır:

 • Fabrikadan Yeni Çıkmış: Skin çiziksiz ve harika görünür (bazı skinlerin tasarımında çizikleri olabilir). Float değeri 0,00’dan 0,07’ye kadardır.
 • Az Aşınmış: Skin neredeyse yeni gibi görünür ancak bazı küçük çizikleri vardır. Float değeri 0,07’den 0,15’e kadardır.
 • Görevde Kullanılmış: Skinde sıyrıklar ve çizikler olmasına rağmen net bir desen ve görüntü vardır. Float değeri 0,15’ten 0,38’e kadardır.
 • Eskimiş: Skinde çok sayıda sıyrık, çizik ve hafif yıpranmış bir desen vardır. Float değeri 0,38’den 0,45’e kadardır.
 • Savaşta Kullanılmış: Skin çok eski püskü görünür ve görüntü bulanıktır. Float değeri 0,45’ten 1,0’a kadardır.

CSGO Aşınma Değeri ve Seviyesi Nereden Kontrol Edilir?

CSGO AK-47 skin

CSGO skinlerinin aşınma değerini ve seviyesini kontrol etmek oldukça kolaydır.

 1. İsminizin yazılı olduğu menü kutusunun altında bulunan Envanter bölümünü tıklayın.
 2. Ardından kontrol etmek istediğiniz skini seçin. 
 3. “Dış görünüş:” (“Exterior:”) yazısının yanında aşınma seviyesini göreceksiniz.

Skinlerinizin aşınma seviyesini kontrol etmenin başka bir yolu da envanterinizi başka siteler aracılığıyla görüntülemektir. Bu sitelerde envanterinizde hem aşınma seviyesini hem de aşınma değerini bulabilirsiniz ancak hesabınızı o sitelere bağlarken dikkatli olun.

CSGO Skinleri Zamanla Kaybolur Mu?

CSGO’da bir skin elde edinildikten sonra siz onu satmadıkça süresiz olarak kalır. Bu yüzden endişelenmenize gerek yok. Ayrıca, skinleri uzun süre elde tutmak lehinize olabilir çünkü oyuna daha fazla oyuncu katıldıkça nadir skinlerin değeri zamanla artma eğilimindedir. 

Bu da, nadir bir skininiz varsa onu gelecekte daha yüksek bir fiyata satabileceğiniz anlamına gelir.

CSGO Çıkartmaları Eskir mi?

CSGO’daki çıkartmalar, skinlerin sahip olmadığı bir özelliğe sahiptir. Sayısız savaşta çıkartma kullansanız bile çıkartmanın görünümü değişmeden kalacaktır. Ayrıca, çıkartmanın eskimiş gibi görünmesini sağlayan “scrape sticker” (çıkartma kazıma) özelliğini kullanarak çıkartmanızın nasıl görüneceğini seçebilirsiniz. Bu özelliği her kullandığınızda çıkartma daha fazla aşınır ve sonunda tamamen kaybolur ayrıca bu işlemler geri alınamaz. Bu yüzden bu aracı bilinçli kullanmak önemlidir.

reklam

Scrape sticker kullanma adımları:

 1. İsminizin yazılı olduğu menü kutusunun altında bulunan Envanter bölümünü tıklayın.
 2. Eskitmek istediğiniz çıkartmanın takılı olduğu skine sağ tıklayın ve “Çıkartmayı Kazı” (Scrape Sticker) seçeneğini seçin.
 3. Açılan ekranda çıkartmaya her bastığınızda çıkartma eskiyecektir.

CSGO Skinleri Satın Alınmaya Değer mi?

CSGO pistol skin

Daha önce de belirtildiği gibi, CSGO skinleri satın almak gelecek için iyi bir yatırım olabilir. Oyuna daha fazla oyuncunun katılmasıyla, özellikle nadir bir görünümünüz varsa, görünümlerin değeri zamanla artabilir.

CSGO Skinleri Nasıl Ücretsiz Kazanılır?

Her CSGO oyuncusu, envanterinde nadir ve değerli skinlerden oluşan bir koleksiyona sahip olmak ister. Ancak bu skinlerin bazıları çok pahalı olabileceğinden daha uygun fiyatlı seçeneklerle başlamak en mantıklısıdır.

Kasa açarak CSGO skinleri elde edebileceğiniz gibi, istediğiniz skinleri ücretsiz olarak almanın başka yolları da var. Aşağıda, ücretsiz skin elde etmenin en popüler üç yöntemini inceleyeceğiz.

Görev Tamamlayarak

Bu yöntem, sadece birkaç dakika içinde elde edilebilecek ucuz skinlerden memnun olanlar için uygundur. Çok sayıda web sitesi, anketleri tamamlama, videoları izleme veya yorum yazma gibi basit görevleri yerine getirerek bir ödül kazanmanıza olanak sağlar.

Ancak bu tür web sitelerinin bazıları dolandırıcılık amaçlı olabilir, bu nedenle kullanıcıların ödül tekliflerini dikkatli bir şekilde değerlendirmesi ve güvenilir web sitelerini tercih etmesi önemlidir. Aşağıda güvenilir bir sitenin linki verilmiştir.


Oyun Oynayarak

CSGO kasa

CSGO oynayarak skin elde etmenin envanteriniz, sıralamanız ve becerileriniz üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. İlk yöntemden farklı olarak bu yöntem çabanızla doğru orantılı olduğu için yüksek kaliteli ve hatta pahalı görünümler elde etme imkanı sunar.

Ayrıca bu yöntem, oyun becerilerinizi geliştirmek ve oyun mekaniğinde ustalaşmak için iyi bir motivasyon görevi görebilir.

Yeni Görevler Aracılığıyla

Birçok oyuncu için bu yöntem skin elde etmenin en heyecan verici yoludur. Güncellemeler ve yeni operasyonlar oyuna her zaman yeni ve ilgi çekici özellikler ve eşyalar getirir. Görevleri tamamlayarak ve yıldızlar kazanarak uzun zamandır hayalini kurduğunuz skine kavuşabilirsiniz.

Bu bilgilerin skin koleksiyonunuzu genişletmenize ve istediğiniz envantere ulaşmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Farklı bir yazıda görüşmek üzere 👋

reklam


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

2 Yorum

 1. Avatar for Recep

  Recep

  9 Temmuz 2023 01:12

  Detaylı bir rehber olmuş, sağ olun.

 2. Avatar for Yakup

  Yakup

  12 Temmuz 2023 11:23

  Teşekkürler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.