Twitter Siyahi Trump Destekçisi Gibi Davranan Fake Hesapları Askıya Aldı

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Twitter Siyahi Trump Destekçisi Gibi Davranan Fake Hesapları Askıya Aldı

Twitter geçtiğimiz günlerde Başkan Donald Trump’ın Siyahi destekçileri gibi davranan bir çok sahte hesabı askıya aldı. Birçoğu aynı ifadeyi tweetledi: “EVET BEN SİYAHİYİM VE TRUMP İÇİN OY VERİYORUM.”

Bir Twitter sözcüsü, hesapların platform manipülasyonuna ve spam’e karşı kuralları ihlal ettiğini, bu da kullanıcıların tweet atarak diğer faaliyetlerin yanı sıra “bilgileri yapay olarak güçlendirmek veya gizlemek” için yasakladığını söyledi.

CNN üst düzey iş yazarı Donie O’Sullivan, Salı günü Don Lemon’a, bu hesapları kimin oluşturduğu veya amaçlarının net olmadığını söyledi. Hesapların sayısı da belirsizdi – CNN, numarayı onaylamak için Twitter’a ulaştı ve yanıt almayı bekliyor.

Sahte hesaplar gerçek bir erkek imajı kullanıyordu

Askıya alınan hesaplardan biri, kendisini “muhtemelen dünyanın en iyi et yiyicisi” olarak tanımlayan “Gary Ray” adlı bir kullanıcıya aitti.

Hesap kişisel detaylarda zayıftı. Konumu Detroit olarak belirlenmişti ve Twitter’a Ağustos ayında katılmıştı. Profil fotoğrafı profesyonelce çekilmiş siyah beyaz bir portre gibi görünüyordu.

10 tweet’inden en az ikisinde, gururla gelecek ay Trump’a oy vermeyi planlayan bir Siyahi olduğunu iddia etti.

Askıya alınan hesabın ekran görüntüsünde EVET BEN SİYAHİYİM VE TRUMP İÇİN OY VERİYORUM.” yazıyor ve “Twitter Trump’ı desteklemek için diğer hesaplarımdan 2’sini askıya aldı. Lütfen bana biraz retweet ve takip eder misiniz? Hepsini geri takip ediyorum, Seni seviyorum”

“Gary Ray” gerçek değil ama profil resmindeki adam gerçek. Adı Robert Williams ve CNN tarafından ulaşılana kadar hesabın fotoğrafını kullandığını bilmiyordu.

reklam

Sahte hesaplar birbirlerine benziyordu

Josh Russell tarafından derlenen askıya alınmış birkaç hesap, yaratıcılarının benzer kalıpları izlediklerini gösteriyor: Hepsi yakın zamanda Twitter’a katıldılar; Twitter kullanıcılarında genellikle Trump’ın “Amerika’yı Büyük Tutun” anlamına gelen yeni kampanya sloganı “MAGA” veya “KAG” referansı vardı ve profil resimleri genellikle Siyahi erkek ve kadınların stok resimleriydi.

Williams’ın durumunda, New York Times parçasında çekilmiş fotoğrafı “siyahi adam” için bir görsel aramada görünüyor. #BlacksForTrump hashtagini içeren başka bir sahte hesap, Detroit’ten “Tall Black Guy” adıyla performans sergileyen bir müzisyen olan Terrel Wallace’ın bir resmini kullandı.

Trump’ı desteklemediğini söyleyen Wallace, CNN’e “Böyle bir siyasete bile girmiyorum” dedi. “Sadece müziğimi yapmaya devam etmek ve aileme bakmak istiyorum. Bu aptallığa zamanım yok.”

“Gary Ray” hesabı, yüzlerce beğeni ve yaklaşık 400 takipçi topladıktan sonra bu hafta askıya alındı. Şu anda askıya alınan diğer hesapların ekran görüntüleri, Twitter harekete geçmeden önce onlarca kez retweetlendiğini gösterdi.

Trump’ın Covid gönderisi Facebook tarafından silindi ve Twitter tarafından gizlendi için tıklayın

Williams ise “Gary Ray’in” siyasi görüşlerine katılmadığını söyledi.

“Hiçbir şekilde Donald Trump’ı desteklemeye niyetim yok” dedi.

Bu ayın başlarında Twitter , Black Lives Matter ve George Floyd’un öldürülmesi gibi “politik açıdan hassas konuları” vurgulamak için İran’daki aktörler tarafından hacklenen 100’den fazla hesap dahil olmak üzere 1.500’den fazla hesabı askıya aldı.

ABD Senatosu Seçilmiş İstihbarat Komitesi’nin bulgularına göre Rus ajanların amacı Siyahİ kullanıcılar da dahil olmak üzere Amerikalıların, kişisel bilgilerini paylaşmak için dilekçeler imzalayarak ve etkinliklere katılarak Rus ajanlarla “ilişkilerini derinleştirmelerini” sağlamaktı. Demokrat aday Hillary Clinton’un seçimi kazanma şansını baltalamaya yönelik genel girişim.

Twitter Trump’ın Ölmesini İsteyen Kullanıcıların Hesabını Askıya Alacağı Konusunda Uyardı

reklam

ABD Başkanı Donald Trump’tan TikTok Hamlesi

Sizin düşünceniz nedir? Sizce Twitter neden aktrolleri engellemiyor? Düşüncenizi yorumlarda belirtin

Kaynak: https://edition.cnn.com/2020/10/14/tech/twitter-suspends-fake-black-trump-supporters-trnd/index.html


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.