Bilgisayarınıza Zarar Veren 6 Kötü Alışkanlık Ve Çözümleri
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!

Teknoloji

Bilgisayarınıza Zarar Veren 6 Kötü Alışkanlık Ve Çözümleri

Hepimiz bilgisayarlarımızın sonsuza kadar dayanmasını istiyoruz ancak sizinki erken bozulma eğilimindeyse alışkanlıklarınız suçlanabilir. İşte kaçınılması gereken bazı davranışlar.

Published

on

Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez, özellikle elektronik eşyalar. Onlara iyi davranırsanız size ancak birkaç yıl dayanabilirler. Dizüstü bilgisayarınız olması gerektiğini düşündüğünüzden daha erken bozulma eğilimindeyse, bazı kötü alışkanlıklarınızı bırakarak ona yardım etme şansınız vardır. İşte bir bilgisayara yapabileceğiniz en kötü şeylerden bazıları.

1. Aşırı Isınmış Bilgisayar

Isı, bilgisayarınızın ölümcül düşmanıdır. Bilgisayarınız çok ısınırsa, içindeki donanımın ömrünü kısaltabilir.

Masaüstü bilgisayarlar için çözüm oldukça basittir: Bilgisayarın arasına kaçan tozları arada bir basınçlı hava ile temizleyin ve küçük alanlardan uzak tutun. Havanın bilgisayarınızdan serbestçe dolaşmasını istiyorsunuz dar bir alana hapsolmasını değil, geniş bir alanda tutmanızı tavsiye ederiz ayrıca yerden uzak tutarak da tozu önleyebilirsiniz.

dizüstü bilgisayarlar biraz daha dikkat gerektiriyor. Taşınabilirlikleri, bir battaniyeye veya başka bir pelüş yüzeye koymak gibi birçok kötü alışkanlığa yol açar. Dizüstü bilgisayarın altındaki (lastik ayakların genellikle masanın üstünden kaldırdığı yerde) ve potansiyel olarak dizüstü bilgisayarın içinden (battaniye fan deliklerini kapatıyorsa) hava akışını engeller. Mümkün olduğunca dizüstü bilgisayarınızı düz bir yüzeyde kullanın veya en azından kucağınızda hava akışını engelleyebilecek battaniyeler ve diğer şeyler olmadığından emin olun. Çalışma masası, bilgisayarın soğuk kalmasını sağlamanın iyi bir yoludur.

Bilgisayarınıza zarar veren 6 Kötü Alışkanlık

Bunun dışında, dizüstü bilgisayarlar için masaüstü bilgisayarlar ile aynı kurallar geçerlidir: Onu sıcak yerlerde bırakmayın (güneşli bir günde arabada bırakmak gibi) ve arada bir basınçlı havayla temizleyin.

2. Dizüstü Bilgisayarınızı Dikkatsizce Kullanma

Masaüstü bilgisayarlar ofisinizde veya evinizde rahat bir şekilde oturma lüksüne sahipken. Dizüstü bilgisayarlar her türlü suistimale maruz kalabilir. İnsanların dizüstü bilgisayarı ekranından alıp elektrik kablosunu çıkardığını ve dizüstü bilgisayarı odanın diğer tarafındaki kanepeye fırlattığını gördüm. (Elbette bir kanepe oldukça yumuşaktır ancak bir gün pişman olabilirsiniz.) İnsanların içecekleri için bardak altlığı olarak kapalı dizüstü bilgisayar kullandıklarını bile gördüm.

Dizüstü bilgisayarların taşınabilir olması amaçlanmıştır ve bazıları oldukça dayanıklı olabilir ancak ne kadar çok kötüye kullanırsanız bir şeye zarar verme olasılığınız o kadar yüksektir.

En iyi ihtimalle yıpranmış bir dizüstü bilgisayar menteşesi veya kasadaki bir çatlakla uğraşmanız gerekecek. Ancak dizüstü bilgisayarınızda katı hal sürücüsü yerine geleneksel bir dönen sabit bir sürücü varsa bilgisayarı fırlatmak veya sallamak dizüstü bilgisayarın içinde dönen sabit sürücüye zarar verebilir. Sabit sürücünüz tüm verilerinizi depolar, zarar görmesi verilerin kaybolmasına neden olur. Çok yaygın değildir ancak bu olursa özellikle verilerinizi yedeklemediyseniz, kötü bir gün geçireceksiniz.

