Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
z
GGDROP

ABD’deki Bozuk McDonald’s Dondurma Makinelerini Takip Eden Genç

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Kırık McDonald's Dondurma Makinelerini Takip Eden 24 Yaşındaki Genç

Bir McFlurry veya Shamrock Shake’i arzuluyorsunuz. Kendinizi soğuk ve şekerli iyilikle doldurmaktan heyecan duyarak McDonalds’a gidiyorsunuz. Nihayet tezgaha ulaştığınızda, şu korkunç, yıkıcı sözleri duyarsınız: “Dondurma makinesi bozuldu.”

24 yaşındaki bir yazılım mühendisi, bu tür olayları kesin olarak sona erdirmeyi amaçlayan bir web sitesi olan McBroken’i kurdu. Site, ABD’deki her McDonald’s konumunun nokta kümeleriyle gösterilen bir haritasını gösterir. 

Çalışan bir dondurma makinesi olan yerlerde yeşil bir nokta bulunur; tek olmayan yerler, kırmızı nokta. Sağdaki bir sütun istatistikleri derliyor şu anda ABD’deki McDonald’s dondurma makinelerinin %7,54’ü New York’da ve %15,22’si bozuk.

Rashiq Zahid Temmuz ayında, Berlin’in Kreuzberg semtindeki bir McDonald’s’ı ziyaret etti ve bir McSundae siparişi vermeye çalıştı ancak dondurma yoktu. Mobil uygulamadan sipariş vermeye çalıştı benzer şekilde engellendi. 

Zahid, “Bu konuda yapılabilecek bir şey olmalı” dedi.

Bu yüzden bir site yaptı.

Zahid, herhangi bir McDonald’s konumunda sipariş vermenizi sağlayan McDonald’s mobil uygulamasıyla başladı. İstediğiniz ürünleri bir sepete eklersiniz ve hazır olduğunuzda ödeme yaparsınız. 

Ancak seçtiğiniz yerde çalışan bir dondurma makinesi yoksa, sepetinize dondurma içeren herhangi bir öğe ekleyemezsiniz, bunlar “Şu anda kullanılamıyor” olarak işaretlenir.

Zahid, “Farklı uygulamalarda dolaşmayı ve yalnızca güvenlik özelliklerine ve dahili API’lere bakmayı seviyorum” dedi. “Uygulamaların nasıl tersine mühendislik yapılacağına oldukça aşinayım. ‘Bu oldukça kolay olmalı’ dedim. “

Düşündüğünden daha zor olduğu ortaya çıktı. Başlangıçta, McSundae’yi her McDonald’s konumundan dakikada bir alışveriş sepetine eklemeye çalışan bir API yarattı. Uygulama onun neyin peşinde olduğunu anladı ve onu engelledi – “Bunu yapamazsın, bir bot gibi görünüyorsun,” dedi.

Bir deneme yanılma gecesinin ardından, Zahid sihirli zaman dilimini çözdü. Artık botu her 30 dakikada bir McSundae eklemeye çalışıyor. Bot öğeyi başarılı bir şekilde eklerse, McBroken’ın konum makinesinin çalıştığını bilmesini sağlar. Olmazsa, konum kırmızı bir nokta alır. (Bir McDonald’s çalışanı olduğunu iddia eden bir Twitter kullanıcısı , yöntemin işe yaradığını onaylamıştır.)

Zahid, McBroken’i ilk olarak yaklaşık 1.500 lokasyona sahip Almanya’da test etti. Berlin’deki her yere bisikletle gitti ve botunun doğru bilgiyi iade edip etmediğini belirlemek için manuel pazar siparişleri verdi. 

McBroken, lansmanından sonraki 20 dakika içinde 10.000 ziyaretçi aldı. İlk başta yavaşça koştu ve sonunda düştü. Zahid, “Bunu ayda 5 dolara mal olan bir sunucuda çalıştırıyorum, bu yüzden çökmek zorunda kaldı” dedi. Trafiğin bir saatlik sorun giderme işleminden sonra Zahid şimdi sitenin “mükemmel çalıştığını” garanti ediyor.

Aracın bir şaka olmasını amaçlamıştı ve insanların onu meşru bir şekilde yararlı bulduğunu duyunca şok oldu. Zahid, “Sadece eğlence için yaptım” dedi.” Ama insanlar ‘Vay canına, bu bütün hafta boyunca gördüğüm en iyi şeydi’ dediler.

McDonalds’ın bu operasyonu durdurup durdurmayacağını kim bilebilir. McDonald’s’ın ABD İletişim Başkan Yardımcısı David Tovar da destek veriyor gibi görünüyor. “Yalnızca gerçek bir @McDonalds hayranı, müşterilerin lezzetli dondurmamızı almalarına yardımcı olmak için bu kadar ileri gidebilir!” diye bir tweet attı. McDonald’s’ın kalbinizi kırmasını önlemek için McBroken’a göz atın.

İlginizi Çekebilir

Çernobil’in Yasak Bölgesini Keşfederken İnsanların Orada Yaşadığını Gördü

Microsoft Taşınabilir Bir Veri Merkezi Yaptı

Elon Musk 2024’te Mars’a İlk Uzay Gemisini Göndermek İstiyor

İran ve Rusya, ABD Seçmen Kayıt Verilerini Çaldı

Kaynak: theverge.com/2020/10/22/21529477/mcdonalds-mcbroken-bot-ice-cream-machines-app-engineering

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.