Kertenkeleler Tesla’nın Gigafactory Planlarını Engelliyor

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Kertenkeleler Tesla'nın Gigafactory Planlarını Engelliyor

Tesla Temmuz 2021’de yeni Alman Gigafactory’sini bitirmek için yarışırken, yerel bir kertenkele türü onlara engel oluyor.

Tesla’nın Gigafactory Planları Ertelendi

Kış Uykusundaki Kertenkeleler Tesla'nın Berlin Gigafactory Planlarını Engelliyor
Tesla’nın Gigafactory Planları Ertelendi

Cuma günü bir Alman mahkemesi, Tesla‘nın yakındaki ormanın planladığı kadar büyük bir kısmını yıkamayacağına karar verdi, sebep? Orman, kış uykusu için çoktan toplanmış, korunan bir kum kertenkele türüne ev sahipliği yapıyor. Yine bir başka ekolojik gecikme karşısında, Tesla‘nın 2021 Temmuz‘unda planlanan tamamlanma tarihini ertelemesi muhtemel görünüyor.

Bu Almanya vahşi yaşamının Tesla‘nın devasa fabrika kapasitesine yönelik hedeflerini ilk kez engellemesi değil. Alman makamları ayrıca kış uykusundaki yılanları korumak için Tesla‘nın bu ayın başlarında ormanı temizlemesini engelledi. Geçen Kasım ayında çevreciler, fabrikanın yerel bir yarasa türünün popülasyonunu mahvedeceği konusunda uyardı ve çevre grupları fabrikaya şiddetle karşı çıktı.

Elon Musk'tan Gelecek Büyük "Pil" Haberi
Tesla’nın Gigafactory Planları Ertelendi

Bu durumda Alman mahkemesi, Tesla‘nın kum kertenkelelerini güvenli bir şekilde yeniden yerleştirmeye çalıştığını kabul etti. Ancak yer değiştirmenin başarılı olması için inşaatın durması gerekiyor, bölgede çok fazla hayvan kış uykusuna yatmaya başladı.

Mahkeme kararının Gigafactory’ye uzun vadeli ne gibi bir etkisi olacağı henüz belli değil.

Mahkemeler sonunda Tesla fabrikasının devam edebileceğine karar verebilir. Ancak endişelerin ve itirazların listesi büyüdükçe tesisin geleceği tehlikeye giriyor.

Tesla 35.000 Dolarlık En Ucuz Arabasını İptal Etti
Tesla’nın Gigafactory Planları Ertelendi

Yılanlar ve kertenkeleler, Gigafactory‘nin uğraşmak zorunda olduğu tek çevresel sorun değil. Kasım 2019’da çevreciler, fabrikanın inşaatının yerel bir yarasa türünü tehlikeye atabileceği konusunda uyardı ve yerel çevreci grupların şiddetli muhalefetiyle karşılaştı – bunlardan ikisi, NABU ve Green League, kış uykusuna yatan sürüngenlerle ilgili endişelerini mahkemeye sundu.

NABU’da yönetici olan Christiane Schröder Financial Times’a “Almanya’nın türlerin korunmasına yönelik standartlarını sulandıracak özel bir ‘Lex Tesla’ fikrini kabul edemeyiz,” dedi.

reklam
Elon Musk'tan Gelecek Büyük "Pil" Müjdesi
Tesla’nın Gigafactory Planları Ertelendi

Kum kertenkeleleriyle ilgili karar da, fabrikanın bildirilen ödenmemiş 100 milyon euro (122 milyon $) depozito nedeniyle inşaatı durdurmak zorunda kaldığı gün geldi.

Ekim ayında, sitenin su faturasını ödemeyi unutması nedeniyle inşaatın durdurulduğu bildirildi.

İlginizi Çekebilir

Avukatlar, Elon Musk’ın Mars’a Koloniler Kurmakta Zorlanacağını Söyledi

TikTok Çocukları Simülasyonda Yaşadığımıza İnandırıyor

Güneş Sisteminde Devasa Bir Nesne Bulundu

Kaynak: futurism.com/hibernating-lizards-blocking-teslas-berlin-gigafactory


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.