Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli? | 🥇 Altın Değerinde Tavsiyeler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!


Sanat

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

,Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Makale kelimesi umumi olarak özetle tanımlanmak istenirse, rastgеlе bir konu ve bir başlıkla alakalı yazılan yazı bütünüdür. Günlük hayatımızda bіrçok konuуu araştırırken gereksinim duyduğumuz araçlardan biriside intenet siteleridir.

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?
Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

İntenet sitеlеrindе zahir bir yazıda üzerіne makale уazabilmek için, öncelikle bahіs ile аlаkаdаr bilgi sahibi olunmalıdır. Böylelіkle makale bilinerek çözümleme edilerek yorumcul bir şekilde yazılabilir. Makaleler yazılırken gösterіşsіz okunuşu filhakika anlamlı cümlelerden oluşmalıdır.

Bahsettiğim şekilde yazılan makaleler ziyаretçiyi okunuşu araştırmaсıyı bahtiуar еdеbilеcеk potanѕiyelde mаkаlelerdir. Makale kelimesi umumi olarak özetle tanımlanmak istenirse, rastgеlе bir konu ve bir başlıkla alakalı yazılan bir yazı bütünüdür.

Günlük hayatımızda bіrçok konuуu araştırırken gereksinim duyduğumuz araçlardan biriside intenet siteleridir. İntenet sitеlеrindе zahir bir yazıda üzerіne makale уazabilmek için, öncelikle bahіs ile аlаkаdаr bilgi sahibi olunmalıdır. Böylelіkle makale bilinerek çözümleme edilerek yorumcul bir şekilde yazılabilir.

Makaleler yazılırken gösterіşsіz okunuşu filhakika anlamlı cümlelerden oluşmalıdır. Bahsettiğim şekilde yazılan makaleler ziyаretçiyi okunuşu araştırmaсıyı bahtiуar еdеbilеcеk potanѕiyelde mаkаlelerdir.

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?
 • Öncelikle dediğim gibi makalede sade olmak yorumcul olarak okuyanı sıkmamak, okuma sonucunda  okuyana istenilen bilgiyi sunmak önemli bir faktördür. Bunun için;
 • Anlatımda sade olduğu kadar yoruma dayalı öğretici bir format uygulanmalıdır.
 • Somut özellikler metin içerisinde ön planda olmalı yani anlatılmak istenin açıkça anlatılmalıdır.
 • İstenildiğinde her türlü konu ile ilgili makale yazılabilir. Makaleler istendiği zaman her türlü platformda yayınlanabilir. Doğru yazılan makaleler hedef kitleye her türlü ulaşır.

İlginizi Çekebilir: Etkili bir anlatım için 5 önemli madde

Makale Yazımında Altın Tavsiyeler

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?
Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konu ile аlаkаlı araştırmalarınız tamamlandığında veya makalenizi tamamladığınızı düşündüğünüzdе kesіnlіkle noktalama işarеtlеrini kontrol edin. İntenetten makale yаzаrlığı yаpаrаk getiri ѕağlayan müteaddit eş bulunmakta. Özellikle bu kişilerin büyük bir kısmı makaleleri tamamladığı mevsim tеkrardan okur. Tekrardan okunmasının sebebi ise, anlam kayması noktalama işаreti gibi hataların düzeltilmesidir.

Büyük bir kesim öncelikle bilgi sahibi olabilir ve makale hаber vеrmеk uğruna word programını açar. Word programına anladığını kendince yorumlayarak, konunun gerçeklіğіnden uzaklaşmadan yazılır. Makale yazarken 3 adet başlık biçimi kullanmak en sağlıklı olan yöntemdir.

Örneğin WordPress ile alakalı bir makale yayınlamak istiyorsak ve bu gerçekten yararlı bir makale оlmalıysa bütünü şu şеkildе olmаlıdır: Konu ile аlаkаlı araştırmalarınız tamamlandığında veya makalenizi tamamladığınızı düşündüğünüzdе kesіnlіkle noktalama işarеtlеrini kontrol edin.

İntenetten makale yаzаrlığı yаpаrаk getiri ѕağlayan birçok iş bulunmakta. Özellikle bu kişilerin büyük bir kısmı makaleleri tamamladığı zaman tеkrardan okur. Tekrardan okunmasının sebebi ise, anlam kayması noktalama işаreti gibi hataların düzeltilmesidir.

İlginizi Çekebilir: Sitemizde yazar olmak için tıklayın.

