Minecraft Köylülerle Ticaret ve Köylü Meslekleri Rehberi

Bu yazıda Minecraft oyuncularına büyük kolaylık sağlayacak köylü meslekleri nelerdir, Minecraft’taki köylülerle ticaret nasıl yapılır gibi soruları cevaplayacağız.

Avatar for Kaan Çelik

Tarih:

Minecraft köylüler

Minecraft, yıllarca koruduğu popülerliğini ve tercih edilirliğini çıkışının ardından yıllar geçmiş olmasına rağmen bugün bile hâlâ korumaya, dünyanın dört bir yanında oynanmaya devam ediyor. Minecraft’ın aradan yıllar da geçse oynanmasının sebepleri arasında Minecraft’ın hayatta kalma modunda oyuncuların çok uzun soluklu bir maceranın içine giriyor oluşu Minecraft oyuncularını oyuna bağlıyor.

Minecraft’ın bu uzun soluklu macerasının en önemli ve belki de en keyifli parçalarından birisi de tabii ki köy ve köylüler sistemi. Minecraft’ın içindeki sayısız sistemden birisi olan bu sistem çok fazla oyuncu tarafından kullanılmıyor hatta oyuncular Minecraft serüvenlerinde belki köy bile bulmuyor olsalar da Minecraft’ın olmazsa olmazlarından birisi köyler ve tabii ki köylülerle yapılan ticaretler. Köylülerle ticaret yapmak bir yerden sonra öyle bir hal alıp, o kadar keyifli ve çekici bir şey haline geliyor ki çoğu oyuncu uzun süre sadece köylülerle ticaret yapmak için Minecraft oynayabiliyor.

Ayrıca köylülerle ticaret yapmak ihtiyacınız olan eşyaların sağlanması için size çok fazla yarar sağlayıp ciddi manada işinize yarıyor. Köylülerle yapmış olduğunuz ticarette yaptığınız takaslar ihtiyacınız olan çoğu eşyayı normale göre çok daha kolay bir şekilde elde etmenizi sağlıyor.

Minecraft’ta Köylülerle Ticaret Nasıl Yapılır?

Minecraft'ta köylülerle ticaret nasıl yapılır?

Köylülerle ticaret yapabilmeniz için takdir edeceğiniz üzere öncelikle bir köy bulmanız gerekiyor. Köy bulmak bazen çok kolay olabilse de bazen de çok uzun süre köy aramanıza rağmen köy bulmanız mümkün olmuyor. Ancak eğer ki köy bulamazsanız Village Finder web sitesinden yararlanarak gayet kolay bir şekilde köy bulabilirsiniz ya da zombi köylüyü normal köylüye dönüştürebilirsiniz.

Köyü bulduğunuz zaman ya da başka bir şekilde köylü bulduğunuz zaman köylülerle ticaret yapabilmek için zümrüt madenine ihtiyacınız olacak. Zümrüt madeni Minecraft oyununun en nadir bulunan madeni olduğu için zümrütü madencilik yaparak elde etmeniz zor ancak köylülerin sizden istediği malzemeleri temin ederek çok daha kolay bir şekilde zümrüt kazanabilmeniz mümkün. Köylüye sağ tıkladığınızda ticaret ekranı açılır ve bu ekrandan üzerine sağ tıkladığınız köylü ile ticaret yapabilirsiniz.

Bir noktanın da altını özellikle çizmemiz gerekiyor. Minecraft’ta her köylünün kendine ait bir mesleği oluyor mesela çoban mesleğine sahip olan köylülerle koyun yünü gibi ürünlerin ticaretini yapıyorsunuz. Unutmayın, her köylü, mesleği ile ilgili bir alanın etrafında bulunuyor olacaktır. Mesela çiftçilik mesleğine sahip bir köylü, köydeki tarlaların etrafında dolaşıyor olacaktır. Köylülerin seviyelerini onlarla ticaret yaparak yükseltebilirsiniz, her köylü, sahip olduğu seviyeye göre size daha çeşitli eşya sağlayıp daha verimli bir ticaret sağlar hale gelecektir.

