Connect with us

Sanat

Sanat Nedir? Sanat Dalları Nelerdir?

Sanat nedir? Sanat dalları denilince akla ne gelmeli? Üç ana sanat başlığı nelerdir? Sanat ne zamandır var/ sanatın doğuşu. Doğru düşünmede büyük rolü olan sanata daha çok önem verilmeli, buna öncelikle sanatı tanıyarak başlayabiliriz.

Sanat nedir? Sanat bir duygunun, düşüncenin ve derin hislerin farklı yollar aracıyla anlatılması, kişiye aktarılmasıdır. Her dalıyla tüm duyguları hissettirebilen belki de tek gerçekliktir sanat. Yeri geldiğinde kalbinizi sevinçle çevreler, yeri geldiğinde tüm enerjinizi hüzne emanet eder. İnsanı kişisel yaşantısından uzaklaştırır ve evrensel yaşam düzeyine taşır. Sanat huzur, bazen ise ihtiyaçtır. Zihni ferahlatır, insanların doğru kararlar verebilmesine sağlıklı düşünebilmesine yardımcı olur.

Sanatın Doğuşu

Sanat insanın ortaya çıkmasıyla baş göstermeye başlamıştır. Sanatın ilk somut örnekleri mağara duvarlarına çizilen boğa, mızrak, insan benzeri figürler olarak gösterilebilir. Başka bir deyişle sanat her zaman hayatımızda yer edinmiştir.

Sanat Başlıklar/Dalları

Sanat nedir,denilince birçok insanın aklına resim gelir oysaki sanat fazlaca dala ayrılır hatta bu dallar kendi içinde de dallara ayrılır. Sanatın üç ana başlığını bir paragrafta göstermek istersek:

Sanatın olmadığı bir yaşam notasız hatta hangi anahtardan çalınacağı bile belli olmayan dizeklere veya boş bir kağıda benzer. Sanat hayatın parçası haline geldikçe bu dizekler notaların üstüne yerleşmesine izin verir ve boş kağıtta taslak oluşmaya başlar. Sanat artık vazgeçilmez olduğunda ise ortaya dinlemekten bıkmayacağınız bir melodi ve üstünde keşfedilecek binlerce detay olan, bakmaya doyamayacağınız bir eser çıkar.

-Beste

hypasos.com

Yukarıdaki paragrafta sanatın üç ana başlığından biri olan “ses sanatını” melodiye, bir diğerini yani “resmi” somut bir esere benzettim. Bunu yaparken ise son ana başlığı yani “söz sanatı” olan edebiyatı kullandım.

Tabii bu üç başlık kendi içinde onlarca dala ayrılabilir. Örnek vermek gerekirse: Müzik, klasik, pop, rock, akapellaya; Resim, ebru, çini, heykeltıraş, el sanatları, kara kaleme; Söz sanatı, edebiyat, şiir, fantastik kurgu ve hatta oyunculuğa (tiyatro) ayrılabilir.

Advertisement
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: İtalya Faşist İmparatorluğu

Yorum Yazın

Popüler