Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!


Tarih

Bir Zamanların En Büyük Hapishanesi: Avustralya

1770’de İngiliz Kaptan Cook, Avustralya’nın doğu kıyısına geldi ve İngiliz hükümetine varlığını bildirdi, böylece İngiltere’den Avustralya’ya ilk göçü başlattı.

Avatar for Atay Emir

Tarih:

Bir Zamanların En Büyük Hapishanesi: Avustralya

Coğrafi keşiflerin henüz bitmediği zamanlarda, İngiliz bir denizci gemisiyle dünyayı dolaşırken bu adayı bulur adıda James Cook’dur. Adanın henüz eski dünya ülkeleri tarafından keşfedilmemiş olması üzerine, İngiliz denizci bu adanın kendi ülkesinin himayesinde olmasını ister.

Üst yetkililere durumu bildirir ve adaya başka milletlerden önce kendilerinin gitmelerini, aksi durumda adayı ellerinde tutamayacaklarını söyler. 

Bir Zamanların En Büyük Hapishanesi

Bir Zamanların En Büyük Hapishanesi: Avustralya
Avustralya

İngiliz hükümeti, kendi vatandaşlarını bu adaya göndermek istese de, dönemin şartlarında aylar sürecek bir yolculuğa ve bilinmeyen bir adaya gitmeyi isteyenlerin sayısı oldukça azdır.

Bunun üzerine İngiliz hükümeti zindanlara iner ve oradaki mahkumlarla bir anlaşma yapmaya karar verir.

Anlaşmaya göre mahkumlar ya o adaya giderek, orada özgürce hayatlarını sürdüreceklerdir ya da İngiltere’de kalarak cezalarını çekmeye devam edeceklerdir.

Bu anlaşmayla birlikte adaya gitmek isteyenlerin sayısı oldukça artar yani Avustralya’yı kuranlar, İngiliz mahkumlarıdır.

Avustralya her ne kadar ilk etapta suçlular tarafından kurulmuş olsa da, zaman içerisinde İngiltere’den daha düşük suç oranına ulaşmış ve günümüzde suç oranı en düşük ülkelerden birisi haline gelmiştir.

Avustralya Hakkında Kısa Bilgiler

Bir Zamanların En Büyük Hapishanesi: Avustralya
Bir Zamanların En Büyük Hapishanesi: Avustralya

Avustralya veya resmi olarak Avustralya Milletler Topluluğu olarak bilinen Avustralya, güney yarımkürede kıtasal bir ülkedir. Hint Okyanusu ile Pasifik Okyanusu arasında yer almaktadır.

Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın büyük bir bölümünü kaplar. Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda’dır. Başkenti Canberra’dır ve en büyük şehri Sidney’dir.

Avustralya, 8.617.930 kilometrekaresi kara ve 80.920 kilometre karesi su olmak üzere toplam 8.698.850 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Herhangi bir ülke ile kara sınırı yoktur. Bu bölge, onu dünyanın altıncı büyük ülkesi yapıyor. Çevresinde 25.760 kilometrelik sahil şeridi vardır.

Avrupalılar 18. yüzyıla gelmeden önce, yaklaşık 50.000 yıllık bir geçmişe sahip, yerli halkın yaşadığı bir yerdi. Modern araştırmanın sonuçlarına göre, yerli halkın konuştuğu diller yaklaşık 250 farklı gruba ayrılıyor.

İngilizler tarafından cezai sevk yoluyla başlatılan zorunlu göç 1788’den 1868’e kadar sürdü ve Yeni Güney Galler çevresinde yoğunlaştı.

İngiltere Bayrağı Hakkında Az Bilinenler için tıklayın.


Bu bilgileri kaybetmemek için klavyenizde CTRL + D tuşuna, telefonda da yıldız işaretine basarak adresi kayıt edebilirsiniz.