Etkili Bir Anlatım İçin 5 Önemli Madde

Avatar for Beste Bal

Son güncelleme:

Yazar:

Etkili Bir Anlatım İçin 5 Önemli Madde

Hepimizin hayatın bir döneminde yazdığı kompozisyonları, paragrafları belki şiirleri vardır… Fakat bazılarımız yazdıklarından memnunken, bazılarımız kendini geliştirmek isteyebilir. Peki bunun için ne yapmalıyız, nasıl daha etkili yazabiliriz?

Etkili yazmak istiyorsanız yazınızda bunları bulundurmak işinize yarayabilir:             

  1. Betimleme/benzetme
  2. Devrik cümleler
  3. Alıntılar
  4. Zengin sözcük dağarcığı
  5. Üslup

Etkili Bir Anlatım İçin 5 Önemli Madde

Etkili anlatım nasıl yapılır?
Etkili bir anlatım için 5 önemli madde

1. Betimlemeler ve Benzetme

İyi bir yazar olmak iyi bir okuyucu olmayı da gerektirir. İyi okuyucuların gözlem yeteneği de gelişmiş olur. Bu gözlem yeteneği betimleme ve benzetme yaparken işe en çok yarayacak özelliklerdendir. Benzetme, nitelik bakımından zayıf olan varlığın güçlü olana benzetilmesidir. Betimleme yapılırken de benzetmeden yararlanılabilir.

Betimleme yaparken ise amaç anlatılanları okuyucunun gözünde canlandırmaktır. Bu yapılırken ayrıntılara ve benzetmeye yer verilebilir, ön adlar, belirteçler kullanılabilir ve duyu organlarından yaralanılabilir.

Ayrıntılar, anlatılanları gözünde canlandırmak açısından okuyucuya yardımcı olur. Doğru ve yerinde kullanıldığında yazıya olağanüstü bir anlatım katabilir fakat bunun yanı sıra abartıldığında yazıyı boğucu ve okuması zor bir hale de getirebilir. Durum, duygu, kişi ve mekanın yanı sıra devinimleri (hareketleri) anlatmak için de betimleme kullanılabilir.

2. Devrik cümleler

Devrik cümleler anlatıma renk katar. Aynı zamanda bazı durumlarda bir kelimenin art arda yazılmasını da önleyebilir.

3. Alıntılar

Yazının türüne de bağlı olmak üzere alıntılar bazen kanıt bazen de anlatıma destek olabilir. Bu alıntılar bir yazıdan veya bir kişiden olabilir.

4. Zengin Sözcük Dağarcığı

Cümleler kelimelerden, yazı da cümlelerden oluştuğu için sözcük dağarcığının zengin olması anlatımı büyük ölçüde etkiler. Aynı zamanda geniş bir kelime bilgisinin olması sözcük tekrarına düşülmesini de engelleyebilir.

reklam

5. Üslup

Üslup yazarın yazıyı yazış biçimidir. Her insanın farklı bir üslubu, farklı bir tarzı vardır tıpkı parmak izi gibi. Kişinin üslubu birçok yerden etkilenebilir örneğin yazarın konulara bakış açısı, sanat anlayışı, eğitimi, çevresi, ilişkileri, karakteri hatta cinsiyeti bile… Kişinin üslubunun okuyucular tarafından beğenilmesi yazılarının ünlenmesine dahi yol açabilir

Etkili bir anlatımda bu beş maddenin önemi büyüktür. Şunu da unutmamak gerekir ki sanatın / edebiyatın bir sınırı yoktur. Belki de insanın gerçekten özgür olabildiği tek alandır sanat. Bu sebeple kişi kendine en doğru yolu bulmak için denemekten kaçınmamalıdır. Yazımızı umarım beğenmişsinizdir, sorularınızı yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.