İnsanların farklı türleri var mıydı? Kardeşlerimiz kim? Biz kimiz?

Avatar for Atay Emir

Son güncelleme:

Yazar:

İnsanların farklı türleri var mıydı?

Ortak bir atadan evrimleşen türler cins adı verilen bir başlıkta toplanır. Aslanlar, kaplanlar, leoparlar ve jaguarlar, Panthera cinsinin altındaki farklı türlerdir. Cinsler de kendi içerisinde ailelere ayrılırlar, örneğin, kediler (aslanlar, çitalar, ev kedileri), köpekler (kurtlar, tilkiler, çakallar) ve filler (filler, mamutlar, mastodonlar). Homo sapiens de bir aileye mensuptur.

Bu sıradan bilgi tarihteki en sıkı korunan bilgilerden biriydi. Homo sapiens uzunca bir süre ailesiz (kuzeni, kardeşi, ebeveyni olmayan) bir yetim olarak göründü ama bu durum böyle değil, büyük maymunlar adı verilen gürültücü ve büyük bir grubun üyesiyiz ve evet bizim de farklı türlerimiz vardı.

İnsanlığın gelişimi

Diğer türlerimize ne oldu?

Günümüzde insanların türlerinden (Homo habilis, Homo rudolfensis, Homo ergaster, Homo georgicus, Homo antecessor, Homo cepranensis, Homo erectus, Homo heidelbergensis, Homo rhodesiensis, Homo neanderthalensis, Homo sapiens idaltu, Arkaik Homo sapiens, Homo floresiensis) sadece zeki olanlar yani homo sapiens yaşamaktadır. İnsan ırkının diğer türlerine olan şeyle ilgili birbiriyle çelişen iki teori bulunmaktadır.

(İnsan türlerine Wikipedia’dan ulaştık)

‘Irk Karışımı Teorisi’

Buna göre Afrikalı göçmenler dünyaya yayıldıkça diğer insan topluluklarıyla karşılaştılar ve bugünkü insanlar da bu karışımın sonucunda ortaya çıktı. Örneğin, Sapiens Ortadoğu ve Avrupa’ya ulaştığında Neandertallerle karşılaştı. Teoriye göre Sapiens Neandertal topraklarına yayılınca, iki insan nüfusu tamamen birleşene kadar birbirleriyle karıştılar. Eğer gerçek buysa bugünkü Avrasyalılar saf sapiens değil bir tür karışımıdır. Doğu Asya’ya ulaşan sapiens de benzer şekilde oradaki Erectus ile karışmıştır dolayısıyla Çinliler, Japonlar, Koreliler Sapiens Erectus karışımıdır.

Irk Karışımı Teorisi

‘Yerine Geçme Teorisi’

Bu teoriye göre Sapiens ve diğer insanların farklı anatomileri vardı ve muhtemelen çiftleşme alışkanlıkları hatta vücut kokuları bile farklıydı, dolayısıyla birbirlerine cinsel ilgi duyma ihtimalleri düşüktü. Aynı zamanda bu iki tür çiftleşseler bile çocuk yapamazdı çünkü ikisinin genleri birbirinden çok farklıydı. Bu yüzden iki tür birbirlerinden tamamen bağımsız bir şekilde Neandertaller tamamen ölünce veya öldürülünce, genleri de onlarla beraber yok oldu. Bu görüşe göre Sapiens diğer türlerle karışmadan onların yerine geçti. Buna göre hepimiz “saf Sapiensler”iz.

Peki Sapiens’le diğer türler karşılaşmadılar ise diğer türler nasıl yok oldu?

Bu durumla ilgili iki olasılık düşünülüyor

1- Kaynaklar için verilen savaşın şiddetlenerek soykırıma dönüşmesi. Hoşgörü Sapiens’in baskın özelliklerinden değildi ve günümüzde bile insanlar farklılıklardan dolayı birbirine kin besliyorsa o dönemde Sapiens üstün zekası ve ileri seviye teknolojisi ile soykırım yapmış olabilir (Sapiens’in suçu mu bilinmez ama gittikleri her yerde yerli nüfus tükendi).

reklam

2- Sapiens’in diğer türlerin gıdalarını tüketmesi, zekası ve teknolojisi ile sayıca daha fazla çoğalması ve diğer türlere daha az besin bırakması. Kısaca doğal seçilim.

Sapiens

Günümüzde insanların diğer türleriyle ilgili yapılan çalışmalar devam ediyor. Hangi teorinin doğru olduğu ise sadece zamana bağlı.

Destek: Yazımızı beğendiyseniz sayfayı takipte kalmayı unutmayın 🙂

Kaynaklar

Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens / Yuval Noah Harari

http://tr.wikipedia.org/wiki/İnsan


Bütün okurlarımızı disney plus'a 1 yıldız vermeye davet ediyoruz: Google Play, App Store.

Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.