Bunlar Kaçmaz:  Apple, App Store Sözleşmesinin İhlali Nedeniyle Epic Games'ten Tazminat İsteyecek

3. Pilinizin Sürekli Bitmesi

Dizüstü bilgisayarınızın pilinin “sekiz saatlik pil ömrü” ile başlaması sonsuza kadar böyle kalacağı anlamına gelmez. Piller zamanla azalır – ilk satın aldığınızda tam şarjla sekiz saat sürebilir ancak birkaç yıl sonra bu altı veya yedi saate düşebilir. Bu düşüşten kaçış yok ancak dizüstü bilgisayarınızı her zaman yüzde 0’a düşürürseniz pilinizin ömrü daha hızlı biter. Pilinizin uzun vadeli sağlığını uzatmak için en iyisi yüzde 10 pil ömrüne ulaşmadan önce prize takmaktır. Elbette bu konuda fazla strese girmeyin uçaktaysanız ve çalışmanız gerekiyorsa ara sıra deşarj pilinizi öldürmez.

4. Elektrik Güvenliğini Dikkate Almamak

Bilgisayarımız oldukça büyük miktarda güç çeker ve güç dalgalanmalarından (elektrik hattından gelen küçük, geçici voltaj artışlarından) zarar görebilir. Bunlar elektrik kesintilerinden sonra evinizdeki başka bir yüksek güçlü cihazı açtıktan sonra olabilir veya şehrinizdeki güvenilmez bir elektrik şebekesinden gelebilir. Genellikle eski evlerde daha fazladır

İnternetten Alabileceğiniz En İyi Akıllı Ev Cihazları

Bilgisayarınızın içindeki güç kaynağı Temel aşırı gerilim korumasını içerir ancak belirlenmiş bir aşırı gerilim koruyucudan (priz) daha uzun süreli koruma elde edersiniz.

Bunun aşırı gerilimlere karşı koruma olmadan birden fazla çıkış sağlayan çoklu prizden farklı olduğunu unutmayın. Her üç ila beş yılda bir değiştirdiğinizden de emin olun çünkü bu koruma zamanla yıpranır eğer sizinki eskiyse sıfır koruma sağlama olasılığı yüksektir.

Aşırı gerilim koruyucusunun yüksek voltaj dalgalanmalarına (yıldırım gibi) karşı koruma sağlamayacağını ancak sizi daha küçük dalgalanmalardan koruyabileceğini ve bilgisayarınızın ömrünü uzatabileceğini unutmayın. Harcayacak birkaç liranız varsa ani bir elektrik kesintisi sırasında bilgisayarınızın kapanmasını ve veri kaybetmesini önleyen bir pil yedeği içeren kesintisiz bir güç kaynağı (UPS) alabilirsiniz.

Bunlar Kaçmaz:  Ferrari'nin Yeni Üstü Açılabilir Otomobili (Ferrari F8 Spider) Her Kuruşuna Değer

Son olarak, taşınabilirlikleri nedeniyle dizüstü bilgisayarlar biraz daha fazla bakım gerektirir. Bir masaüstü bilgisayarın güç kablosu bir seferde yıllarca sabit durabilirken, dizüstü bilgisayarınızın kablosu her yere sizinle birlikte gelir; bükülmeye, duvardan sert darbelere ve diğer yanlış kullanımlara maruz kalır. Yalnızca kabloyu güvenilmez hale getirmekle kalmaz, yangın tehlikesi de oluşturabilir bu nedenle şarj cihazını kablodan değil her zaman duvardan prizden çıkarın fakat paranoyak olmayada gerek yok eğer çok eskimiş bir şarj aletiniz var ise dikkat edin.

5. Gereksiz Bakımlarla Zaman Kaybı

Windows XP günlerinde, donanım sınırlıydı ve bilgisayarlar yavaştı ve o zamanlar bilgisayar bakımı bir fark yaratmıştı. Günümüzde kullanılmayan ve geçici dosyaları silmenin size gözle görülür bir hız artışı sağlaması pek olası değildir. Bu “PC Temizleme” araçlarının çoğu sizi ürünlerini satın almanız için korkutmayı amaçlayan dolandırıcılıklardır ve ücretsiz olanlar çoğu zaman gereksizdir ve sizden para almak için çok can sıkıcı pop-up lara sahiptir.

