Yandex
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!

1.Dünya Savaşı Nasıl Başladı?

Bir kaç suikastçi Franz Ferdinand’ı öldürüyor bu haberi alan
Avusturya-Macaristan ise Almanya İmparatorluğu Sırbistan’a savaş açıyor. Sırpların müttefikleri de olaya girince büyük bir savaş ortaya çıkıyor

Avatar for Atay Emir

Tarih:

1.Dünya Savaşı Nasıl Başladı?
https://images.app.goo.gl/dWXEm8A3r8U9skuo8

Tarihin en kanlı savaşlarından biri, 1.Dünya savaşı. Peki nedir zaten bu gergin Avrupa ortamında savaşa patlak veren şey? 1.Dünya savaşı nasıl başladı?

1.Dünya Savaşı Nasıl Başladı?

Özetle Avusturya-Macaristan veliahtı olan Franz Ferdinand, bölgede yaşayan Sırp kesim tarafından suikasta uğruyor. Asıl olay ise şöyle:

Suikast tam olarak Franz Ferdinand’ın geçeceği yol üzerinde hazırlandı ve Ferdinand’ın arabasına bomba atıldı. Ne var ki bomba Ferdinand’a gelmeyip arkalarındaki polis arabasına doğru gitti ve büyük bir patlama meydana geldi. Aradan zaman geçtikten sonra Ferdinand polisler için hastaneye giderken şöförü yanlış yola saptı ve karşılarına bir suikastçı geldi, onu öldürecek olan suikastçı. Suikastçı silahla 2 el sıktı ve Franz Ferdinand’ı öldürdü.

Avusturya-Macaristan ise bu suikastı Sırbistan’ın düzenlediğini tahmin edip Almanya İmparatorluğuna haber verdi ve Sırplara savaş açtı. Aynı zamanda Balkanlar ise zaten yavaş yavaş Ruslardan yardım alıp bağımsızlıklarına kavuştuğundan hepsi Rusya ile dost olmuştu.
Önce Sırbistan, Rusya ile itilaf devletlerine geçti. Rusya ise Fransa ile Fransa da Britanya ile dost olduğundan bir birliktelik kuruyorlar(itilaf devletleri),karşı tarafta ise:

Franz Ferdinand

Avusturya-Macaristan, Almanya İmparatorluğu, Osmanlı Devleti bir birliktelik kurdu (ittifak devletleri)
Bunlardan sonra ise bütün devletler birbirine savaş açtı, bazı tarafsız devletler de taraf tutmak zorunda kaldı ve 1.Dünya savaşı patlak verdi.

Pisagor Bir Katil Miydi? Pisagor Öğrencisini Mi Öldürdü? için tıklayın.


Bu yazıyı kaybetmemek için yıldız işaretine veya klavyenizdeki CTRL + D tuşuna basabilirsiniz.

İletişim: info@hypasos.com Reklam: info@hypasos.com