Geçmişten günümüze Counter Strike | Hypasos
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!

Oyun

Geçmişten günümüze Counter Strike

,CS:GO şüphesiz günümüzün en büyük FPS oyunlarından bir tanesi peki siz CS:GO hakkında neler biliyorsunuz?

CS:GO’nun tarihçesi

Şimdi 2004 yılına gidelim , Valve Cs 1.6 ‘nın beklenmedik başarısını 5 yıl ardından haklarını 2 üniversite öğrencisinden aldığı Counter Strike’a yeni ve daha güzel bir oyun yapmak istedi ve oyuna kendi oyun motorunun ismi olan “Counter Strike Source” adını verdi.

Cs Source bir önceki oyunu olan Cs 1.6 ‘ya çok benziyordu fakat sadece fiziğinin ve grafiklerinin iyileştirilmiş versiyonu idi. Oyun 1 Kasım 2004’de piyasaya sunuldu ve Cs 1.6 toplumunun büyük bir kısmı Cs Source’u denedi fakat oyunu beğenmediği.

Hatta Cs hissiyatının alamadığı gerekçesi ile oyunu oynamayı reddedip Cs 1.6’ya geri döndü çoğu e-sport takımlarıda Cs Source’a geçmeyi istemedikleri için Cs 1.6 turnuvaları çoğunluklu organize edilmeye başlandı.

Bazı oyuncular 1.6’da kaldığı için 2 oyununda oyuncu sayıları çok düşük kaldı, bu da Cs markasının değerini çok düşürmüştü. Valve bunun üzerine durmayıp Cs Source’u 2005 yılında Ps3 ve Xbox 360’a da çıkardı ve hiç değilse oyuncu kitlesini o yönden büyütmeyi hedefledi, fakat bu konuda başarılı olamadığı için Hidden Path Stüdyoları ile iş birliği yapmıştı. Hidden Path Stüdyosu Cs Source’u başka bir noktaya taşımış ve adeta bir başyapıt yapmıştır.

CS:GO’nun doğuşu

Valve Cs Source konsol adaptasyonunu yaparken Cs Source ‘un oyuncu kitlesinin düştüğünü gördü ve bu projeyi iptal edip Cs serisini kurtarıcak oyun olan CS:GO’yu yapmaya başladı.

Oyun kapalı beta sürecinde iken pek çok kişi bu oyunu oynadı ama bu oyunun sadece Cs Source ‘un kötü bir kopyası olduğu gerekçesi ile oynanmadı ayrıca oyuna gelen yeni molotof gibi aletlerin dengesizlik yarattığı düşünüldü.

Valve bu sonuçtan memnun değildi ve adeta Cs’nin son umudu olarak yaptığı bu oyun beta testerların %80’i tarafında beğenilmemişti. Oyun son derece buglıydı, hitboxlar berbet durumdaydı ve Cs Source’un yaşadığı problemleri yaşamak kaderi olmuştu.

Oyuncuların çoğu bu oyunu yok saydı. Oyun çıktıktan 2 ay sonra 2012’de molotof kokteylinin turnuvalarda yasaklanılması istenmişti çünkü bugünkü molotof dan fazla vuruyor içindekileri yavaşlatıyor ve daha geniş bir alana yayılıyordu.

Bunun ardından ESWC (Dünya e-spor kupası) molotof kokteyli oyunun içinde olan bir şey olduğu gerekçesi ile molotof kokteylinin turnuvalarda olması gerektiğini söyledi.

Rütbelerin doğuşu

Bu ilk en iyi oyunun takım unvanını almıştı. NİP’in büyük başarısından sonra diğer e-sport takımlarıda CS:GO’ya geçmeye başladı. CS:GO’nun e-sport aktivitesi bu sayede çok büyümüştü ama Valve oyunun genel oyuncu kitlesini de unutmadı. 30 Ekim 2012 tarihinde oyuna büyük yetenek rütbelendirme sistemini eklediler.

