Torrent Nedir,Güvenli Mi? Yasadışı Mı? Yakalanma İhtimali Var Mı?
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!

Teknoloji

Torrent Nedir? Güvenli Mi? Yasadışı Mı? Yakalanma İhtimali Var Mı?

Published

on

Torrent kullanma hakkında daha fazla bilgi mi arıyorsunuz? Torrentin tam olarak ne olduğunu, nasıl güvenli bir şekilde torrent indirileceğini ve yakalanırsanız ne yapmanız gerektiğini anlatıyoruz.

Sık sorulan üç soru şunlardır: Torrent güvenli midir, torrent yasal mıdır ve yakalanırsam ne olur? Bu gönderi bu soruları yanıtlıyor ve torrent kullanıcılarının güvende ve anonim kalmak için kullandıkları yöntemlere dayanıyor.

Torrent nedir?

Torrent Nedir? Güvenli Mi? Yasadışı Mı? Yakalanma İhtimali Var Mı?

Torrent, BitTorrent ağı üzerinden dosya indirme ve karşıya yükleme eylemidir. Torrent, dosyaları merkezi bir sunucuya indirmek yerine ağdaki diğer kullanıcıların cihazlarından dosya indirmek demektir. Kullanıcılar diğer kullanıcıların indirmesi için kendi cihazlarından dosya yükler.

Torrent, eşler arası (P2P) dosya paylaşımının en popüler şeklidir ve BitTorrent ağına bağlanmak için torrent yönetim yazılımı gerektirir. Bu tür yazılımlar birkaç farklı cihaz için ücretsiz olarak indirilebilir.

Aynı dosyayı indiren veya karşıya yükleyen herkese eş denir ve bunlar topluca bir sürü olarak bilinir. BitTorrent’in çalışma şekli nedeniyle, bir eş aynı anda birkaç başka kullanıcıdan bir dosya indirebilir veya bir dosyayı aynı anda birden fazla başka kullanıcıya yükleyebilir.

Torrent genellikle korsanlıkla ilişkilendirilir çünkü film, oyun, müzik ve yazılım dahil olmak üzere telif hakkı ile korunan dosyaları paylaşmak için sıklıkla kullanılır. Bununla birlikte, torrentlemenin, barındırma yükünü kullanıcılar arasında dağıtarak merkezi sunuculardaki yükü azaltmak gibi bir çok meşru kullanımı da vardır.

Torrent güvenliği ve yasallığı: Kısaca

Torrent yasal mı yoksa yasa dışı mı? Torrent kullanmak yasa dışı değildir hatta onaylanmamış telif hakkı alınmış materyalleri indirmek yasaldır. Hangi içeriğin torrent için yasal olduğu ve hangisinin olmadığı her zaman belli olmaz bu yüzden kendinizi farkında olmadan yasanın yanlış tarafında bulabilirsiniz.

Torrent nedir? Güvenli mi? Yasadışı mı? Yakalanma ihtimali var mı?

İnternet servis sağlayıcınız (ISS) ve BitTorrent ağını izleyen telif hakkı trolleri sizi yasa dışı bir şekilde torrent kullanırken yakalarlarsa harekete geçebilirler. Bu bir uyarı mektubundan ve internet bağlantınızın kısıtlanmasından (yavaşlamasından) yasal işlemlere kadar değişebilir (ikincisi daha nadir görülür fakat Almanya’da örnekleri vardır, Türkiye’de ise böyle bir örnek görülmemiştir)

Bunlar Kaçmaz:  İlk PS5 fotoğrafları, Sony'nin yeni nesil konsolunun gerçekte ne kadar büyük olduğunu gösteriyor

Gizlilik bilincine sahip torrent kullanıcıları, internet etkinliklerini ISP’lerinden gizlemek için VPN’leri veya sanal özel ağları kullanır. Çok çeşitli uygulamalarla bazı VPN’ler torrent için diğerlerinden daha uygundur. İSS‘nizin faaliyetlerinizi gözetlemesini önlemek istiyorsanız

  1. faaliyetinizin kaydını tutmayan
  2. yasal sistemin müşteri kayıtlarını talep etmek için kullanılabileceği bir ülkede bulunmayan bir VPN seçebilirsin eğer bulamadıysanız VPNHub bunun için uygundur.

