Bir Şirket Yüz Tanıma Teknolojisini Kullanarak Kadın Çalışanları Taciz Etti
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!


Haber

Bir Şirket Yüz Tanıma Teknolojisini Kullanarak Kadın Çalışanları Taciz Etti

,Bir Şirket Yüz Tanıma Teknolojisini Kullanarak Kadın Çalışanları Taciz Etti

Silikon Vadisi’ndeki bir gözetim şirketi, bir satış direktörünün kadın işçileri taciz etmek için şirketin yüz tanıma sistemini kullanmasının ardından cinsiyetçilik ve ayrımcılıkla suçlanıyor. Ocak ayında 1.6 milyar dolar değerlenen Verkada, ofisini güvenlik kameralarıyla donatıyor.

Geçen yıl, satış müdürü kadın işçilerin fotoğraflarını çekmek için bu kameralara erişti ve onları cinsel içerikli şakaların yanı sıra #RawVerkadawgz adlı bir Slack kanalında yayınladı. Olay ilk olarak IPVM tarafından rapor edildi ve bağımsız olarak Vice tarafından doğrulandı.

Çalışanlar IPVM‘ye çoğu Danville’de büyüyen ve lisede birlikte futbol oynayan satış ekibinde üst pozisyonlarında bulunan bir grup erkeğin cinsiyetçilik kültürüne katkıda bulunduğunu söyledi.

Yüz Tanıma Teknolojisini Kullanarak Kadın Çalışanları Taciz Etti

Bir Şirket Yüz Tanıma Teknolojisini Kullanarak Kadın Çalışanları Taciz Etti

Vice raporuna göre satış müdürü Slack’e “Yüz eşleşmesi … bana bir f******* bul” diye yazdı. Gönderi, çalışanların Verkada güvenlik kameralarından alınan görüntülerinin yanında paylaşıldı. 

Vice, “Yüz arama adı verilen bir veritabanında ki bir bireyi tam olarak tespit edebilir, örnekte aranan yüz ağzı tamamen açık bir Verkada çalışanına aitti” dedi.

Slack olayı insan kaynaklarına bildirildikten sonra Verkade CEO’su Filip Kaliszan Slack çalışanlarına iki seçenek verdi: şirketten ayrılmak veya hisse senedi opsiyonlarını arttırmak. Hepsi kalmayı ve hisse senedi opsiyon kesimi almayı seçti.

23 Ekim’de Kaliszan, çalışanlara olayı ele alan bir e-posta gönderdi. “Olayın farkına varır varmaz, ne olduğunu ve kimin sorumlu olduğunu anlamak için kapsamlı bir soruşturma başlattık” diye yazdı. “Bu soruşturma, olayı kışkırtmaktan bir kişinin sorumlu olduğunu ve ekibin diğer dokuz üyesinin Slack kanalının parçası olduğunu ortaya çıkardı. 

İlginizi Çekebilir:  Bir Girişim Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmayı Planlıyor

Biz farkına vardığımızda, Slack kanalı silinmişti; kurtarmaya çalıştık ama başaramadık. Bununla birlikte, tüm katılımcılar derhal olaydaki rolleriyle orantılı cezalarla cezalandırıldı. Şirketimizin tarihindeki en büyük mali cezayı verdim” dedi.

Verkada yönetim kurulu başkanı Hans Robertson, kasıtlı olarak satış ekibini işe aldığını ve Verkada’nın stratejisinin “kültürü eğlenceli hale getirmek” olduğunu kamuoyuna açıkladı.

Verkada, Juul Labs, Equinox ve Red Lobster gibi müşterilerinin kolluk kuvvetleriyle çalışmadığını söyleyerek kendisini Amazon’un gözetim sistemi Ring’den farklılaştırmaya çalıştı. 

Bir Verkada sözcüsü e-posta ile gönderilen bir açıklamada şunları söyledi: “Verkada cinsel tacize veya uygunsuz davranışlara tolerans göstermez. Bu münferit olay araştırıldı ve ilgili tüm bireyler buna göre disipline edildi. 

Bu süreç, olaydan etkilenen kadınlarla birlikte çalışan İK departmanımızı içeriyordu. Hareket tarzımızı desteklemelerini ve işlerinde kendilerini güvende ve rahat hissetmelerini sağlamak için kişisel kaynaklar sağladı. “

İlginizi Çekebilir

DeepFake Nedir, Nasıl Yapılıyor Ve 5 DeepFake Programı Önerisi

Bu Uygulama Sizi Pixar Karakterine Dönüştürüyor (10 Eğlenceli Fotoğraf)

Bilim Adamları Boston Dynamics Robodog’u Çernobil’e Gönderiyor

ABD’deki Bozuk McDonald’s Dondurma Makinelerini Takip Eden Genç

İran ve Rusya, ABD Seçmen Kayıt Verilerini Çaldı

İtfaiyeciler Ateş Topu Fırlatan Dronelar Kullanıyor

Kaynak: theverge.com/2020/10/26/21535089/surveillance-company-verkada-harassed-female-employees

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ● Google News ● Kayıt Ol ● Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

BUNLARA DA GÖZ ATIN


Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haber

Cyberpunk 2077’de Ne Ters Gitti?

