ABD Başkanı Donald Trump’tan TikTok Hamlesi

Avatar for Kemal Öztürk

Tarih:

ABD Başkanı Donald Trump’tan TikTok Hamlesi

Gençlerin birçoğu tarafından kullanılan video paylaşma uygulaması TikTok, Amerika Birleşik Devletleri’nde Trump’ın kararı ile yasaklanacak. Bu kararın nedenleri, yol açabileceği problemler ve daha fazlası yazımızda…

TİKTOK VERİLERİ ÇİN HÜKÜMETİ İLE PAYLAŞIYOR İDDİASI!

Trump, TikTok uygulamasının kullanıcı verilerini Çin Hükümeti ile paylaştığını iddia ederek, TikTtok’un el değiştirmediği sürece ülke genelinde yasaklanması kararını aldığını açıkladı. Ardından TikTok bu iddiaları reddetti. Ama bazı uzmanlar Çin Hükümeti’nin TikTok’u bu konuda zorlayabileceği görüşünde.

TikTok Çin

CIA’DEN TİKTOK AÇIKLAMASI

Sonrasında Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından TikTok’un bu verileri paylaştığına dair bir kanıt bulunamadığını açıkladı. Ancak Trump, bu hamlesinden vazgeçecek gibi görünmüyor. ABD merkezli Instagram ise TikTok’a alternatif “Reels” adlı uygulamanın içinde çalışan bir özellik geliştirdi.

TikTok ABD - ÇİN

TİKTOK CEO’SU İSTİFA ETTİ

TikTok ise bu kararı doğru bulmadıklarını ve hukuki yollara başvuracaklarını açıkladı. Açıklamaların ardından TikTok’un CEO’su Kevin Mayer, bu baskılara dayanamayıp istifa etti.  

TRUMP RAKİP UYGULAMADA HESAP AÇTI

Trump, TikTok’a rakip olan Triller adlı mobil uygulamada hesap açtı. Bu uygulamanın mantığı ve işleyişi tamamıyla TikTok ile aynı. Triller, ABD’de 700 binden fazla cihaza indirildi.

Bu olaylar sonucunda TikTok kesin olarak yasaklanacak mı? Yoksa Microsoft gibi ABD merkezli bir şirket tarafından satın mı alacak? Bu soruların cevabını bekleyip öğreneceğiz. Gelişmelerden haberdar olmak ve farklı bir bakış açısıyla gündemi öğrenmek için takipte kalın, hoşça kalın.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.