TikTok CEO’su Facebook’tan TikTok Yasağıyla Mücadeleye Yardım Etmesini İstedi

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

TikTok CEO'su Facebook'tan TikTok Yasağı Hakkında Yardım İstedi

Tiktok CEO’su ‘Haksız yürütme düzenine meydan okumaya devam edeceğiz’.

TikTok CEO'su Facebook'tan TikTok Yasağı Hakkında Yardım İstedi
TikTok CEO’su Facebook’tan TikTok Yasağı Hakkında Yardım İstedi

TikTok geçici CEO’su Vanessa Pappas, soruyor Tiktok’un 20 Eylül’den itibaren insanların uygulamayı indirmesini engelleyecek olan Trump yönetiminden yeni bir yürütme emriyle karşı karşıya kaldığı için Facebook ve Instagram’dan “meydan okumamıza halka açık bir şekilde katılmalarını ve davalarımızı desteklemelerini” istiyor.

Yeni emir, Cuma sabahı Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlandı ve esasen 20. günden itibaren insanların TikTok veya WeChat’i indirmesine izin verilmediğini belirtiyor. 

TikTok, uygulamayı halihazırda yüklemiş olan kişiler için Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmaya devam edecek ancak ileride indirilmesi yasaklanacak.

Pappas’ın harekete geçirme çağrısı, Instagram başkanı Adam Mosseri’nin “ABD TikTok yasağının Instagram, Facebook ve daha geniş anlamda internet için oldukça kötü olacağını” söyleyen bir tweetine yanıt olarak geldi. 

Pappas, “rekabetimizi bir kenara bırakıp ifade özgürlüğü ve hukukun usulü gibi temel ilkelere odaklanmak için” bir an olduğunu ekledi. Pappas’ın istemi , Instagram’ın kurucu ortağı Kevin Systrom’un kısa süre önce ayrılan TikTok CEO’su Kevin Mayer’in yerini almak için görüşmelerde olduğu söylentilerinin döndüğü bir zamanda geliyor “HAKSIZ YÜRÜTME DÜZENİNE MEYDAN OKUMAYA DEVAM EDECEĞİZ”.

Trump yönetimi, veri güvenliği endişeleri nedeniyle bu yılın başlarında TikTok yasağı çağrısında bulundu. 

reklam

Yönetim ByteDance’ın ABD operasyonlarını 15 Eylül’e kadar bir Amerikan şirketine satmasını talep etti aksi takdirde TikTok tamamen yasaklanacaktı. 

Şu anda yönetim ve ByteDance’ın bir anlaşmayı güvence altına almak için Oracle ile birlikte çalıştığı bildiriliyor. 

ABD, Pazar Günü TikTok Ve WeChat'e Erişimi Kısıtlamayı Planlıyor
ABD, Pazar Günü TikTok Ve WeChat’e Erişimi Kısıtlamayı Planlıyor

TikTok Trump’ın emrinin, diğer şeylerin yanı sıra, TikTok’un gerçekten de Amerika Birleşik Devletleri için bir ulusal güvenlik tehdidi olduğuna dair hiçbir kanıt sunmadığını savunarak, Ağustos ayında Başkan Trump’a dava açtı.

TikTok, Ticaret Bakanlığı’nın emrini takiben bir bildiri yayınlayarak, şirketin zaten “diğer uygulamaların yapmaya istekli olduklarının çok ötesinde daha önce görülmemiş düzeyde ek şeffaflık ve hesap verebilirlik taahhüdü verdiğini” belirtti. 

Açıklamada, TikTok’un “ABD’deki TikTok ağının ABD’deki tüketicilere hizmet veren tüm hizmetleri ve verileri içerecek şekilde sürdürmekten ve işletmekten sorumlu” bir Amerikalı teknoloji sağlayıcısı ile çalışmayı planladığını da ekliyor.

ABD, Pazar Günü TikTok Ve WeChat'e Erişimi Kısıtlamayı Planlıyor
ABD, Pazar Günü TikTok Ve WeChat’e Erişimi Kısıtlamayı Planlıyor

 Herhangi bir süreç olmaksızın yürürlüğe giren ve ABD’deki Amerikan halkını ve küçük işletmeleri hem ses hem de geçim için önemli bir platformdan mahrum etmekle tehdit eden adaletsiz yürütme düzenine meydan okumaya devam edeceğiz.”

Tiktok’un geçici CEO’su Vanessa Pappas

ABD, Pazar Günü TikTok Ve WeChat’e Erişimi Kısıtlamayı Planlıyor için tıklayın

Kaynak: www.theverge.com/2020/9/18/21445321/tiktok-trump-ban-instagram-facebook-adam-mosseri-app-store-google-play

reklam


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.