Ayrıca bazı “otomatik bakım programları” aslında bilgisayarınıza zarar verir. Kayıt defteri temizleyicileri tehlikelidir, gerçekten ihtiyaç duyduğunuz bir kayıt defteri girdisini silerlerse sorunlara neden olabilirler. Benzer şekilde, Windows 10’un sizi “gözetlemesini” durdurduğunu iddia eden bu yeni “gizlilik” uygulamaları, nedenini bilmeden belirli özellikleri bozabilir. Windows 10’un ayarlarından seçmeniz daha iyi olur.

Sabit sürücünüzü temizlemek istiyorsanız, Windows’un yerleşik Disk Temizleme yardımcı programını kullanın ve kullanmadığınız tüm filmleri, müzikleri ve diğer dosyaları silin.

6. Web’de Korumasız Dolaşma

Yalnızca kötü amaçlı yazılım korumanız “sağduyu” olmamalıdır. Yasal siteler bile şunları yapabilir:

Neden Antivirüs Programlarına Para Ödememelisiniz?
Neden Antivirüs Programlarına Para Ödememelisiniz?

Kötü amaçlı yazılım bulaşmış olur, bu sorunları size aktarır ve dikkatlice gezinmek sizi kurtarmaz. Bilgisayarınızda antivirüs kullanmanız gerekiyor, Windows Defender bunun için en iyi araçlardandır ayrıca ücretsizdir, yazımızda Neden Windows Defender kullanmalısın anlattık. Geçmişte sitelerini ziyaret eden herkesin risk altında olmaması için web sitelerini hackleyen müşterilerimiz vardı.

Bir diğer yazımız “Torrent Nedir? Güvenli Mi? Yasadışı Mı? Yakalanma İhtimali Var Mı?” için tıklayın.

Advertisement
Yorum yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginç Bilgiler

Alipay’in Kullanıcıların Borçlarını Ödemesine Teşvik Eden Komik Puan Sistemi Nedir?

Bu hikaye Black Mirror’ı anımsatmıyor değil.

Published

on

By

Jack Ma, 16 yıl önce çevrimiçi alışveriş imparatorluğunu güçlendirmek için belirsiz bir ödeme hizmeti başlattığında, çok az kişi bunun başarılı olmasını bekliyordu. Şimdi bu hizmet 200 milyar dolar değerinde.

Alibaba dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri ve Çin’deki en büyük online ödeme platformudur.

Uygulama, yatırım hesapları ve mikro tasarruf ürünlerinden sigortaya, kredi puanlarına ve hatta flört profillerine kadar Çin’deki finansal yaşamın her alanında hizmeti vardır.

Alipay’in Kuruluşu

2004 yılında, çok az kişinin banka veya kredi kartı vardı ve Alibaba’nın e-ticaret platformunu kullanan alıcılar ve satıcılar, ödemeleri idare etmek için güvenilir bir yönteme ihtiyaç duyuyordu.

Ma, Alibaba’nın finans ekibini Alipay’i yaratması için görevlendirdi. Hizmet, güvenilir bir üçüncü taraf olarak çalışır, alıcıların parasını emanette tutar ve yalnızca mallar alındıktan ve alıcılar sahip olduklarından memnun olduklarını onayladıktan sonra satıcılara parayı gönderir.

Alipay’i başlattığımda herkes şöyle dedi: “Jack, bu şimdiye kadar gördüğümüz en aptal model, kimse onu kullanmayacak” dediler.

CBS News ile 2014 yılında yaptığı röportajda “60 Dakika” dedi. “Bu modelin bilimsel olup olmadığı, gösterişli görünüp görünmediği umrumda değil dedim, çalıştığı sürece güveni oluşturmaya yardımcı oluyor” dedi.

Bunlar Kaçmaz:  Neden Antivirüs Programlarına Para Ödememelisiniz?

Alipay’in başarısı

Bugün, Alipay’in aylık 711 milyon aktif kullanıcısı var ve Ant Group’un istatistiklerine göre Alipay, Haziran ayına kadarki 12 ayda 118 trilyon yuan (17.2 trilyon $) ödeme yaptı. 