VPN olmadan torrent kullanmak

VPN olmadan torrent kullanmak, internet servis sağlayıcınızın (ISS) ziyaret ettiğiniz siteler ve görüntülediğiniz içerik dahil olmak üzere çevrimiçi etkinliğinizi görebileceği anlamına gelir. ABD dahil bazı ülkelerde (Türkiye hariç), ISS’lerin bu bilgileri fikri mülkiyet sahipleri dahil olmak üzere üçüncü şahıslarla paylaşmalarına izin verilmektedir. VPN, çevrimiçi etkinliğinizi ISS’nizden gizli tutacaktır.

UTorrent güvenli midir?

uTorrent, BitTorrent protokolünün yaratıcılarının resmi torrent istemcisidir. Yasal bir şirket tarafından sağlanan, açık kaynak kodlu olmayan özel bir yazılımdır. BitTorrent gibi uTorrent yazılımının kendiside yasaldır ancak dijital korsanlık için kullanılabilir. Resmi uTorrent kötü amaçlı yazılım içermez ve bir VPN ile birlikte güvenli ve özel olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, kullanıcıların cihazlarına bulaşabilecek kötü amaçlı dosyaları indirmesini engellemez.

BitTorrent güvenli ve yasal mı?

BitTorrent protokolü kendi içinde yasa dışı veya güvenli değildir. Bu sadece dosyayı paylaşmanın yoludur ve birçok yasal torrent hizmeti mevcuttur fakat ThePirateBay ve KickassTorrents gibi en popüler torrent siteleri, kullanıcılara telif hakkıyla korunan içeriğe ücretsiz erişim sunar. Telif hakkıyla korunan içeriğin BitTorrent veya başka yollarla paylaşılması ve indirilmesi birçok ülkede yasa dışıdır ve KickassTorrents dahil sitelerin çok fazla kötü amaçlı yazılım barındırdığı (özellikle KickassTorrents) için güvenli olmayabilir ama tabiki hepsi için söz konusu değil.

Bir ceza mektubu alırsanız ne yapmalısınız?

Ceza mektubu almanın en yaygın yolu internet sağlayıcınızdır. Bir telif hakkı trolü, ISS’nize mahkeme celbi göndermek için mahkeme sisteminden geçecek ve onu müşterilere yasal bir tehditle e-posta göndermeye ve kişisel bilgilerini teslim etmeye zorlayacaktır.

Bunlar Kaçmaz:  Prezi Uzaktan Eğitimi Daha Eğlenceli Hale Getirmek İçin Yeni Özellikler Getiriyor

ABD yasalarına göre, IP adresi bir kişi değildir. ISS’niz aracılığıyla sizinle iletişime geçtiyseniz, bunun nedeni telif hakkı trolünün henüz gerçek kimliğinizi bilmemesidir. Mektup sizin hakkınızda herhangi bir tanımlayıcı bilgi içermiyorsa bu şekilde tutun ve hiçbir şey yapmayın. Davanız, ISS’nizin kişisel bilgilerinizi troll’e ifşa etmesi için ayarlandığı tarihten önce reddedilebilir. Kendinizi yanıtlar ve tanımlarsanız, bu trolün sizi hedeflemesi için daha doğrudan bir yol sağlar.

Bu telif hakkı trolleri için bir olasılık oyunudur. 1000 tehdit e-postası gönderirlerse ve 50 kişi yanıtlarsa, harcadıkları zamana değecek parayı kazanırlar. Kalan 950 kişiyi takip etmektense bir sonraki sürüsüne geçmek onlar için daha uygun maliyetlidir.