Bu sayede insanlar rekabetçi maça girdiklerinde rastgele eşleştirilmiyordu, oyuncular gümüş 1’den dünyaca seçkin ‘e kadar rütbelendirilip kendi becerisine göre rakiplerle eşleştirilecekti.

Büyük güncelleme

Ardından 16 Kasım 2012 yılında oyuna beklenen güncelleme geldi, molotof kokteylinin gücü düşürülerek bu soruna da çözüm bulundu. Oyun uzun bir süre normal seyrinde devam ederken oyuna ilk operasyon güncellemesi geldi. 26 Nisan 2013 ‘de oyuna operasyon payback geldi.

Bu güncelleme oyuna 7 farklı harita ve operasyon rozetleri getirdi. Ayrıca atölye harita tasarımcılarıda büyük paralar kazanma lüksünü elde etmiş oldu. Ama bununla kalmadı 2013’ün sonlarına doğru oyuna The Arms Deal yani skin güncellemesi geldi.

Dreamhack turnuvası

Oyun bundan sonra küçük güncelleme vs. ile devam etti ta ki 16 Ekim 2013 yılına kadar bu tarihte oyunun ilk majör turnuvası olan Dreamhack 2013’ün duyurusu yapıldı.

Kocaman bir alanda yapılcaktı ve ödülü de tam 250,000 bin dolardı. CS:GO diğer oyunların turnuva ödüllerine göre fark atmaya başlamıştı bile. Bu turnuvayı Fanatic takımı kazandı ve finallerde NIP takımını yendiler. CS:GO en büyük e-sport markalarından biri haline gelmişti.

Dreamhack turnuvasından bir kare

CS:GO ilk büyük sıçrama

Tüm bunlar olurken oyun güncellemelerle aktif tutulmaya devam ediliyordu. 12 Şubat 2014 tarihinde oyuna Cz75-Auto isimli yeni otomatik pistol eklendi. Oyuncu sayıları da artış göstermeye başlamıştı.

Ağustos 2014’de ortalama oyuncu sayısı ilk defa 200,000’i geçti ve CS:GO hayatının en büyük sıçramalarından birini yaptı ve oyunun en büyük majör turnuvası yapıldı ESL ONE.

Oyunu mahveden güncelleme

Valve oyunun tüm haritalarını baştan sona restore ettiği bir yola girdi. Tam oyun güzel gidiyor zannederken oyunu mahveden o güncelleme geldi R8 Revolver. Mermi hiçbir şekilde sekmiyordu ve hep düz gidiyordu. Ayrıca silah her şekilde tek mermide öldürüyordu hatta arka arkaya olan düşmanları bile öldürebiliyordu.

R8 Revolver oyunda olduğu 3 gün boyunca insanların rütbelerini katlamaya devam etti. Revolver oyuna geldikten 3 gün sonra nerflendi.

Valve’ın başına gelenler

Bu nerf ‘ün ardından şu an oyuncuların pek tercih ettiği bir silah değil. Bundan sonra başka bir güncelleme ile birlikte awp silahına çok büyük bir nerf geldi silahın scope’u açık iken inanılmaz yavaş koşuyordunuz ve bu nerf oyuncuların pek hoşuna gitmemişti.

Fakat Valve ‘in başına daha büyük bir sorun çıktı. CS:GO’ya yıllar önce gelen skin güncellemesi devasa bir kumar ekosistemi kurulmasına yol açmıştı. Her gün onlarca yeni kumar sitesi açılıyordu. 2016 yılında CS:GO skinleriyle oynanan kumar hakkında bir rapor yayınlandı.

Bu raporda yalnızca 2016 senesinde 5 milyar dolar bir mevla döndüğü açıklandı. Ama Valve ‘in kumar oynatma lisansı olmadığı için Valve ‘a yasal yaşta olmayan kişilere kumar oynatmaktan dava açıldı.

