1. Dünya Savaşı Nasıl Başladı?

Birkaç suikastçi Franz Ferdinand’ı öldürüyor bu haberi alan
Avusturya-Macaristan ise Alman İmparatorluğu Sırbistan’a savaş açıyor. Sırpların müttefikleri de olaya girince büyük bir savaş ortaya çıkıyor

Avatar for Atay Alp Emir

Son güncelleme:

1.Dünya Savaşı Nasıl Başladı?

Tarihin en kanlı savaşlarından biri: 1. Dünya savaşı. Peki nedir zaten bu gergin Avrupa ortamında savaşa patlak veren şey? 1. Dünya savaşı nasıl başladı?

1. Dünya Savaşı Nasıl Başladı?

Özetle, Avusturya-Macaristan veliahtı olan Franz Ferdinand, bölgede yaşayan Sırp kesim tarafından suikasta uğruyor. Asıl olay ise şöyle:

Suikast tam olarak Franz Ferdinand’ın geçeceği yol üzerinde hazırlandı ve Ferdinand’ın arabasına bomba atıldı. Ne var ki bomba Ferdinand’a gelmeyip arkalarındaki polis arabasına doğru gitti ve büyük bir patlama meydana geldi. Aradan zaman geçtikten sonra Ferdinand polisler için hastaneye giderken şöförü yanlış yola saptı ve karşılarınaonu öldürecek bir suikastçı geldi. Suikastçı silahla 2 el sıktı ve Franz Ferdinand’ı öldürdü.

Franz Ferdinand

Avusturya-Macaristan ise bu suikastı Sırbistan’ın düzenlediğini tahmin edip Almanya İmparatorluğuna haber verdi ve Sırbistan’a savaş açtı. Aynı zamanda Balkanlar ise zaten yavaş yavaş Ruslardan yardım alıp bağımsızlıklarına kavuştuğundan hepsi Rusya ile dost olmuştu. Önce Sırbistan, Rusya ile itilaf devletlerine geçti. Rusya ise Fransa ile, Fransa da Britanya ile dost olduğundan bir birliktelik kurdular (İtilaf Devletleri), karşı tarafta ise:

İlk başta sadece Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Alman İmparatorluğu olsa da, ilerleyen zamanlarda Osmanlı İmparatorluğu ve Bulgaristan da bu iki devlete katılıp İttifak Devletleri bloğunu oluşturdu. Bunlardan sonra ise bütün devletler birbirine savaş açtı, bazı tarafsız devletler de taraf tutmak zorunda kaldı ve 1. Dünya savaşı patlak verdi.

Pisagor Bir Katil Miydi? Pisagor Öğrencisini Mi Öldürdü? için tıklayın.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.