İşler kızışırsa ve harekete geçmeye karar verirsen işte Electronic Frontier Foundation tarafından bu tür davalarda uzmanlaşan avukatların bir listesi (endişelenmeyin Türkiye’de böyle bir durumun yaşanması oldukça zordur).

Advertisement
Yorum yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginç Bilgiler

Alipay’in Kullanıcıların Borçlarını Ödemesine Teşvik Eden Komik Puan Sistemi Nedir?

Bu hikaye Black Mirror’ı anımsatmıyor değil.

Published

on

By

Jack Ma, 16 yıl önce çevrimiçi alışveriş imparatorluğunu güçlendirmek için belirsiz bir ödeme hizmeti başlattığında, çok az kişi bunun başarılı olmasını bekliyordu. Şimdi bu hizmet 200 milyar dolar değerinde.

Alibaba dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri ve Çin’deki en büyük online ödeme platformudur.

Uygulama, yatırım hesapları ve mikro tasarruf ürünlerinden sigortaya, kredi puanlarına ve hatta flört profillerine kadar Çin’deki finansal yaşamın her alanında hizmeti vardır.

Alipay’in Kuruluşu

2004 yılında, çok az kişinin banka veya kredi kartı vardı ve Alibaba’nın e-ticaret platformunu kullanan alıcılar ve satıcılar, ödemeleri idare etmek için güvenilir bir yönteme ihtiyaç duyuyordu.

Ma, Alibaba’nın finans ekibini Alipay’i yaratması için görevlendirdi. Hizmet, güvenilir bir üçüncü taraf olarak çalışır, alıcıların parasını emanette tutar ve yalnızca mallar alındıktan ve alıcılar sahip olduklarından memnun olduklarını onayladıktan sonra satıcılara parayı gönderir.

Alipay’i başlattığımda herkes şöyle dedi: “Jack, bu şimdiye kadar gördüğümüz en aptal model, kimse onu kullanmayacak” dediler.

CBS News ile 2014 yılında yaptığı röportajda “60 Dakika” dedi. “Bu modelin bilimsel olup olmadığı, gösterişli görünüp görünmediği umrumda değil dedim, çalıştığı sürece güveni oluşturmaya yardımcı oluyor” dedi.

Bunlar Kaçmaz:  ABD Başkanı Donald Trump’tan TikTok Hamlesi

Alipay’in başarısı

Bugün, Alipay’in aylık 711 milyon aktif kullanıcısı var ve Ant Group’un istatistiklerine göre Alipay, Haziran ayına kadarki 12 ayda 118 trilyon yuan (17.2 trilyon $) ödeme yaptı. 

Alipay, 2011 yılında Alibaba’dan ayrı bir kuruluş haline geldi ve 2014’te Ant Group’un bir parçası oldu.

Finansal teknoloji danışmanlığı ve araştırma firması Kapronasia’nın kurucusu Zennon Kapron, Ant şu anda o kadar çok finansal hizmet ve ürün sunuyor ki, “Çin’deki yüz milyonlarca kişi ve işletmenin günlük yaşamının bir parçası haline geldi” dedi.”Şirketin Çinli bireyler üzerindeki etkisini abartmak çok zor” diye ekledi.

Komik Puan Sistemi

Yüz milyonlarca insanın finansal ürünlerinden yararlanmasıyla Alipay, Çin’deki tüketici davranışları hakkında inanılmaz derecede değerli verilere sahip.

Amerika Birleşik Devletleri’nin aksine, Çin’in güvenilir bir kredi puanlama sistemi yok. Alipay, 2015 yılında boşluğu doldurmak için Sesame Kredisi’ni başlattı. 

Şirket, Susam Kredisini, işletmelerin ve tüketicilerin, insanların mal veya kitap hizmetleri için ödeme yapma istekliliğini ve yeteneğini değerlendirmek için bir “güven puanı” olarak tanımlıyor. 