Ufak bir hatırlatma daha yaptıktan sonra köylülerin mesleklerine geçebiliriz. Bir köylüye vurduğunuz zaman bunu eğer ki bir başka köylü görecek olursa size karşı zam uygulanacaktır. Bu sebeple köylülere vurmamaya mutlaka özen gösterin.

Minecraft Köylü Meslekleri

Minecraft köylülerinin meslekleri

1 – Kütüphaneci Mesleğine Sahip Köylüler 

Kütüphaneci mesleğine sahip olan köylülerden büyülü kitap, saat, isim etiketi ve cam gibi eşyaları satın alabilirsiniz. Kütüphaneci mesleğine sahip köylülere eğer ki bir şeyler satmak istiyorsanız kağıt, kitap, mürekkep kesesi gibi eşyalar satabilirsiniz. Elde edilmesi kolay olduğu için kütüphaneci mesleğine sahip köylülere eğer ki bir şey satıp zümrüt kazanmak istiyorsanız kağıt iyi bir tercih olacaktır.

reklam

2 – Çoban Mesleğine Sahip Köylüler 

Çoban mesleğine sahip olan köylülere birkaç çeşit renkte yün ve boya satabilir ve bunun karşılığında zümrüt kazanabilirsiniz. Çoban mesleğine sahip olan köylüler genelde diğer köylülere göre meslekleri bakımından biraz daha geri planda kalıyor.

3 – Kasap Mesleğine Sahip Köylüler

Bu köylüler adından da anlaşılacağı üzere elinizdeki etler üzerinden sizinle ticaret yapıyor. Bu köylüleri genel olarak zümrüt elde etmek için kullanabilirsiniz. Gerçekten çok düşük miktarlarda et karşılığında size zümrüt verdiklerinden dolayı en basit şekilde zümrüt kazanabileceğiniz köylüler kasap mesleğine sahip köylülerdir. Hele ki bir hayvan çiftliğine sahipseniz kasap mesleğine sahip köylüler üzerinden çok fazla zümrüt kazanabilirsiniz. Kasap köylülere etin dışında kömür ve böğürtlen gibi satışlar da yapabiliyorsunuz. 

4 – Taş Ustası Mesleğine Sahip Köylüler

Taş ustası mesleğine sahip olan köylüler, eğer ki yeteri kadar zümrütünüz varsa aslında ticaret yaptığınızda en çok verim alacağınız köylülerden birisi durumunda. Taş ustası köylüler, inşa edeceğiniz mimari yapılarda size sağladığı taşlar vasıtasıyla çok işinize yarıyor. Taş ustası mesleğine sahip köylülere madenden veya başka bir yerden taş sağladıktan sonra elinize geçen taşları da satabilirsiniz. Taş ustası köylüler sizi çeşitli taşları arama zahmetinden büyük ölçüde kurtardığı için çok kıymetlidir.

5 – Okçu Mesleğine Sahip Köylüler 

Okçu mesleğine sahip köylülere kolay elde edilebilen eşyalar satabildiğiniz için okçu mesleğine sahip olan köylüler gerçekten size çok büyük avantaj sağlıyor. Okçu mesleğindeki köylülere; tuzak kancası, çubuk, ip, tavuk tüyü ve bambu gibi eşyaları satabilirsiniz. Eğer ki bir hayvan çiftliğiniz varsa bu köylülere tavuk tüyü satmak elinizdeki işe yaramayan tavuk tüylerini değerlendirme açısından çok yararlı olacaktır.

6 – Çiftçi Mesleğine Sahip Köylüler

Çiftçi mesleğine sahip köylülerle elinizdeki tarım ürünleri üzerinden ticaret yapabilirsiniz. Elinizdeki tarım ürünlerini sattığınızda bu köylülerden zümrüt alabilirsiniz. Tarım ürünleri de oyunda kolaylıkla elde edilebildiğinden ticaretini yapıp zümrüt kazanmak oldukça kârlı. Ayrıca bu köylülerin kendilerini öne çıkaran bir özelliği de size elma ve altın havuç veriyor olmaları.

