ABD, Pazar Günü TikTok Ve WeChat’e Erişimi Kısıtlamayı Planlıyor

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

ABD, Pazar Günü TikTok Ve WeChat'e Erişimi Kısıtlamayı Planlıyor

Ticaret Bakanlığı, Trump yönetiminin iki uygulamaya yönelik idari emirlerinin yürürlüğe girmesi nedeniyle Pazar günü TikTok ve WeChat‘e erişimi kısıtlamayı planlıyor.

Bakanlık Cuma günü yaptığı açıklamada, Pazar günü itibariyle WeChat veya TikTok‘u bir uygulama mağazasında dağıtmak veya sürdürmek için herhangi bir hareketin yasaklanacağını söyledi.

Ayrıca Departman, Pazar gününden itibaren WeChat ile bağlantılı internet trafiğini barındırmanın veya aktarmanın yasa dışı olacağını söyledi. Aynısı 12 Kasım itibariyle TikTok için de geçerli olacak dedi. Geçici çözüm olarak kullanılmaları halinde diğer uygulamalara karşı da dahil olmak üzere daha fazla kısıtlama daha sonra duyurulabilir.

Ticaret Bakanı Wilbur Ross: “Bugünkü eylemler, Başkan Trump’ın ulusal güvenliğimizi garanti altına almak ve Amerikalıları Çin Komünist Partisi’nin tehditlerinden korumak için elinden gelen her şeyi yapacağını bir kez daha kanıtlıyor” dedi. 

“Başkanın talimatıyla, ulusal değerlerimizi, demokratik kurallara dayalı normlarımızı ve ABD yasaları ve yönetmeliklerinin agresif uygulamasını teşvik ederken, Çin’in Amerikan vatandaşlarının kişisel verilerini kötü niyetli olarak toplamasıyla mücadele etmek için önemli adımlar attık.” söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’tan TikTok Hamlesi için tıklayın.

Tiktok Nedir?

ABD, Pazar Günü TikTok Ve WeChat'e Erişimi Kısıtlamayı Planlıyor
ABD, Pazar Günü TikTok Ve WeChat’e Erişimi Kısıtlamayı Planlıyor

TikTok olarak Çin’de bilinen Douyin ( Çince : 抖音 ), Pekinli biri tarafından 2012 yılında kurulan Internet teknoloji şirketi. Kısa müzik, dudak senkronizasyonu, dans, komedi, 3 ila 15 saniyelik yetenek videoları, ve 3 ila 60 saniyelik kısa döngü videoları oluşturmak için kullanılır. ByteDance, Tiktok’u ilk olarak Eylül 2016’da Çin pazarı için piyasaya sürdü daha sonra TikTok 2017’de iOS ve Android için Çin dışındaki çoğu pazarda piyasaya sürüldü, 2 Ağustos 2018’de başka bir Çinli sosyal medya hizmeti Musical.ly ile birleştikten sonra Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünya çapında kullanıma sunuldu .

Kaynak: www.cnn.com/2020/09/18/tech/tiktok-download-commerce/index.html

reklam


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.