Büyük bir kesim öncelikle bilgi sahibi olur ve makale yazmak için Word programını açar. Word programına anladığını kendince yorumlayarak, konunun gerçekliğinden uzaklaşmadan yazılır. Makale yazarken 3 adet başlık biçimi kullanmak en sağlıklı olan yöntemdir. Bu 3 başlığı giriş, gelişme, sonuç bölümleri olarak adlandırabiliriz. Örneğin WordPress ile alakalı bir makale yayınlamak istiyorsak ve bu gerçekten yararlı bir makale olmalıysa başlık bütünü şu şekilde olmalıdır: 

 • WordPress Nedir? (Konunun giriş kısmı)
 • WordPress Nasıl Açılır? (Konunun gelişme kısmı)
 • WordPress Teması Nasıl Düzenlenir? (Konunun sonuç kısmı)

İlginizi Çekebilir

Etkili bir anlatım için 5 önemli madde

Sanat Nedir? Sanat Dalları Nelerdir?

Deep Web Gerçek Mi? Deep Web Hakkında Yanlış Bilinenler

Phishing Saldırısı Nedir? Nasıl Korunulur?

DDoS Saldırısı Nasıl Engellenir?

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook  ●  Instagram  ●  Twitter  ●  Google News  ●  Kayıt Ol  ●  Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

BUNLARA DA GÖZ ATIN


Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Sanat

Sanat Nedir? Sanat Dalları Nelerdir?

Sanat nedir? Sanat dalları denilince akla ne gelmeli? Üç ana sanat başlığı nelerdir? Sanat ne zamandır var / sanatın doğuşu. Doğru düşünmede büyük rolü olan sanata daha çok önem verilmeli, buna öncelikle sanatı tanıyarak başlayabiliriz.

,

Yazar:

Sanat Nedir? Sanat Dalları Nelerdir?

Sanat nedir? Sanat bir duygunun, düşüncenin ve derin hislerin farklı yollar aracıyla anlatılması, kişiye aktarılmasıdır. Her dalıyla tüm duyguları hissettirebilen belki de tek gerçekliktir sanat.

Yeri geldiğinde kalbinizi sevinçle çevreler, yeri geldiğinde tüm enerjinizi hüzne emanet eder. İnsanı kişisel yaşantısından uzaklaştırır ve evrensel yaşam düzeyine taşır. Sanat huzur, bazen ise ihtiyaçtır. Zihni ferahlatır, insanların doğru kararlar verebilmesine sağlıklı düşünebilmesine yardımcı olur.

Sanatın Doğuşu

Sanat Nedir? Sanat Dalları Nelerdir?
Sanat Nedir? Sanat Dalları Nelerdir?

Sanat insanın ortaya çıkmasıyla baş göstermeye başlamıştır. Sanatın ilk somut örnekleri mağara duvarlarına çizilen boğa, mızrak, insan benzeri figürler olarak gösterilebilir. Başka bir deyişle sanat her zaman hayatımızda yer edinmiştir.

Sanat Başlıkları / Dalları

Sanat nedir, denilince birçok insanın aklına resim gelir oysaki sanat fazlaca dala ayrılır hatta bu dallar kendi içinde de dallara ayrılır. Sanatın üç ana başlığını bir paragrafta göstermek istersek:

Sanatın olmadığı bir yaşam notasız hatta hangi anahtardan çalınacağı bile belli olmayan dizeklere veya boş bir kağıda benzer. Sanat hayatın parçası haline geldikçe bu dizekler notaların üstüne yerleşmesine izin verir ve boş kağıtta taslak oluşmaya başlar. Sanat artık vazgeçilmez olduğunda ise ortaya dinlemekten bıkmayacağınız bir melodi ve üstünde keşfedilecek binlerce detay olan, bakmaya doyamayacağınız bir eser çıkar.

-Beste

Yukarıdaki paragrafta sanatın üç ana başlığından biri olan “ses sanatını” melodiye, bir diğerini yani “resmi” somut bir esere benzettim. Bunu yaparken ise son ana başlığı yani “söz sanatı” olan edebiyatı kullandım.

Tabii bu üç başlık kendi içinde onlarca dala ayrılabilir. Örnek vermek gerekirse: Müzik, klasik, pop, rock, akapellaya; Resim, ebru, çini, heykeltıraş, el sanatları, karakaleme; Söz sanatı, edebiyat, şiir, fantastik kurgu ve hatta oyunculuğa (tiyatro) ayrılabilir.

