Apple’ın Hisseleri Eriyor! 1 Ayda 200 Milyar Dolar Değer Kaybetti

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Apple'ın Hisseleri Eriyor! 1 Ayda 200 Milyar Dolar Değer Kaybetti

Apple, dünyanın en büyük teknoloji şirketidir ve piyasa değeri hızla 2 trilyon dolardan düştü. Şirket bir ayda 200 milyar dolar değer kaybetti.

Apple'ın Hisseleri Eriyor! 1 Ayda 200 Milyar Dolar Değer Kaybetti
Apple’ın Hisseleri Eriyor! 1 Ayda 200 Milyar Dolar Değer Kaybetti

Apple, dünyanın en büyük teknoloji şirketi ve özellikle akıllı telefon modellerinde büyük ilgi gördü.Aslında Apple’ın pazar değeri son zamanlarda önemli ölçüde arttı. Apple’ın piyasa değeri bir milyar ABD doları ve trilyon ABD dolarını aştı ve aynı zamanda 2 trilyon ABD dolarını aşan piyasa değeriyle dünyanın ilk şirketi olmayı da başarıyla sürdürdü.

Geçtiğimiz ayın ortalarında tam 2 trilyon 50 milyar dolarlık toplam piyasa değerini geride bırakan, dünyanın en büyük şirketi olan ve 2 trilyon dolara ulaşan ilk şirket ünvanına da sahip olan Apple, adeta rekordan rekora koşmuş ve yatırımcılarına büyük paralar kazandırmıştı. Fakat geçtiğimiz ay iyi yönde ilerleyen Apple, bu ay pek de iyi bir sonuç alamadı. Teknoloji devi, piyasa değerinde çok büyük bir kayıp yaşamaya başladı.

1 Eylül‘de hisse başı değeri 134,20 doları gören Apple’ın bugünkü hisse başı değeri 106,84 dolara kadar geriledi. Bu da 1 ay önce 2,05 Trilyon dolarlık toplam piyasa değerine sahip olan şirketin, 1,85 trilyo dolara kadar gerilemesine sebep oldu. 200 milyar dolar gibi devasa bir piyasa değeri kaybı yaşayan Apple, dünyanın en değerli 2. şirketi oldu. Apple’ın yerini ise 2 trilyon dolarlık değerlemeyi aşan Saudi Aramco adlı petrol şirketi aldı.

200 Milyar Dolarlık Kayıp

Geçen ay yatırımcılara destek sağlayan Apple, bu ay ağır kayıplara uğradı. Apple, yaklaşık 20 günde değerinin% 20’sinden fazlasını kaybetti ve yatırımcılarının servetlerinin% 20’sini kaybetmesine neden oldu. Bu dev teknoloji şirketi değerini kaybetmiş olsa da halen dünyanın en büyük ve en değerli şirketlerinden biridir.

Apple, App Store Sözleşmesinin İhlali Nedeniyle Epic Games’ten Tazminat İsteyecek haberi için tıklayın.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.