7 – Balıkçı Mesleğine Sahip Köylüler

Balıkçı mesleğine sahip olan köylülere ip, tekne ve farklı türlerde balık satışında bulunabilmeniz mümkün.

8 – Aletçi Mesleğine Sahip Köylüler

Minecraft’taki aletçi mesleğine sahip köylülere demir, elmas ve lav kovası gibi eşyalar satabilirsiniz. Aletçi mesleğine sahip köylülerin temel fonksiyonu size kazma, balta gibi aletler sağlamalarıdır. Aletçi köylülere elmas gibi satışlarda bulunmanızı tavsiye etmeyiz.

9 – Zırhçı Mesleğine Sahip Köylüler

Zırhçı mesleğine sahip olan köylülerde tıpkı aletçi mesleğine sahip olanlar gibi sizden demir, elmas ve lav kovası gibi malzemeleri satın alır ve size zırh satışında bulunur.

10 – Silahçı Mesleğine Sahip Köylüler

Silahçı mesleğine sahip olan köylüler, zırhçı ve aletçinin size silah satan versiyonu desek yerinde bir yorum yapmış oluruz. Silahçı mesleğine sahip köylülere de tıpkı aletçi ve zırhçı mesleğine sahip köylülere olduğu gibi demir, elmas ve lav kovası gibi eşyaları satabilirsiniz. Silahçı mesleğine sahip köylülerden adından da anlaşılacağı üzere silah satın almanız mümkün.

11 – Derici Mesleğine Sahip Köylüler

Derici mesleğine sahip köylerin de diğer mesleklerle kıyasladığımız zaman fazla bir önemi yok ancak elinizdeki fazla derileri satarak bu köylülerden zümrüt alabilirsiniz. Size altı adet deri karşılığında bir adet zümrüt vereceklerdir. Ayrıca farklı renkte deri zırh satışları da yapıyorlar.

reklam

12 – Haritacı Mesleğine Sahip Köylüler 

Haritacı mesleğine sahip köylüler adından da anlaşıldığı üzere size harita temin eder. Ayrıca haritacı köylülere ince cam satışı da yapabilirsiniz.

13 – Rahip Mesleğine Sahip Köylüler

Rahip mesleğine sahip köylülerin en önemli özelliği seviyesinin yükselmesi halinde size ender incisi satıyor olması. Bunun dışında rahip köylüler yine önemli eşyalar satıyorlar ve satın alıyorlar. Rahip köylülere cam şişe satabilirsiniz, bu gibi kolay elde edilen bir eşyayı satabilmeniz sayesinde bu köylü üzerinden elde edeceğiniz zümrüt kazancı da haliyle yüksek bir seviyelere çıkıyor. Ayrıca rahip mesleğine sahip köylüler elinizdeki nether wart‘ları da satın alacaktır.

Köylülerin Mesleklerini Nasıl Değiştirebiliriz?

Köylülerin mesleklerini oldukça kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Mesleğini değiştirmek istediğiniz köylünün meslek edinmiş olduğu bloğu kırıp yerine yenisini koyduğunuzda otomatik bir şekilde köylünün mesleği değişecektir. Mesela kütüphaneci olan bir köylünün çiftçi mesleğine sahip olmasını istiyorsanız ona kütüphaneci mesleğini veren kürsü (lectern) bloğunu kırıp yerine gübre varili (composter) bloğu koyduğunuzda kütüphaneci mesleğine sahip olan köylü artık çiftçi mesleğine sahip olacaktır. 

Köylülerin mesleklerini oldukça detaylı bir şekilde anlattık. Umarız daha iyi bir oyun deneyimi yaşamanıza yardımcı olabilmişizdir. Okuduğunuz için teşekkürler, iyi oyunlar…


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.