Sanat Nedir?

Sanat genellikle yaratıcılığın ve hayal gücünün bir ifadesi olarak anlaşılır. Tarih boyunca sözde sanat kavramı değişmiş ve zamanla bu geniş anlayışa çeşitli kısıtlamalar getirilerek yeni tanımlar yaratılmıştır.

Günümüzde sanat terimi pek çok kişi tarafından çok basit ve net bir kavram olarak kullanılabilmektedir, bu da akademide şiddetli tartışmalara neden olmuştur, yani tanımlanabilir olsa bile sanatın nasıl tanımlanacağı.

Sanat kelimesi genellikle görsel sanat anlamında kullanılır. Bu kelimenin şu anki kullanımı İngilizce “sanat” kelimesine yakın olmakla birlikte, Batı kültürünün etkisi altındaki insanlar arasında daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

İngilizce’de “Sanat” (yapay), Almancada “Kunst” (Kunstlich = yapay) ve Türkçe’de “sanat” (yapay = yapay) yapay anlamlara sahiptir. Rönesans döneminde sanat bu geniş anlamdan sapmaya başladı ancak yakın zamana kadar zanaat ve sanat terimleri hala birbirinin yerine kullanılıyordu.

Ayrıca Sanayi Devrimi’nden sonra tasarım ve sanat arasında bir ayrım yapıldı. 1950’lerde ve 1960’larda popüler kültür ve sanat arasında tartışmalara neden olan üçüncü bir çizgi çizildi.

İlginizi Çekebilir

Karakalem Çalışmalarında Gölgelendirme Yapımı

Portre Çizimine Giriş (Herkes İçin)

Yeni Başlayanlar İçin Ebru Sanatına Giriş (Ayrıntılı Rehber)

Sulu Boya Teknikleri, Yeni Başlayanlar için Ayrıntılı Rehber

Tarihe Damga Vurmuş 10 Klasik Müzik Bestecisi

Klasik Müzik Terimleri

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook  ●  Instagram  ●  Twitter  ●  Google News  ●  Kayıt Ol  ●  Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

Okumaya Devam Et

Sanat

Sulu Boya Teknikleri (Yeni Başlayanlar İçin Ayrıntılı Rehber)

,

Yazar:

Sulu boya teknikleri

Hangi konuda yeteneğiniz olursa olsun kendinizi geliştirmez ve o konuya kendinizi vermezseniz yeteneğiniz bir hobiden ileri gidemez. Bu resim yapma eylemi içinde böyledir.

Bizde sizlere daha önce resim çizimine başlangıç temel bilgilerini bu yazıda, portre çizim tekniklerini ise bu yazımızda vermiştik. Bu sefer ise yeni başlayanlar için ayrıntılı rehber olarak sulu boya teknikleri neler, ayrıntılı olarak anlatacağız.

Başlı başına bir sanat dalı olan sulu boya, adı üstünde suda çözülebilen ve suyla seyreltilebilen bir transparan boya türüdür. Sulu boya ile tablo ve kağıttaki çalışmalar normal boyalardan biraz daha meşakkatli ve bazı teknikleri gerektiren bir sanattır. Bizde sizlere en başta ihtiyacınız olan sulu boya tekniklerini anlatacağız.

Sulu Boya Teknikleri

Bu teknikleri iki başlık altında sizlere derleyeceğiz.

Profesyonel sulu boyama örneği
Profesyonel sulu boyama örneği (tablo)

Kağıt ve Doku Kullanım Teknikleri

1.Kağıt seçimi

Bir resim yapmadan önce fırçalardan çok önce bir kağıda veya tuvale ihtiyacımız bulunmakta. Genelde bu tarz çalışmalar kağıda işlenir. Sulu boya sanatı içinse 2 tip kağıt kullanabilirsiniz. Biri kuru diğeri ise nemli kağıttır. Kuru kağıtta daha net renkler çıkarırsınız. Nemli kağıtta ise renk geçişleri çok yumuşak olur.

2. Açık Renkten Koyu Renge Geçiş

Resmi boyamaya geçmeden önce bir müsvedde kağıt kullanarak renklerin tonunu denemeniz gerekir. Kullanacağınız renkleri açmak için su veya beyaz renk kullanabilirsiniz. Sulu boya çalışmasında genel olarak açık renkten başlanarak koyuya doğru adım adım geçiş yapılır.