Bunlar Kaçmaz:  Nvidia'nın 40 Milyar Dolarlık Arm İle Anlaşması Çin İle Bir Engel Oluşturabilir

Race Capital’den Yeung’a göre ülkenin en büyük kredi derecelendirme sistemi ayrıca Yeung komik bir yorum paylaştı: “Kredi puanınızın flört profilinizde görüntülenmesini gerçekten seçebilirsiniz” dedi. Susam puanları, satın alma gücünü göstermek isteyen kişiler tarafından Çin sosyal medya platformlarında da paylaşılıyor.

Düşük puana sahip kişiler kendilerini hizmetlerden mahrum kalmış ve bir şeyler satın almaları engellenmiştir. 2015 yılında Çin mahkemeleri, borçlarını ödeyemeyen kişilerin adlarını içeren Alipay listelerini paylaşmaya başladı. 

Bu hamle 126.000’i borçlarını geri ödemeye teşvik etti. Sosyal utanç bir yana, Çinli internet kullanıcıları, büyük teknoloji firmaları tarafından bu kadar çok verinin saklanmamasından giderek daha fazla rahatsız oluyor.

2018 yılında şirket, Susam Kredisi’nin kullanıcı tabanını genişletmek amacıyla Alipay kullanıcılarını yanılttığı için özür diledi.

Jack Ma – Alibaba’nın Kurucusunun İlham Verici Hikayesi için tıklayın.

Sizin Düşünceniz Ne? İleride Türkiye’ye Gelir Mi Bu Sistem? Gelirse Ne Yaparsınız? Yorumlarda düşüncenizi belirtin

Okumaya Devam Et

Haber

Çin Devlet Medyası TikTok Anlaşmasını ‘Kirli’ Ve ‘Tatsız’ Olarak Adlandırdı

Published

on

By

Çin’in önde gelen iki medya kuruluşu, Pekin’i TikTok’un Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermeye devam etmesini amaçlayan “kirli” ve “hoş olmayan” bir anlaşmayı öldürmeye çağırıyor.

China Daily ve Global Times her ikisi de devlet tarafından işletilen yayınlar. TikTok’un ana şirketi ByteDance Pekin’de bulunuyor.

China Daily , çarşamba günü yayınlanan bir başyazısında , “Birleşik Devletler’in TikTok’a yaptığı şey, bir gangsterin meşru bir şirkete mantıksız ve haksız bir iş anlaşması yapmaya zorlamasıyla neredeyse aynı” diye yazdı .

Çin’in en başarılı küresel uygulaması için geçici anlaşmanın şartları çok fazla kafa karışıklığına neden oldu.

Geçen hafta sonu yapılan ilk duyuru, ByteDance’in ileride Tiktok’un çoğunluğuna sahip olmaya devam edeceğini ima etti.

Ancak Trump o zamandan beri yatırımcıların Walmart ve Oracle’ın “kontrol hissesine sahip olacağını” belirtti. 

Anlaşmaya aşina olan bir kişi, yeni bir ABD kuruluşunun TikTok Global’in kısmen ByteDance’ın uluslararası ve Çinli yatırımcılarına ait olacağını ancak ByteDance’ın kendisinin anlaşma ile oluşturulacak şirketin yüzde sıfırına sahip olacağını söyledi.

Bunlar Kaçmaz:  Prezi Uzaktan Eğitimi Daha Eğlenceli Hale Getirmek İçin Yeni Özellikler Getiriyor

China Daily, “Çin’in böyle bir anlaşmaya yeşil ışık yakması için hiçbir nedeni yok.” Devlet tarafından yönetilen bir medya şirketi olan The Global Times da bu hafta Çinli düzenleyicilere anlaşmayı engellemeye çağıran iki başyazıda anlaşmayı şiddetle eleştirdi.

Global Times bir başyazısında “Pekin’in böyle bir anlaşmayı onaylayacağına inanmak bizim için zor” diye yazdı. “TikTok gasp anlaşması tatsız bir kumar” başlıklı ikinci bir makalede yayınladı, “Washington’un gelecekte Çin’in teknolojik gelişiminin yaşam çizgisini kontrol etmesine izin vermemeliyiz” dedi.

TikTok Nedir?