Alipay, 2011 yılında Alibaba’dan ayrı bir kuruluş haline geldi ve 2014’te Ant Group’un bir parçası oldu.

Finansal teknoloji danışmanlığı ve araştırma firması Kapronasia’nın kurucusu Zennon Kapron, Ant şu anda o kadar çok finansal hizmet ve ürün sunuyor ki, “Çin’deki yüz milyonlarca kişi ve işletmenin günlük yaşamının bir parçası haline geldi” dedi.”Şirketin Çinli bireyler üzerindeki etkisini abartmak çok zor” diye ekledi.

Komik Puan Sistemi

Yüz milyonlarca insanın finansal ürünlerinden yararlanmasıyla Alipay, Çin’deki tüketici davranışları hakkında inanılmaz derecede değerli verilere sahip.

Amerika Birleşik Devletleri’nin aksine, Çin’in güvenilir bir kredi puanlama sistemi yok. Alipay, 2015 yılında boşluğu doldurmak için Sesame Kredisi’ni başlattı. 

Şirket, Susam Kredisini, işletmelerin ve tüketicilerin, insanların mal veya kitap hizmetleri için ödeme yapma istekliliğini ve yeteneğini değerlendirmek için bir “güven puanı” olarak tanımlıyor. 

Bunlar Kaçmaz:  Amazon Çalışanları, Jeff Bezos'un Büyük Servetine Karşı Kötü Çalışma Koşullarını Paylaştı

Race Capital’den Yeung’a göre ülkenin en büyük kredi derecelendirme sistemi ayrıca Yeung komik bir yorum paylaştı: “Kredi puanınızın flört profilinizde görüntülenmesini gerçekten seçebilirsiniz” dedi. Susam puanları, satın alma gücünü göstermek isteyen kişiler tarafından Çin sosyal medya platformlarında da paylaşılıyor.

Düşük puana sahip kişiler kendilerini hizmetlerden mahrum kalmış ve bir şeyler satın almaları engellenmiştir. 2015 yılında Çin mahkemeleri, borçlarını ödeyemeyen kişilerin adlarını içeren Alipay listelerini paylaşmaya başladı. 

Bu hamle 126.000’i borçlarını geri ödemeye teşvik etti. Sosyal utanç bir yana, Çinli internet kullanıcıları, büyük teknoloji firmaları tarafından bu kadar çok verinin saklanmamasından giderek daha fazla rahatsız oluyor.

2018 yılında şirket, Susam Kredisi’nin kullanıcı tabanını genişletmek amacıyla Alipay kullanıcılarını yanılttığı için özür diledi.

Jack Ma – Alibaba’nın Kurucusunun İlham Verici Hikayesi için tıklayın.

Sizin Düşünceniz Ne? İleride Türkiye’ye Gelir Mi Bu Sistem? Gelirse Ne Yaparsınız? Yorumlarda düşüncenizi belirtin

Okumaya Devam Et

Haber

Çin Devlet Medyası TikTok Anlaşmasını ‘Kirli’ Ve ‘Tatsız’ Olarak Adlandırdı

Published

on

By

Çin’in önde gelen iki medya kuruluşu, Pekin’i TikTok’un Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermeye devam etmesini amaçlayan “kirli” ve “hoş olmayan” bir anlaşmayı öldürmeye çağırıyor.

China Daily ve Global Times her ikisi de devlet tarafından işletilen yayınlar. TikTok’un ana şirketi ByteDance Pekin’de bulunuyor.

China Daily , çarşamba günü yayınlanan bir başyazısında , “Birleşik Devletler’in TikTok’a yaptığı şey, bir gangsterin meşru bir şirkete mantıksız ve haksız bir iş anlaşması yapmaya zorlamasıyla neredeyse aynı” diye yazdı .

Çin’in en başarılı küresel uygulaması için geçici anlaşmanın şartları çok fazla kafa karışıklığına neden oldu.

Geçen hafta sonu yapılan ilk duyuru, ByteDance’in ileride Tiktok’un çoğunluğuna sahip olmaya devam edeceğini ima etti.

Ancak Trump o zamandan beri yatırımcıların Walmart ve Oracle’ın “kontrol hissesine sahip olacağını” belirtti. 

