Dark Web’de İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!


İlginç Bilgiler

Dark Web’de İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı

Tarih:

DarkNet’te İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı

İnternetin karanlık yüzünde, DarkNet’te yasadışı satış yapan bir kişi, satış için kullandığı fotoğrafların üzerindeki parmak izleri nedeniyle polis tarafından yakalandı.

DarkNet’te İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı
DarkNet’te İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı

Bugün kullandığımız İnternet çoğu konuda iyi çalışsa da, bu teknolojinin kullanımı kesinlikle zayıftır. Girdiğimiz İnternet aslında basit ve klasik bir İnternet, küçük bir İnternet alanını kapsıyor. Ancak, kurumsal karanlık ağda veya derin ağda birçok farklı şey oluyor. Derin ağda çeşitli yasadışı şeyler çevirenler burada çeşitli yasadışı faaliyetler yürütüyor.

İnternetin derinliklerine, uyuşturucu satışından kaçakçılığa, dolandırıcılığa, korsanlığa ve uyuşturucu ticaretine kadar her türlü yasa dışı faaliyet, sıradan İnternet gibi polis tarafından izlenemez.

İnternetin bu bölümünün mahremiyeti, insanların polisten kolayca kaçmalarına ve yakalanmadan yasadışı faaliyetlerde bulunmalarına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, kolluk kuvvetlerinin dikkatine bağlı olarak, kolluk kuvvetleri, derin ağda yasadışı iş yapan kişileri bulabilirler.

DreamMarket’e Attığı Fotoğraftaki Parmak İzi Kendini Ele Verdi

Bu kişi yasadışı satışlardan para kazandı, ürünü satmak için ilgili bir ürünün fotoğrafını çekti ve ardından Dream Market adlı bir web sitesinde yayınladı.

Fotoğrafta ilgili kişinin iki eli görülüyor ve fotoğraf çok net ve parlak. Elbette bu, ABD kolluk kuvvetlerinin dikkatini çekti. İlgili görüntünün hemen ardından harekete geçen birim, parmak izinin kime ait olabileceğini araştırmaya başladı.

Geçmiş soruşturmaları ve önceki araştırmacıları kontrol ettikten sonra, kolluk kuvvetleri Jose Robert Porras’a kolayca ulaşabilir ve kişi için bir operasyon başlatabilir.

Kolluk görevlisi, bu kişinin başka platformlarda satış yaptığını ve her satışta aynı yazım hatasını yaptığını belirterek, Jose Robert Porras adlı bu kişinin “Kalite” kelimesini sürekli yanlış yaptığını, bu nedenle tüm gönderileri tespit ettiklerini söyledi.

DarkNet’te İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı

Aslında günümüzde kullandığımız internet çoğu konuda çok işe yarasa da, bu teknolojinin de çok kötü kullanılan tarafı var tabii ki. Bizim girdiğimiz internet, aslında internetin çok küçük bir alanını kapsayan, basit ve klasik bir internet.

Fakat işin dark web, veya deep web boyutunda çok daha farklı şeyler dönüyor. Yasadışı her türlü şeyi deep web’de çeviren kişiler, burada her türlü illegal faaliyeti gerçekleştiriyor.

Madde satışından kaçakçılığa, dolandırıcılıktan kiralık hackerlığa ve madde satıcılığına kadar her türlü illegal faaliyetin döndüğü deep web, polisler tarafından da normal internette olduğu gibi takip edilemiyor.

İnternetin bu bölümündeki gizlilik, kişilerin polisten rahatlıkla kaçmasına ve yakalanmadan illegal faaliyetler sürdürmesine yardımcı oluyor. Fakat kolluk kuvvetleri, dikkatleri sayesinde deep web üzerinde illegal işler yapan kişileri bulmayı başarıyor.

Bunun son örneği de yine Amerika Birleşik Devletlerinde kolluk kuvvetlerinin dikkati sayesinde yakalanan bir Darknet satıcısı olarak karşımıza çıktı. Darknet üzerinde madde satışı yapan bir kişi, madde satışı yaparken sattığı maddeyi elinde tutarak bir fotoğraf çekmiş, ve ardından bu fotoğrafı da darknet’te bulunan internet sitesinde yayınlayıp ilan vermişti.

Uzun bir süredir polislerin hedefinde olan bu site, illegal işler çeviren bir kişinin daha yakalanmasına sebep oldu.

DreamMarket’e Attığı Fotoğraftaki Parmak İzi Ele Verdi

DarkNet'te İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı İnternetin karanlık tarafı Darknet'te yasadışı satış yapan bir kişi, satış yaparken kullandığı fotoğraftaki parmak izi sayesinde polis tarafından yakalandı.

İllegal satış yaparak para kazanan bu kişi, yine bir maddeyi satmak için ilgili maddeyi eline alarak fotoğraf çekmiş, ardından bunu da Dream Market adlı web sitesinde yayınlamıştı.

Hem bu fotoğrafta ilgili kişinin eli görünüyordu, hem de fotoğraf çok net ve ışıklıydı. Tabii ki bu da ABD’nin kolluk kuvvetlerinin dikkatini fazlasıyla çekti. İlgili görselin ardından hemen harekete geçen birimler, bu parmak izinin kime ait olabileceğini araştırmaya koyuldu.

Geçmiş soruşturmaları ve önceden soruşturulan kişileri incelediklerinde kolaylıkla Jose Robert Porras adlı kişiye ulaşmayı başaran kolluk kuvvetleri, ardından bu kişi için operasyon başlattı.

Daha önce bu kişinin başka platformlarda da satış yaptığını ve her satışta sürekli aynı yazım hatasını yaptığını belirten kolluk kuvvetleri, Jose Robert Porras adlı bu kişinin “Quality”(Kalite) kelimesini sürekli yanlış yaptığını, bu sayede tüm ilanlarını tespit ettiklerini belirtti.

İşte Porras’ın Imgur’da Yayınladığı Parmak İzli Fotoğrafı

Jose Robert Porras’ı teftiş eden kolluk kuvvetleri, üzerinde gördüğünüz parmak izi görüntüsünü de yakaladıkları için onu kolayca tespit edebildiler. Jose Robert Porras’ın parmak izleri açıkça tanımlanabilir ve mahkemede şu ana kadar 53 kilogramdan fazla madde sattığını itiraf etti. Bu, Polas’ın toplam 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmasıyla sonuçlandı.

Bir Youtuber Saç Kesen ROBOT Yaptı, Berberlerin Sonu mu Geliyor? için tıklayın.

Kaynak: kitle.net/darknette-illegal-satis-yapan-bir-kisi-fotograftaki-parmak-izinden-yakalandi/

BUNLARA DA GÖZ ATIN

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.