TikTok, Çin’de TikTok olarak anılmaktadır. 2012 yılında Pekin’de bir kişi tarafından kurulmuş bir İnternet teknolojisi şirketidir. Kısa müzik, dudak senkronizasyonu, dans, komedi, 3 ila 15 saniyelik yetenek videoları ve 3 ila 60 saniyelik kısa döngü videoları oluşturmak için kullanılır.

Bunlar Kaçmaz:  Nvidia'nın 40 Milyar Dolarlık Arm İle Anlaşması Çin İle Bir Engel Oluşturabilir

ByteDance, ilk olarak Eylül 2016’da Çin pazarında Tiktok’u piyasaya sürdü ve ardından 2 Ağustos 2018’de başka bir Çin sosyal medya hizmeti olan Musical.ly ile birleşti.

TikTok, 2017’de Çin dışındaki çoğu pazarda iOS ve Android’i piyasaya sürdü. Amerika Birleşik Devletleri dahil tüm dünyada mevcuttur.

TikTok, Hindistan’da Bu Yıl Yasaklanmadan Önce 37 Milyon Videoyu Kaldırdı haberi için tıklayın.

Kaynak: edition.cnn.com/2020/09/23/tech/tiktok-china-state-media-us-intl-hnk/index.html

Okumaya Devam Et

Haber

Microsoft’un Yeni Xbox Uygulaması, Xbox One Oyunlarını İphone’unuzda Yayınlamanıza İzin Verecek

Published

on

By

Microsoft, Xbox One oyunlarını bir iPhone’da yayınlama özelliğini içeren iOS için büyük bir Xbox uygulaması güncellemesi yayınlamak üzere. 

Yakında App Store’a, Xbox One konsol sahiplerinin oyunlarını bir iPhone’da yayınlamasına olanak tanıyan bir uzaktan oynatma özelliği içeren yeni bir Xbox uygulaması gelecek.

Uzaktan oynatma, oyunları kendi Xbox One konsolunuz yerine doğrudan sunuculardan yayınlayan Microsoft’un xCloud hizmetinden farklıdır. 

Bu Xbox uzaktan oynatma özelliği, xCloud’a değil, yalnızca kendi Xbox konsolunuza bağlanacaktır. Sony’nin Android ve iOS’ta da bulunan kendi PS4 Uzaktan Oynatma özelliğine benzer.

Nasıl Çalışır

Wi-Fi üzerinden bir Xbox konsoluna, hatta bir LTE veya 5G bağlantısına da erişebileceksiniz. Bu uygulama ev Xbox’ınızın kontrolünü ele geçirdiğinden, konsolunuzu evinizin dışında uzaktan başlatabilirsiniz. 

Bunlar Kaçmaz:  İlk PS5 fotoğrafları, Sony'nin yeni nesil konsolunun gerçekte ne kadar büyük olduğunu gösteriyor

Xbox, ön tarafta ses veya Xbox ışığı olmadan başlayacak ve bağlantıyı kestiğinizde, kısa bir süre kullanılmadığında bekleme moduna geri dönecek.

Yakın zamanda Android’e yeni bir Xbox uygulaması geldi ve bu güncellenmiş iPhone sürümü aynı yeni tasarımı ve yeni özellikleri içeriyor. 

Xbox One veya Xbox Series X / S konsolunda yakalanan oyun kliplerini ve ekran görüntülerini hızla indirebilir veya paylaşabilir ve hatta konsol alanını yönetebilir ve oyunları silebilirsiniz.

Bu yeni Xbox uygulaması da önceki iOS sürümünden çok daha hızlıdır ve Xbox’ta yapılan benzer tasarım değişikliklerine uyacak şekilde tamamen elden geçirilmiştir. 

Her şey Kasım ayında Xbox Series X / S konsollarının piyasaya sürülmesine hazırlık aşamasında ve Microsoft ayrıca Xbox kontrol panelini bazı tasarım değişiklikleriyle güncelliyor .