Anlaşmaya aşina olan bir kişi, yeni bir ABD kuruluşunun TikTok Global’in kısmen ByteDance’ın uluslararası ve Çinli yatırımcılarına ait olacağını ancak ByteDance’ın kendisinin anlaşma ile oluşturulacak şirketin yüzde sıfırına sahip olacağını söyledi.

Bunlar Kaçmaz:  Neden Antivirüs Programlarına Para Ödememelisiniz?

China Daily, “Çin’in böyle bir anlaşmaya yeşil ışık yakması için hiçbir nedeni yok.” Devlet tarafından yönetilen bir medya şirketi olan The Global Times da bu hafta Çinli düzenleyicilere anlaşmayı engellemeye çağıran iki başyazıda anlaşmayı şiddetle eleştirdi.

Global Times bir başyazısında “Pekin’in böyle bir anlaşmayı onaylayacağına inanmak bizim için zor” diye yazdı. “TikTok gasp anlaşması tatsız bir kumar” başlıklı ikinci bir makalede yayınladı, “Washington’un gelecekte Çin’in teknolojik gelişiminin yaşam çizgisini kontrol etmesine izin vermemeliyiz” dedi.

TikTok Nedir?

TikTok, Çin’de TikTok olarak anılmaktadır. 2012 yılında Pekin’de bir kişi tarafından kurulmuş bir İnternet teknolojisi şirketidir. Kısa müzik, dudak senkronizasyonu, dans, komedi, 3 ila 15 saniyelik yetenek videoları ve 3 ila 60 saniyelik kısa döngü videoları oluşturmak için kullanılır.

Bunlar Kaçmaz:  Sony, PS5 ön sipariş karmaşasından dolayı özür diliyor ve 'önümüzdeki birkaç gün içinde' daha fazla stok vaat ediyor

ByteDance, ilk olarak Eylül 2016’da Çin pazarında Tiktok’u piyasaya sürdü ve ardından 2 Ağustos 2018’de başka bir Çin sosyal medya hizmeti olan Musical.ly ile birleşti.

TikTok, 2017’de Çin dışındaki çoğu pazarda iOS ve Android’i piyasaya sürdü. Amerika Birleşik Devletleri dahil tüm dünyada mevcuttur.

TikTok, Hindistan’da Bu Yıl Yasaklanmadan Önce 37 Milyon Videoyu Kaldırdı haberi için tıklayın.

Kaynak: edition.cnn.com/2020/09/23/tech/tiktok-china-state-media-us-intl-hnk/index.html

Okumaya Devam Et

Haber

Microsoft’un Yeni Xbox Uygulaması, Xbox One Oyunlarını İphone’unuzda Yayınlamanıza İzin Verecek

Published

on

By

Microsoft, Xbox One oyunlarını bir iPhone’da yayınlama özelliğini içeren iOS için büyük bir Xbox uygulaması güncellemesi yayınlamak üzere. 

Yakında App Store’a, Xbox One konsol sahiplerinin oyunlarını bir iPhone’da yayınlamasına olanak tanıyan bir uzaktan oynatma özelliği içeren yeni bir Xbox uygulaması gelecek.

Uzaktan oynatma, oyunları kendi Xbox One konsolunuz yerine doğrudan sunuculardan yayınlayan Microsoft’un xCloud hizmetinden farklıdır. 

Bu Xbox uzaktan oynatma özelliği, xCloud’a değil, yalnızca kendi Xbox konsolunuza bağlanacaktır. Sony’nin Android ve iOS’ta da bulunan kendi PS4 Uzaktan Oynatma özelliğine benzer.

Nasıl Çalışır

Wi-Fi üzerinden bir Xbox konsoluna, hatta bir LTE veya 5G bağlantısına da erişebileceksiniz. Bu uygulama ev Xbox’ınızın kontrolünü ele geçirdiğinden, konsolunuzu evinizin dışında uzaktan başlatabilirsiniz. 

Bunlar Kaçmaz:  ABD Başkanı Donald Trump’tan TikTok Hamlesi

Xbox, ön tarafta ses veya Xbox ışığı olmadan başlayacak ve bağlantıyı kestiğinizde, kısa bir süre kullanılmadığında bekleme moduna geri dönecek.

Yakın zamanda Android’e yeni bir Xbox uygulaması geldi ve bu güncellenmiş iPhone sürümü aynı yeni tasarımı ve yeni özellikleri içeriyor. 

