Ay Şaşırtıcı Derecede Radyoaktif

CNN’e göre bilim adamları ilk kez ayın ne kadar radyoaktif olduğunu tespit ettiklerini söylüyorlar orada insan uzay yolculuğunun geleceği için etkileri olabilecek bir araştırma yaptı.

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Ay Şaşırtıcı Derecede Radyoaktif

Çin’in 4 gezicisi tarafından toplanan yeni veriler ay’ın, dünya’da hatta Uluslararası Uzay istasyonunda olan seviyelerden çok daha fazla radyasyon olduğunu gösteriyor ancak yine de bir ay gibi sınırlı süreli yolculuklar güvenli olabilir.

Rad-X

Uzmanlar, Science Advances dergisinde yayınlanan 1.369 mikro radyasyon tespitini kanıtlamak için acele ettiler.

Araştırma üzerinde çalışan Kiel Üniversitesi fizikçisi Robert Wimmer-Schweingruber: ”Ay’da ölçtüğümüz radyasyon seviyeleri, Dünya yüzeyinden yaklaşık 200 kat daha yüksek ve New York’tan Frankfurt’a yapılan bir uçuştan 5 ila 10 kat daha yüksek ” dedi. “Astronotlar bu radyasyon seviyelerine transatlantik uçuşlarda yolculardan veya pilotlardan daha uzun süre maruz kalacaklar”

Ay Robotları

CNN, Apollo astronotlarının ay’daki radyasyon seviyesini ölçmek için ekipman getirdiğini bildirmesine rağmen veriler Dünya’ya geri dönmedi.

Radyoaktif Bozunma Nedir?

Radyoaktivite, radyoaktivite, radyoaktivite veya nükleer bozulma, atomik çekirdeklerin parçacıklar veya elektromanyetik radyasyon (bir tür enerji) yayarak kendiliğinden ayrışmasıdır.

reklam

Nükleer reaksiyon sırasında olur. İnsan vücudundan ve birçok nesneden geçebilir. Topraktan, kayalardan ve özellikle kurşundan kolay kolay geçemez. Radyasyon yayan nesnelere radyoaktivite denir.

Çevremizde her zaman bir miktar radyasyon vardır, ancak çok fazla radyasyon insan sağlığını tehdit edebilir ve daha ileri bir aşamada ölüme neden olabilir.

Doğal radyasyon, uranyum ve yıldızlar gibi kimyasal elementler ve uzaydaki bazı nesneler tarafından üretilir. Bazı nesneler bir saniyeden daha az radyoaktif kalabilirken, diğerleri binlerce yıl radyoaktif kalabilir.

Radyasyon ayrıca siklotronlar (hızlandırıcılar), doğrusal hızlandırıcılar veya parçacık hızlandırıcılar adı verilen özel makinelerle de üretilebilir.

Bazı bilim adamları bu makineleri çalışabilmeleri için radyasyon üretmek için kullanırlar. X-ışını ekipmanı, insan vücudunun içine bakabilmesi için az miktarda (X-ışınları) üretir.

Bir Zamanların En Büyük Hapishanesi: Avustralya için tıklayın.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.