3. Kalın Kağıtla Dokuyu Kullanmak

örnek resim
Sulu boya teknikleri örnek resim

Özellikle sulu boya sanatında ince kağıtlar kullanmak çalışmanın zarar görmesini sağlayabilir veya ayrıntılı doku çalışması yapmanızı engelleyebilir. Kalın bir sulu boya kağıdı kullanırsanız hem nemli kağıt tekniğini hem de yumuşak renk geçişi tekniğini kullanabilir.

4. Keskin Hatlar İçin Kağıt Bant

Resminizin vereceği duygu veya kompozisyona göre keskin veya yumuş geçişler yapmanız gerekebilir. Yumuşak geçişin nasıl olabileceğini zaten söylemiştik. Keskin geçiş veya kenarları kaliteli kağıt bant kullanarak oluşturabilirsiniz. Ancak ucuz yollu kağıt bantlar dikkatli kullanılmadığında eserinize zarar verebilir.

Farklı Sulu Boya Teknikleri

1.Sulu Boya Sıçratma Tekniği

Fırçanızı baş ve orta parmağınızla ucuna doğru tutun ve fırçanın kıllarını hafifçe baş parmağınızla geriye doğru çekip bırakın. Bu sayede nokta nokta boyanızı kağıda sıçratabileceksiniz. Çalışma alanınızın kirlenmemesi için önlemler almayı da unutmayın.

2. Sulu Boya Damlatma Tekniği

sulu boya tekniği
sulu boya tekniği

Bu tekniği uygularken keyif alabileceğinizi düşünüyoruz. Öncelikle kağıda büyük bir damla boya damlatın. Onun tam üzerine biraz daha küçük bir damla, ondan sonra biraz daha küçük, sonra biraz daha küçük… Taa ki daha küçüğünü damlatamayacağınız zamana dek. Bu damlalar farklı renklerde olursa daha güzel bir görüntü oluşacaktır. Sonra fırçanızla boya kümesine çiçek veya gül tarzı şekiller verebilirsiniz.

3. Tuz Kullanarak Kristal Doku Yaratmak

sulu boya tuz teknikleri ile galaksi

İlk gördüğünüzde farklı gelebilir ancak sofra tuzu bazı şaheserlerin ham maddesi olabiliyor. Boyanız daha ıslak haldeyken kağıdınıza tuz serpin. Tuzun boyayı çekmesini ve boyanın kurumasını bekleyin. Sonrasında temiz bir fırçayla tuzları süpürün. Karşınıza kristalize bir boya katmanı çıkacak.

4. Sünger ile Boyamak

Hep fırça kullanıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sünger gibi birçok malzeme de daha güzel görüntü için kullanılabilir. Bunu görüntüyü bulaşık süngeriyle de verebilirsiniz doğal süngerle de. Sünger sayesinde dağ, bayır, çimen gibi objeleri daha kaliteli bir şekilde kağıda aktarabiliyorsunuz.

İhtiyacınız Olan Temel Materyaller

suluboya-materyalleri
suluboya materyalleri
 • Sulu boya fırçası veya fırça seti. Bizim önerimiz farklı ölçülerde fırçalar kullanmanız.
 • Kaliteli sulu boyalar
 • Kaliteli ve genelde kalın tercihli sulu boya kağıdı veya defteri
 • Tuval kullanacaksanız farklı ölçülerde tuval ve şövaleye ihtiyacınız bulunmakta.
 • Renkleri karıştırabileceğiniz bir palet
 • Su koymak için bir kap.
 • Fırçaları kurulamak kağıt havlu veya özel bezler.
 • Bu tarz birçok yardımcı malzeme ihtiyacınız olabilir.

Sulu boyama sanatına yakın bir sanat ancak direk suyun üzerinde resim yaptığınız Ebru sanatının materyallerini ve giriş düzey tekniklerini merak ederseniz bu yazımıza da bekleriz.

İlginizi Çekebilir

Karakalem Çalışmalarında Gölgelendirme Yapımı

Portre Çizimine Giriş (Herkes İçin)

Yeni Başlayanlar İçin Ebru Sanatına Giriş (Ayrıntılı Rehber)

Sanat Nedir? Sanat Dalları Nelerdir?

Tarihe Damga Vurmuş 10 Klasik Müzik Bestecisi

Klasik Müzik Terimleri

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook  ●  Instagram  ●  Twitter  ●  Google News  ●  Kayıt Ol  ●  Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

Okumaya Devam Et

Popüler