Bunlar Kaçmaz:  Prezi Uzaktan Eğitimi Daha Eğlenceli Hale Getirmek İçin Yeni Özellikler Getiriyor

Microsoft’un güncellenmiş Xbox uygulaması yine de xCloud durumunu değiştirmez. Apple, kısa süre önce Stadia ve xCloud gibi hizmetlere izin vermek için bir zeytin dalı genişletti.

Microsoft’un yayın teknolojisini kullanarak yüzlerce oyunu ayrı uygulamalar olarak ayrı ayrı göndermek zorunda kalacağı anlamına gelen büyük bir yakalama içeriyordu. Microsoft, Apple’ın yeni kurallarından memnun değildi .

Microsoft şu anda bu Xbox uygulamasını TestFlight üyeleriyle test ediyor, yani yakında herkesin indirmesi için App Store’da genel kullanıma sunulacak.

WALMART, Drone Aracılığıyla Covid-19 Testleri Dağıtıyor haberi için tıklayın.

Kaynak: www.theverge.com/2020/9/25/21456260/xbox-one-games-iphone-streaming-xbox-app-microsoft-features

Okumaya Devam Et

Haber

Wikipedia Yeniden Tasarlanıyor (10 Yıl Sonra İlk Kez)

On yıl içinde ilk kez Wikipedia bir makyaj yapıyor.

Published

on

By

Yeni Görünüş

Birçok büyük web sitesi yeniden tasarımı popüler olmamıştır ve Wikipedia’nın mevcut düzeni çoğundan daha güzeldir.

Ancak Wikimedia Vakfı , Wikimedia bloguna göre görünüşünü sadece daha modern görünecek şekilde değil aynı zamanda siteyle ilk kez karşılaşan yeni internet kullanıcıları için daha az karmaşık ve ürkütücü olacak şekilde değiştirmek istiyor.

Ups’ye Dokunun

Wikipedia’nın ana kuruluşu, ikonik wiki görünümünü koruyacağına yemin ediyor ancak web sitesini daha kolay hale getirecek bazı güncellemeler yapacak.

“Uzun süreli kullanıcılarımıza benzer bir deneyim yaratmak istiyoruz, yeni insanlar için basit ve sezgisel.” olacağını söylüyorlar.

Değişiklikleri İzleme

Belirli bir makalede yer alan konuların menüsü için daraltılabilir bir kenar çubuğu veya daha dar metin satırları gibi ilk değişiklikler oldukça küçüktür.

Bunlar Kaçmaz:  ABD Başkanı Donald Trump’tan TikTok Hamlesi

Ancak yolun sonunda, daha önemli değişiklikler ortaya çıkabilir ve Wikimedia Vakfı’nın gecikmiş bir boya katmanı olarak gördüğü şeyi internetteki en tanınmış sitelerden birisi haline getirebilir.

WALMART, Drone Aracılığıyla Covid-19 Testleri Dağıtıyor için tıklayın.

Wikipedia Nedir?

Wikipedia, kullanıcılar tarafından birden çok dilde oluşturulmuş ücretsiz, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kar amacı gütmeyen bir İnternet ansiklopedisidir. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmıştır.

Sürekli eklemeler ve değişiklikler nedeniyle asla tamamlanmayacağı varsayılır.

Kurucu ortak Jimmy Wales, Wikipedia’yı “kendi dillerinde çalışmaları için gezegendeki herkese yüksek kaliteli ücretsiz ansiklopediler yaratma ve dağıtma” olarak tanımladı.

Wikipedia, Wiki ve pedi birleşimidir. “Wiki”, Hawaii dilinde “wiki wiki” kelimesinden türetilmiştir (hızlı bilgi veya başvuru bilgisi). “Pedi”, eski Yunan uygarlığında “kapsamlı kültürel eğitim sistemi” anlamına gelen “peedia” kelimesinden gelir.

