TikTok Hindistan’da Bu Yıl Yasaklanmadan Önce 37 Milyon Videoyu Kaldırdı

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

TikTok, Hindistan'da Bu Yıl Yasaklanmadan Önce 37 Milyon Videoyu Kaldırdı

TikTok kurallarını çiğnediği için 2020’nin ilk yarısına kadar platformundan yaklaşık 100 milyon videoyu kaldırdı. 

Bunların üçte birinden fazlası yalnızca Hindistan’daydı. TikTok, Salı günü yayınlanan bir şeffaflık raporunda , şirketin ülkede yaklaşık 37,7 milyon videoyu kaldırdığını söyledi. 

Rapor, Yeni Delhi ile Pekin arasındaki gerilimin artmasıyla Hindistan’da TikTok’un yasaklanmasından hemen önce yılın ilk altı ayını kapsıyor. 

TikTok, Çinli bir şirket olan ByteDance’a aittir. Hindistan’da diğer tüm pazarlardan daha fazla TikTok videosu kaldırıldı. Amerika Birleşik Devletleri, yaklaşık 10 milyon videonun kaldırılmasıyla ikinci oldu. 

TikTok, küresel olarak kaldırılan videoların platforma yüklenen toplamın %1’inden daha azını oluşturduğunu söyledi.

Koronavirüs salgını nedeniyle TikTok, Hindistan ve diğer ülkelerde “ihlal edici içeriği tespit etmek ve otomatik olarak kaldırmak için daha fazla teknolojiye geliştirdiğini” söyledi. 

Hindistan ayrıca, TikTok’un video kaldırmalarla ilgili ayrıntıları ilk kez bildirdiğinde 2019’un ikinci yarısında listenin başında yer aldı.

Hindistan hükümeti tarafından yasaklanmadan önce TikTok ve diğer birkaç tanınmış Çin uygulamasını “egemenlik ve bütünlüğe yönelik bir tehdit” nedeniyle yasaklamadan önce Hindistan büyük bir pazardı.

reklam

Hareket, ayın başlarında iki ülke arasında en az 20 Hintli askerin hayatını kaybettiği bir sınır çatışmasının ardından geldi.

Hindistan yasağı, Başkan Donald Trump’ın ByteDance satmadığı takdirde uygulamayı yasaklama tehdidiyle küresel hedefleri de engellenen TikTok için büyük bir darbe oldu. 

ByteDance, Oracle , Walmart ve diğerleri şimdi TikTok’un ABD operasyonlarını kurtarabilecek bir anlaşma yapmaya çalışıyor.

Hindistan, analitik firması Sensor Tower’a göre, 2017’deki lansmanından bu yana 660 milyona yakın yükleme gerçekleştirerek yeni TikTok indirmelerinin en büyük itici gücü olmuştu. 

Danışmanlık firması R3’ün tahminlerine göre ByteDance, bu yıl Hindistan’dan 1 milyar doların üzerinde reklam geliri tahmin etmişti, çoğu TikTok tarafından sağlandı.

Şeffaflık raporunda TikTok, bu yılın ilk yarısında dünya çapında kaldırdığı yaklaşık 105 milyon videodan %31’inin “yetişkinlere yönelik çıplaklık ve cinsel aktiviteler” içerdiği için kaldırıldığını ve %22’sinin “küçük güvenlik” nedeniyle kaldırıldığını söyledi.

Diğer popüler sosyal medya platformları gibi, TikTok da uygulamasında müstehcen içeriğe izin vermez. Şirket ayrıca “belli kültürlerde açıkça cinsel içeriğin rahatsız edici olabileceğini” kaydetti.

Hindistan’daki TikTok’un başkanı Nikhil Gandhi, bir blog gönderisinde, “Hindistan’daki kullanıcılarımızın bilgilerini herhangi bir yabancı devletle paylaşmadık ve bu tür verileri Hindistan’ın bütünlüğünü tehlikeye atacak şekilde kullanmadık” diye yazdı.

YouTube geçtiğimiz hafta bir TikTok taklidi olan Shorts’ı Hindistan’da piyasaya süreceğini duyurdu. 

Instagram, Reels adlı kendi video paylaşım özelliği ile de pazara girdi. Instagram’ın ana şirketi Facebook, Temmuz ayında Hindistan’da Reels’ı test etmeye başladı.

reklam

TikTok Nedir?

Duyin Çin’de TikTok olarak anılmaktadır. 2012 yılında Pekin’de tek kişi tarafından kurulmuş bir internet teknoloji şirketidir.

Kısa müzik, lip-sync, dans, komedi, 3 ila 15 saniyelik yetenek videoları ve 3 ila 60 saniyelik kısa döngü videoları oluşturmak için kullanılır.

ByteDance, ilk olarak Eylül 2016’da Çin pazarında Tiktok’u piyasaya sürdü ve ardından 2 Ağustos 2018’de başka bir Çin sosyal medya hizmeti olan Musical.ly ile birleşti.

TikTok, 2017’de Çin dışındaki çoğu pazarda iOS ve Android’i piyasaya sürdü. Amerika Birleşik Devletleri dahil tüm dünyada mevcuttur.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.