Xbox One veya Xbox Series X / S konsolunda yakalanan oyun kliplerini ve ekran görüntülerini hızla indirebilir veya paylaşabilir ve hatta konsol alanını yönetebilir ve oyunları silebilirsiniz.

Bu yeni Xbox uygulaması da önceki iOS sürümünden çok daha hızlıdır ve Xbox’ta yapılan benzer tasarım değişikliklerine uyacak şekilde tamamen elden geçirilmiştir. 

Her şey Kasım ayında Xbox Series X / S konsollarının piyasaya sürülmesine hazırlık aşamasında ve Microsoft ayrıca Xbox kontrol panelini bazı tasarım değişiklikleriyle güncelliyor .

Bunlar Kaçmaz:  Apple, App Store Sözleşmesinin İhlali Nedeniyle Epic Games'ten Tazminat İsteyecek

Microsoft’un güncellenmiş Xbox uygulaması yine de xCloud durumunu değiştirmez. Apple, kısa süre önce Stadia ve xCloud gibi hizmetlere izin vermek için bir zeytin dalı genişletti.

Microsoft’un yayın teknolojisini kullanarak yüzlerce oyunu ayrı uygulamalar olarak ayrı ayrı göndermek zorunda kalacağı anlamına gelen büyük bir yakalama içeriyordu. Microsoft, Apple’ın yeni kurallarından memnun değildi .

Microsoft şu anda bu Xbox uygulamasını TestFlight üyeleriyle test ediyor, yani yakında herkesin indirmesi için App Store’da genel kullanıma sunulacak.

WALMART, Drone Aracılığıyla Covid-19 Testleri Dağıtıyor haberi için tıklayın.

Kaynak: www.theverge.com/2020/9/25/21456260/xbox-one-games-iphone-streaming-xbox-app-microsoft-features

Okumaya Devam Et

Haber

Wikipedia Yeniden Tasarlanıyor (10 Yıl Sonra İlk Kez)

On yıl içinde ilk kez Wikipedia bir makyaj yapıyor.

Published

on

By

Yeni Görünüş

Birçok büyük web sitesi yeniden tasarımı popüler olmamıştır ve Wikipedia’nın mevcut düzeni çoğundan daha güzeldir.

Ancak Wikimedia Vakfı , Wikimedia bloguna göre görünüşünü sadece daha modern görünecek şekilde değil aynı zamanda siteyle ilk kez karşılaşan yeni internet kullanıcıları için daha az karmaşık ve ürkütücü olacak şekilde değiştirmek istiyor.

Ups’ye Dokunun

Wikipedia’nın ana kuruluşu, ikonik wiki görünümünü koruyacağına yemin ediyor ancak web sitesini daha kolay hale getirecek bazı güncellemeler yapacak.

“Uzun süreli kullanıcılarımıza benzer bir deneyim yaratmak istiyoruz, yeni insanlar için basit ve sezgisel.” olacağını söylüyorlar.

Değişiklikleri İzleme

Belirli bir makalede yer alan konuların menüsü için daraltılabilir bir kenar çubuğu veya daha dar metin satırları gibi ilk değişiklikler oldukça küçüktür.

Bunlar Kaçmaz:  ABD Başkanı Donald Trump’tan TikTok Hamlesi

Ancak yolun sonunda, daha önemli değişiklikler ortaya çıkabilir ve Wikimedia Vakfı’nın gecikmiş bir boya katmanı olarak gördüğü şeyi internetteki en tanınmış sitelerden birisi haline getirebilir.

WALMART, Drone Aracılığıyla Covid-19 Testleri Dağıtıyor için tıklayın.

Wikipedia Nedir?

Wikipedia, kullanıcılar tarafından birden çok dilde oluşturulmuş ücretsiz, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kar amacı gütmeyen bir İnternet ansiklopedisidir. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmıştır.

Sürekli eklemeler ve değişiklikler nedeniyle asla tamamlanmayacağı varsayılır.

Kurucu ortak Jimmy Wales, Wikipedia’yı “kendi dillerinde çalışmaları için gezegendeki herkese yüksek kaliteli ücretsiz ansiklopediler yaratma ve dağıtma” olarak tanımladı.