Haritalara gelen güncellemeler

2016 yılında Nuke haritası restore edildi ve yeni wildfire operasyonu oyunculara sunuldu. Ayrıca 2016’nın Ekim ayında İnferno baştan sona değiştirildi.

2017’de CS:GO’nun oyuncu kitlesinde gözle görülür bir düşüş yaşandı. Bunun en büyük sebebi oyuncuları heyecanlandıracak güncellemeler yapılmamasıydı. Bu sırada Hydra isimli oyuncuların çok ilgisini çekmeyen bir operasyon yayınlandı.

Dust 2’nin gelişi

Herkes o dönemin sıkıcı geçiceğini zannederken devasa Dust 2 güncellemesi geldi. Oyuncu topluluğunun uzun süredir beklediği güncelleme sonunda gelmişti. Bu güncelleme ile Dust 2 haritası restore edilmişti. Bunun ardından harita tekrar aktif haritalar arasına girmişti.

2018’de kumar oynanmasını kökten engellemek adına takasla veya satın alma ile elde edilen skinlere 1 haftalık takas yasağı getirildi. Bu durum oyunun son zamanda aldığı en düşük oyuncu sayısını almasına neden oldu ve ay ay düşmeye devam etti.

Bunun diğer sebebi ise Fortnite oyununun yükselişiydi. Fortnite tüm oyunların oyuncu sayılarından da gözle görülür değişiklik yaşatmıştı. Bazı CS:GO yayıncıları direkt olarak Fortnite’a geçiş yaptı.

21 Haziran 2018’de Panorama View güncellemesi ile oyunun ara yüzü baştan aşağı source 2 elementleriyle güncellendi ve şu anki güzel halini aldı ve CS:GO’nun tekrar heyecan yaratmasına sebep oldu.

Ayrıca 16 Ağustos 2018 tarihinde oyuna MP5-SD isminde yeni bir silah geldi. Silah susturucusu haricinde Cs 1.6 ‘daki MP-5 silahının neredeyse aynısıydı, pek aktif kullanılan bir silah olmadı.

Bununla da bitmedi 6 Aralık 2018 tarihinde oyuna Danger Zone ismindeki batte royale modu geldi. Mod ilk geldiği günlerde büyük heyecan yaşatsada rakiplerine karşı pek etkili sayılmadı.

Bunun nedeni Source motorunun pek çok insanı aynı haritada oynatırken zorluk yaşamasıydı. Bu sırada Astralis Takımı oyunun en iyi takımı ünvanını aldı. 2019 Ekim ayında Cache haritası restore edildi fakat oyuncu topluluğu açısından pek beğenilmedi.

19 Kasım 2019 tarihinde oyuna Shattered Web operasyonu geldi ve oyuncu kitlesini arttırdı. Bundan bir kaç ay sonra 2020’nin Mart ayında oyun ilk defa anlık 1 milyon oyuncu sayısını geçti.

Skinler

Skinler ilk oyuna geldiğinde çocukça karşılansada çok sayıda kişi bunun üzerinden kumar oynadı ve takas yapıldı.

Skinler kullanıldıkça değeri düşüyor ve farklı gruplara ayrılıyor fabrikadan yeni çıkmış, az aşınmış, aşınmış vb. Türkiye’de bulunan en pahalı skin envanteri yaklaşık 220 bin liradır ve içinde oldukça nadir yaklaşık 30 bin lirayı buan eldivenler ve bıçaklar bulunmakta.

Bir diğer yazımız “CS:GO En Pahalı Skinler 2020” için tıklayın.

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

BUNLARA DA GÖZ ATIN

3 Yorum
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Hakan
Hakan
3 ay önce

Çok güzel bir yazı olmuş

Ayaz
Ayaz
3 ay önce

Çok güzel bir yazı olmuş sayende çok şey öğrendim

Popüler