,

Yazar:

Cyberpunk 2077'de Ne Ters Gitti?

CD Projekt CEO’su Marcin Iwiński, Aralık ayında Cyberpunk 2077 video oyununun feci şekilde piyasaya sürülmesiyle ilgili bu hafta halka açık bir konuşma yaptı. Kişisel sorumluluğu üstlendi ve takımı suçlamamalarını istedi.

Cyberpunk 2077’de Ne Ters Gitti?

Iwiński‘nin bir ay içinde ikinci özrü, Polonya şirketinin itibarını oyun için sekiz yıl beklemiş olan çok sayıda taraftar ve yatırımcı ile geri kazanma girişimiydi. 

Başarısız olan Cyberpunk, 10 Aralık’tan Ocak ortasına kadar CD Projekt hisselerinde %30 düşüşe neden oldu. Çoğunluğu kariyerlerini riske atmamak için isimsiz kalmak isteyen 20’den fazla mevcut ve eski CD Projekt personeli ile yapılan görüşmeler, kontrolsüz hırs, zayıf planlama ve teknik eksikliklerle gölgelenen bir gelişim sürecini tasvir ediyor.

Daha fazla oku: Cyberpunk 2077: Çalışanlar Oyunu Bitirmek İçin Fazla Mesai Yapacak

Polonyalı şirket, önümüzdeki birkaç ayı oyunda genişlemeler planlamak veya diğer popüler franchise The Witcher’ın bir sonraki serisine başlamak yerine Cyberpunk 2077′nin düzeltmeleri üzerinde çalışarak geçirecek.  Iwiński, ilk yeni güncellemenin Ocak ayının sonuna doğru ve ikincisinin sonraki haftalarda yayınlanacağını söyledi.

Geliştirme ekibi 2021’den başlayarak bunu tasarlamadı. Şimdi başarılı bir sürümü kutlamak yerine, Cyberpunk 2077’yi bir kurtuluş hikayesine dönüştürmeyi hedefleyecekler. 

Cyberpunk 2077 Sokak Kredisi Nasıl Kazanılır?

Zorlu bir savaş olacak. Electronic Arts ve Ubisoft Entertainment gibi rakiplerin aksine CD Projekt birkaç yılda yalnızca bir büyük oyun yayınlıyor, bu nedenle şirket Cyberpunk 2077‘nin önemli bir hit olacağına güveniyordu.

İlk incelemeler genellikle iyiydi ancak oyuncular oyunu ellerine aldıklarında, oyunun PC’lerde sorunları olduğunu ve konsollarda neredeyse oynanamayacağını fark ettiler. 

O kadar kötü bir performans gösterdi ki, Sony Corp. oyunu PlayStation Store‘dan kaldırdı ve benzeri görülmemiş bir hareket olan geri ödemeler teklif ederken, Microsoft Corp. müşterileri “oyun güncellenene kadar Xbox One’da performans sorunları yaşayabilecekleri” konusunda uyarıyor. CD Projekt, aldatıldıkları iddiasıyla yatırımcı davasıyla karşı karşıya.

İlginizi Çekebilir:  Uzmanlar Hava Kirliliğinin Kitlesel Göçe Yol Açacağını Söylüyor
Cyberpunk 2077 Sokak Kredisi Nasıl Kazanılır?

Iwiński, mesajında  şirketin “görevi hafife aldığını” kabul ediyor. “Oyunun şehri çok kalabalık olduğu ve eski nesil konsolların disk bant genişliği olduğu için bizi sürekli zorladı” dedi. CD Projekt, oyunun piyasaya sürülmesinden önce kapsamlı bir şekilde test ederken, Iwiński bunun pek çoğunu göstermediğini söyledi. Geliştiriciler bunun tersini savundular ve birçok yaygın sorunun keşfedildiğini söylediler ancak personelin bunları düzeltmek için zamanı yoktu.

Cyberpunk 2077 nihayet 10 Aralık‘ta piyasaya sürüldüğünde, tepki hızlı ve öfkeliydi. Oyuncular, minik ağaçların ve pantolonsuz etrafta dolanan karakterlerin istila ettiği ekranların videolarını paylaştı ve vaat edilen ancak nihai üründe yer almayan özelliklerin listelerini derledi.

Cyberpunk 2077 Sistem Gereksinimleri

Geliştiriciler, PlayStation mağazasında yeniden bir yer kazanmak için ne yapılması gerektiği net olmasa da, aksaklıkların ve grafik sorunlarının çoğunun düzeltilebileceğini söylüyor. Hayranları geri kazanmak zor olabilir ancak video oyun dünyasında bir emsal var. 

Uzay simülatörü olan No Man’s Sky gibi oyunlar; Online rol yapma oyunu olan Final Fantasy XIV; ve çok oyunculu bir nişancı olan Destiny, zorlu lansmanlardan kurtuldu ve piyasaya sürüldükten sonra kademeli olarak gelişerek önemli beğeni topladı. CD Projekt hisseleri, Iwiński’nin mesajından sonra altı hafta içinde %6 arttı.

İlginizi Çekebilir

Cyberpunk 2077 Sokak Kredisi Nasıl Kazanılır?

Cyberpunk 2077 Sistem Gereksinimleri Ve Sistem Tavsiyeleri

Cyberpunk 2077 Filmleri: En İyi Cyberpunk Filmleri

Cyberpunk 2077: Çalışanlar Oyunu Bitirmek İçin Fazla Mesai Yapacak

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-01-16/cyberpunk-2077-what-caused-the-video-game-s-disastrous-rollout

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ● Google News ● Kayıt Ol ● Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

Okumaya Devam Et

Dünya

Güvenlik Teknisyeni, Müşterilerin Kameralarını Hacklediğini İtiraf Etti

,

Yazar:

Deep Web Nasıl Bir Yer?

Eski ADT güvenlik şirketi çalışanı, özel anlarını izlemek için Dallas bölgesindeki kullanıcıların evlerine kurduğu kameralara girdiğini itiraf etti.

Güvenlik Teknisyeni, Müşterilerin Kameralarını Hacklediğini İtiraf Etti

Güvenlik Teknisyeni, Müşterilerin Kameralarını Hacklediğini İtiraf Etti
Güvenlik Teknisyeni, Müşterilerin Kameralarını Hacklediğini İtiraf Etti

E-posta adreslerini “ADT Pulse” hesaplarına ekleyerek müşterilerin görüntülerine erişebildi. Aviles zaman zaman adresini bilgisi olmadan ekledi ancak test amacıyla hesaplarına geçici olarak erişmesi gerektiğini söylediği zamanlar da oldu. Savunma belgelerinde, dört buçuk yıl içinde 200‘den fazla müşteri hesabına 9.600‘den fazla kez eriştiğini söyledi.

FBI Dallas Özel Temsilcisi Matthew J. DeSarno yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sanık, çalışma konumunu çok sayıda insanın mahremiyetini yasadışı olarak ihlal etmek için kullandı. FBI, tüm siber saldırıları kapsamlı bir şekilde araştırmak ve suçluları eylemlerinden sorumlu tutmak için kolluk kuvvetlerimizle birlikte çalışır. Siber izinsiz girişler yalnızca işletmeleri değil aynı zamanda halkı da etkilemektedir. Yetkili kullanıcıları inceleyerek ve rutin olarak şifreleri değiştirerek, herkesi bağlı tüm cihazlarıyla siber güvenlik uygulamaları konusunda teşvik ediyoruz. Bir siber suçun kurbanı olursanız, lütfen ic3.gov veya 1-800-CALL FBI aracılığıyla FBI ile iletişime geçin.”

İlginizi Çekebilir:  Uzmanlar Hava Kirliliğinin Kitlesel Göçe Yol Açacağını Söylüyor

ADT, Nisan ayındaki ilk açıklamasında şirket, bir müşterinin hesabına yetkisiz e-posta gönderdiğini bildirdi. “Bunu fark ettiğimiz anda, yetkisiz erişim iptal edildi ve çalışan feshedildi. Ayrıca onu emniyet teşkilatına da ihbar ettik, ”diye yazdı ADT.

İlginizi Çekebilir

Google, Avustralya’yı Tehdit Ediyor

Microsoft Yeni Üyeler İçin Xbox Live Gold Fiyatlarını Artırdı

Ölümden Sonra Yaşam Olduğunu Kanıtlamak İçin 1 Milyon Dolar Ödül Teklif Ediyor

Youtube Hashtag Özelliğini Kullanıma Sunuyor

Kaynak: finance.yahoo.com/news/home-security-tech-hack-customer-security-cameras-184500389.html

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ● Google News ● Kayıt Ol ● Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

Okumaya Devam Et

Popüler