Wikipedia, Wiki ve pedi birleşimidir. “Wiki”, Hawaii dilinde “wiki wiki” kelimesinden türetilmiştir (hızlı bilgi veya başvuru bilgisi). “Pedi”, eski Yunan uygarlığında “kapsamlı kültürel eğitim sistemi” anlamına gelen “peedia” kelimesinden gelir.

Bunlar Kaçmaz:  Neden Antivirüs Programlarına Para Ödememelisiniz?

Kaynak: futurism.com/the-byte/redesigning-wikipedia

Okumaya Devam Et

Haber

WALMART, Drone Aracılığıyla Covid-19 Testleri Dağıtıyor

Published

on

By

Perakende devi Walmart, drone teslimat denemesi sırasında evde COVID-19 testleri yapmaya başladı.

Şirket bugün Las Vegas’ta test kitlerinin teslimatını yapmaya başladı. New York Cheektowaga’da ikinci bir deneme Ekim ayı başlarında başlayacak. 

Müşteriler, test kitlerinin drone ile teslim edilmesini sağlamak için her iki konumda belirlenmiş bir Walmart Supercenter’dan en fazla bir mil uzakta yaşamak zorunda kalacaklar.

Bir basın açıklamasına göre kitler, arabaların ve ağaçların bulunduğu yere bağlı olarak “müşterinin evinin garaj yolunda, ön kaldırımda veya arka bahçesinde” teslim edilecek.

Nasıl Çalışır?

WALMART, Drone Aracılığıyla Covid-19 Testleri Dağıtıyor
WALMART, Drone Aracılığıyla Covid-19 Testleri Dağıtıyor

Müşterinin daha sonra burnunu ürünle birlikte verilen pamuklu çubuklardan biriyle temizlemesi, kapatması ve önceden ödenmiş bir nakliye etiketi kullanarak Walmart’ın ortak olduğu test şirketi Quest Diagnostics’e geri göndermesi gerekir.

Bunlar Kaçmaz:  Neden Antivirüs Programlarına Para Ödememelisiniz?

Quest’e göre, müşteriler virüs için negatif veya pozitif olup olmadıklarını yaklaşık iki gün içinde öğrenecekler .

Amazon’da Satılan Korkunç Uçan Ev “İzleme” Sistemi için tıklayın.

Walmart Nedir?

Wal-Mart Company (eski adıyla Wal-Mart Store Company), Sam Walton tarafından tüm dünyada şubeleri bulunan bir Amerikan perakende zinciridir. Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok eyalette şubeleri vardır.

Wal-Mart, 2007 yılında Amerika’nın önde gelen ekonomi dergisi Fortune tarafından yayınlanan “En İyi 500 ABD Yatırım Şirketi” (Fortune Global 500) raporunda “dünyanın en yüksek ciroya sahip şirketi” seçildi.

Wal-Mart zinciri, çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere 2,1 milyon kişiyi istihdam etmektedir. Wal-Mart’ın ana rakipleri Metro AG, Carrefour ve Tesco’dur.

Wal-Mart, kurucusu Sam Walton’un adını almıştır. Sam Walton, 1950’de Arkansas’ın küçük bir kasabası olan Bentonville’de Dime & Nickle Store adında küçük bir mağazaya sahipti.

Bunlar Kaçmaz:  Wikipedia Yeniden Tasarlanıyor (10 Yıl Sonra İlk Kez)

1962’de Arkansas şehir merkezinde ilk büyük mağaza olan Wal-Mart’ı açtı. (Bugün bu dükkan, şirketin yeni lokasyonunun yanında hala bir müzedir.)

On yıl sonra, 1972’de Wal-Mart, büyüme için daha fazla fon elde etmesini sağlayacak borsaya girdi. Ana büyüme 1987’de, ilk süpermarketin 100 katı büyüklüğündeki büyük bir süpermarkete taşındığında başladı.

1991 yılında Meksika, Mexico City’nin Polanco bölgesinde ilk şubesini açtı. Rakibi Tesco (Tesco) İngiltere pazarını devralırken, Walmart (Walmart) Meksika perakende mağazalarında ekonomiye hakim oldu.

Wal-Mart’ın 2006’da Almanya’ya genişleme çabaları başarısızlıkla sonuçlandı ve şirketin binaları Metro Group’a satıldı.

Kaynak: futurism.com/the-byte/walmart-delivering-covid-tests-via-drone?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com

Okumaya Devam Et

Popüler

1 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin1