Minecraft Maden Fırını, Çit, Fener ve Kayış Yapımı Hakkında Rehber

Avatar for Kaan Çelik

Son güncelleme:

Minecraft

Bu yazıda sizlere detaylı bir şekilde yapımını anlatacağımız eşyalardan bazıları ilk zamanlardan beri var olan, bazıları da oyuna sonradan eklenen sayısız eşyadan sadece bazıları. Minecraft oyuncuları için bu eşyaların yapımına dair bir rehber hazırlamamızın sebebi çok fazla oyuncunun bu eşyaları yapmakta güçlük çekmesi ve elde edememesi.

Öyle umuyoruz ki bu yazımızdan sonra yapımında zorlandığınız eşyalarla ilgili sorunlarınıza çözüm getirmiş olacağız ve bir daha yapılması birçok oyuncuyu zorlayan bu eşyaları yapmakta güçlük çekmeyeceksiniz.

1. Maden Fırını Yapımı

Minecraft maden firini

Maden fırını, Minecraft‘ın çıkış tarihini baz aldığımızda çok sonradan oyuna eklenen bir eşyadır. Oyuna 1.14 sürümüyle gelen maden fırını, altın ve demir gibi madenleri normal fırında erittiğiniz süreye kıyasla size önemli ölçüde zaman kazandırıyor. Aslında, normal fırından tek farkı da bu.

Maden fırını yapmak için ihtiyacınız olan eşyalar şu şekilde;

 • 3 adet düzgün taş
 • 5 adet demir külçesi
 • 1 adet fırın
Minecraft maden fırını yapımı

Minecraft’ın hayatta kalma modunda bildiğiniz üzere madende veya başka herhangi bir yerde kırmış olduğunuz taşlar elinize göründüğü şekilde normal taş olarak değil kırık taş olarak geçiyor. Maden fırını yapabilmeniz için öncelikle bu kırık taşları bir fırında pişirerek öncelikle taşa çevirmeniz ve ardındansa elde etmiş olduğunuz bu taşları yine fırında pişirerek düzgün taşa çevirmeniz lazım.

Elinizdeki 3 adet taşı toplamda 2 defa fırında pişiriyorsunuz. Kırık taşla ya da normal taşla maden fırını yapabilmeniz mümkün değil. Eşyalar kısmına da yazdığımız gibi maden fırını yapımı için elinizde 3 adet düzgün taş olması yeterli olacaktır.

Maden fırını malzemelerini tamamlamanız ardından çalışma masasına gelip tarif edeceğimiz şekilde elinizdeki malzemeleri dizin:

 • En ortada fırın, aşağı 3 sırada düzgün taşlar ve geri kalan 5 boşlukta da demir külçesi olduğu zaman maden fırınınız üretilmiş olacaktır.

2. Çit Yapımı

Minecraft çit

Çit, hiç şüphesiz Minecraft dünyasında oldukça kullanışlı bir eşya durumunda. Genel olarak hayvancılık alanında, hayvanların kaçmaması için kullanılmakta ancak oyun içinde yapılan mimari çalışmalarda da dekoratif durması için Minecraft oyuncuları tarafından sık sık tercih edilebiliyor. Oyuncuların çit yapımında kullanmış olduğu tahtanın türüne göre farklı renklerde çit elde ediyor oluşu da dekorasyonda çitleri daha da öne çıkarıyor.

reklam

Çit yaparken ihtiyacınız olan eşyalar;

 • 2 adet çubuk (Stick)
 • 4 adet tahta
Minecraft çit yapımı

Malzemeleri bulduktan sonra çalışma masasına gelerek kenarlara üst üste 2 tahta, ortaya da üst üste 2 çubuk koymanız halinde çit yapmış olacaksınız. Kullandığınız tahtanın türüne göre çitin de türü farklılık gösterir. Kenarlara üst üste 2 çubuk, ortaya da üst üste 2 tahta koyarak farklı bir çit varyasyonu elde edebilirsiniz.

Minecraft çit yapımı

3. Fener Yapımı

Minecraft fener

Fener yapımında da Minecraft oyuncuları yer yer güçlük yaşayabiliyor ancak asıl güçlük fenerin yapımından çok kullanılışında yaşanıyor. Minecraft oyuncuları fenerin yapımını kolaylıkla halledebilseler de sağladığı özelliklerden birisi olan iksir etkilerinden (hız, zıpla takviyesi, güç vb.) yararlanmakta zorlanıyor. Ayrıca fenerin yapımında kullanılan eşyalar, bunu söylemek için oyundaki durumunuzu dikkate almak gerekiyor olsa bile nispeten elde edilmesi zor olan eşyalar olarak nitelendirebileceğimiz türden. 

Fener yapımı için ihtiyacınız olan eşyalar şu şekilde;

 • 5 adet cam bloğu
 • 3 adet obsidyen
 • 1 adet nether yıldızı
Minecraft fener yapımı

Eşyaları alt sırada obsidyenler olmak üzere en ortada nether yıldızı ve geri kalan kısımlarda da cam bloğu bulunan bir şekilde çalışma masasına dizdiğinizde fener elde edebilirsiniz. 

Fenerin Minecraft içinde dekorasyon ve aydınlatma gibi özellikleri ve kullanım alanları var ancak asıl işinize yarayacak olan kısmı fenerin size sağlamış olduğu hız, zıpla takviyesi, güç gibi iksir etkileridir. Fenerin iksir etkilerini kullanmak için zümrüt, elmas, demir veya altın blokları kare şeklinde dizmeniz ve en üstteki orta bloğun üstüne de fenerinizi yerleştirmeniz gerekiyor.

Fenerlerinizin altına kurmuş olduğunuz piramitlerin yüksekliğine göre fener size daha çok iksir etkileri sağlayacaktır. Dolayısıyla, fenerinizden en çok verimi almak için 4 katlı 9×9 bir piramit yapmalısınız. Yeterli malzemeniz yoksa piramidi daha kısa yapabilir ve yukarıda bahsettiğimiz 4 maddeyi her katmanda aynı madde olacak şekilde aynı piramit için kullanabilirsiniz. Fener yalnızca 3×3 karenin üstüne yerleştirilince çalışır, 1×1 karenin üstünde çalışmaz.

Minecraft fener piramidi

Fener yalnızca siz fenerin etrafındayken iksir etkilerini sağlayacaktır ve fenerden uzaklaştığınızda etkisini birkaç saniye sonra kaybedecektir. Fenerin daha şık durması için fenerinizin üstüne renkli cam bloğu koyarak fenerin üstünden çıkan ışığın rengini değiştirebilirsiniz.

4. Kayış Yapımı

Minecraft kayış

Minecraft’ın en kullanışlı eşyalarından birisi şüphesiz kayıştır. Kayışlar sayesinde hayvanınızı yanınızda götürebiliyor ve hayvan sayınızı artırabiliyorsunuz. Hayvancılıkla alakalı işlerin oyuncu gelişiminde çok iş gördüğü Minecraft’ta, kayışların sağlamış olduğu yarar bu sebeple çok büyük desek yanlış olmaz. Ayrıca kayışlar sayesinde hayvanlarınızı çite bağlayıp orada sabit kalmalarını sağlamanız da mümkün hale geliyor.

Kayış yaparken ihtiyacınız olacak eşyalar şu şekilde;

reklam
 • 1 adet slime (Slime öldürerek elde edebilirsiniz)
 • 4 adet ip (Örümcek öldürdüğünüzde elde etmiş olduğunuz örümcek ağlarını kırarak elde edebilirsiniz)
Minecraft kayış yapımı

Kayış elde etmek için çalışma masasına gelerek en ortaya slime, sağ alt köşe, sol yukarı köşe, sol orta kenar ve üst orta kenara ip yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

Umarım yazımız yapımında zorlandığınız eşyaları artık daha rahat bir şekilde elde etmeniz için yardımcı olmuştur. İyi oyunlar, iyi eğlenceler. Sorularınızı yorumlar kısmında sorabilirsiniz.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.