Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
z
GGDROP

Pisagor Bir Katil Miydi? Pisagor Öğrencisini Mi Öldürdü?

Ders kitaplarında, makalelerde oldukça çok rastladığımız isim ünlü İyonyalı matematikçi Pisagor öğrencisini neden öldürdü? Detaylar yazımızda…

Avatar for Onur

Son güncelleme:

Yazar:

Pisagor Bir Katil Miydi? Pisagor Öğrencisini Mi Öldürdü?

Hippasus, ünlü İyonyalı matematikçi Pisagor’un öğrencisidir. Hippasus’un önemli çalışmaları vardır ama Pisagor ve okulu bu çalışmalara tepki göstereceği için bu çalışmalarını paylaşamıyordu. Peki paylaşması neden sakıncalıydı? Çünkü Hippasus irrasyonel sayılar ile ilgili ilk adımı atmıştı. Pisagor ve okulu ise rasyonel sayıları tanrıları olarak görüyordu. Eğer çalışmalarını paylaşır ise Pisagor ve okulunun inançlarına karşı gelmiş olacaktı.

Pisagor Bir Katil Miydi? Pisagor Öğrencisini Mi Öldürdü?

Ama bir gün çalışmalarını açıklamaya karar verdi ve öyle de oldu. Pisagor’a bir soru yöneltti. Pisagor bu soru üzerinde günlerce düşündü ancak bir cevap bulamadı. Bu soru Pisagor okulunu derinden sarsmıştı. Pisagor sinirlenmişti. Yaşananlardan sonra Pisagor Hippasus’u denize attırarak öldürttü.

Tabii ki bu olay kesin kanıtlara dayandırabileceğimiz bir olay değildir. Hippasus’a ne olduğunu kesin olarak bilemeyiz. Ancak şunu unutmamalıyız ki Hippasus’un matematiğe irresyonal sayıları bularak gerçekten büyük katkıları oldu.

Sitemizin ismi de matematiğe büyük katkıları bulunmuş ve haksızlığa uğramış Hippasus‘dan gelmektedir.

Bir diğer tarih yazımız “Felsefeye Yeni Başlayanların Öğrenmesi Gereken 5 Büyük Filozof” için tıklayın.

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.