Bunlar Kaçmaz:  Herkes Yine PS5'in Fiyatı Hakkında Konuşuyor

Kaynak: futurism.com/the-byte/redesigning-wikipedia

Okumaya Devam Et

Haber

WALMART, Drone Aracılığıyla Covid-19 Testleri Dağıtıyor

Published

on

By

Perakende devi Walmart, drone teslimat denemesi sırasında evde COVID-19 testleri yapmaya başladı.

Şirket bugün Las Vegas’ta test kitlerinin teslimatını yapmaya başladı. New York Cheektowaga’da ikinci bir deneme Ekim ayı başlarında başlayacak. 

Müşteriler, test kitlerinin drone ile teslim edilmesini sağlamak için her iki konumda belirlenmiş bir Walmart Supercenter’dan en fazla bir mil uzakta yaşamak zorunda kalacaklar.

Bir basın açıklamasına göre kitler, arabaların ve ağaçların bulunduğu yere bağlı olarak “müşterinin evinin garaj yolunda, ön kaldırımda veya arka bahçesinde” teslim edilecek.

Nasıl Çalışır?

WALMART, Drone Aracılığıyla Covid-19 Testleri Dağıtıyor
WALMART, Drone Aracılığıyla Covid-19 Testleri Dağıtıyor

Müşterinin daha sonra burnunu ürünle birlikte verilen pamuklu çubuklardan biriyle temizlemesi, kapatması ve önceden ödenmiş bir nakliye etiketi kullanarak Walmart’ın ortak olduğu test şirketi Quest Diagnostics’e geri göndermesi gerekir.

Bunlar Kaçmaz:  İlk PS5 fotoğrafları, Sony'nin yeni nesil konsolunun gerçekte ne kadar büyük olduğunu gösteriyor

Quest’e göre, müşteriler virüs için negatif veya pozitif olup olmadıklarını yaklaşık iki gün içinde öğrenecekler .

Amazon’da Satılan Korkunç Uçan Ev “İzleme” Sistemi için tıklayın.

Walmart Nedir?

Wal-Mart Company (eski adıyla Wal-Mart Store Company), Sam Walton tarafından tüm dünyada şubeleri bulunan bir Amerikan perakende zinciridir. Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok eyalette şubeleri vardır.

Wal-Mart, 2007 yılında Amerika’nın önde gelen ekonomi dergisi Fortune tarafından yayınlanan “En İyi 500 ABD Yatırım Şirketi” (Fortune Global 500) raporunda “dünyanın en yüksek ciroya sahip şirketi” seçildi.

Wal-Mart zinciri, çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere 2,1 milyon kişiyi istihdam etmektedir. Wal-Mart’ın ana rakipleri Metro AG, Carrefour ve Tesco’dur.

Wal-Mart, kurucusu Sam Walton’un adını almıştır. Sam Walton, 1950’de Arkansas’ın küçük bir kasabası olan Bentonville’de Dime & Nickle Store adında küçük bir mağazaya sahipti.

Bunlar Kaçmaz:  Nvidia Now Özellikleri Ve Fiyatı (Google Stadia'nın En İyi Alternatifi)

1962’de Arkansas şehir merkezinde ilk büyük mağaza olan Wal-Mart’ı açtı. (Bugün bu dükkan, şirketin yeni lokasyonunun yanında hala bir müzedir.)

On yıl sonra, 1972’de Wal-Mart, büyüme için daha fazla fon elde etmesini sağlayacak borsaya girdi. Ana büyüme 1987’de, ilk süpermarketin 100 katı büyüklüğündeki büyük bir süpermarkete taşındığında başladı.

1991 yılında Meksika, Mexico City’nin Polanco bölgesinde ilk şubesini açtı. Rakibi Tesco (Tesco) İngiltere pazarını devralırken, Walmart (Walmart) Meksika perakende mağazalarında ekonomiye hakim oldu.

Wal-Mart’ın 2006’da Almanya’ya genişleme çabaları başarısızlıkla sonuçlandı ve şirketin binaları Metro Group’a satıldı.

Kaynak: futurism.com/the-byte/walmart-delivering-covid-tests-via-drone?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com

Okumaya Devam Et

Popüler

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin