CSGO Nasıl Oynanır? (Yeni Başlayanlar İçin)

Silver’da takıldınız ve rütbe atlayamıyor musunuz? Veya oyuna hiç başlamadınız ve nasıl iyi bir başlangıç yapılır merak mı ediyorsunuz? Eğer öyleyse bu rehber tam size göre!

Avatar for Ali Sağlam

Son güncelleme:

CSGO Nasıl Oynanır?

İlk bakışta CSGO çok basit bir oyunmuş gibi görünebilir ancak bu çok büyük bir yanılsamadır. CSGO’da ne kadar çok deneyim kazanırsanız CSGO oyununun ne kadar derin olduğunu keşfedebilirsiniz. CSGO oyununu keşfetmek veya daha iyi oynamak isteyen oyuncuların aklında şu soru ortaya çıkıyor: “CSGO Nasıl Oynanır?“, bu rehberde 6 önemli adımda bu sorunun cevabını vereceğiz ve sizlerin yazımızdan mutlu bir şekilde ayrılmanızı sağlayacağız.

CSGO‘nun birçok zorlu yönü vardır. Yeni başlayanlar için onları anlamak ve hem oyun sürecinin hem de kazanan olmanın tadını çıkarmaya başlamak oldukça zor olabilir. Bu kılavuz bazı temel ilkeleri vurgular, ilkeleri anlar ve uygularsanız oyunu daha iyi oynamaya başlarsınız.

CSGO Nasıl Oynanır?

CSGO Nasıl Oynanır?

Öncelikle bunu 6 farklı konuya ayırabiliriz.

 1. Aim Pratiği
 2. Movement (Oyundaki akıcılık)
 3. Game Sense (Karşı takımın ne yapacağını tahmin edebilme yeteneği)
 4. Sabırlı Olun (CT tarafında sabırlı olmayı öğrenin)
 5. Takımdaki Rolünüze Dikkat Edin
 6. Öfkelenmeyin

Aim Pratiği Yapın

Profesyonel bir CSGO oyuncusu olmayı ciddi olarak düşünüyorsanız veya sadece iyi bir oyuncu olmak istiyorsanız ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız aim pratiği yaparak başlayabilirsiniz. Günlük bir çalışma programı yapmak ve görevlere öncelik vermek iyi bir fikirdir.

Aim pratiği yapmak için 3 seçeneğiniz var:

 • Oyuna, özellikle nişan almaya adanmış, topluluk tarafından oluşturulmuş haritalarda başlayın. Aim Botz haritasını özellikle tavsiye ederiz, bu atölye haritası size istediğiniz silahla istediğiniz kadar bot vurabilme imkanı tanıyor ancak bu harita size sıkıcı gelirse herhangi bir 1v1 veya aim_redline sunucusuna girmeniz de işinize yarayabilir.
 • Botlarla oynayın ve yalnızca aim‘e konsantre olmaya çalışın. Diğer önemli hususları bir süre kenara bırakın.
 • Deathmatch modunu oynayın. Bu, hızlı atış yapmak için çok iyi bir yöntemdir.

Movement (Oyundaki Akıcılık)

Oyunda elinizin farenize hakim olması demek sizi 1-0 önde başlatır. Bunun için tek yapmanız gereken BunnyHop sunucularına girip bunny yapmaktır, bunun için “CSGO Bunny Nasıl Yapılır?” adlı rehberimizden yararlanabilirsiniz.

Game Sense (Karşı Takımın Ne Yapacağını Tahmin Edebilme Yeteneği)

Kendiliğinden gelen bu şey pratik gerektirir. Bunun için size birkaç retake sunucu örneği vereceğim. Bu sunucularda terörist takımı bombayı kurmuş olarak başlıyor ve CT takımı bu bombayı çözmeye çalışıyor. İşte sunucuların IP’leri:

 • 185.248.57.8:27015
 • 45.10.57.55:27015
 • 185.248.57.9:27015
 • 45.10.56.190:27015
 • 185.248.59.11:27015
 • 185.248.59.10:27015

CT Tarafında Sabırlı Olmayı Öğrenin

Düşük dereceli maçlarda tekrar tekrar göreceğiniz bir şey ise sabırsızca teröristlerle mücadele edenlerdir. CT oynarken (baskın rekabetçi oyun modu olan bir imha haritası oynadığınızı varsayarsak) işiniz bomba alanlarını korumak ve teröristlerin bombayı yerleştirmesine izin vermemektir. 

reklam

Bomba alanlarını aşıyor ve teröristlerin peşine düşüyorsanız akıllı bir terörist ekibi sizi bekler ve öldürür, bunu yapmayın. Terörist tarafındayken ise insanları bunu yaptıklarında nasıl cezalandıracağınızı öğrenin.

Takımdaki Rolünüze Dikkat Edin

Takımdaki rolünüz önemlidir. Silah satın almadan önce etrafa baktığınızdan ve ekibinizin neler yaptığını gördüğünüzden emin olun. Birinin hali hazırda AWP’si varsa, genellikle ikinci bir AWP’ye ihtiyaç yoktur (bunun istisnaları vardır ancak güvenli bir şekilde oynayın). 

Bir takım arkadaşınızın parası yoksa ve birden fazla silahınız varsa, bir tanesini bırakın. Yukarıda belirtildiği gibi, eğer takımınız bozulursa, onlarla senkronize olun. Bir tur para biriktirmelerini bekleyin ve onlarla uyumlu bir şekilde satın alım yapın. CSGO bir takım oyunudur, ona göre oynayın.

Öfkelenmeyin

CSGO, kaybederken zorlu ve sinir bozucu bir oyun olabilir. Hayal kırıklığına uğramak sadece daha kötü oynamananıza neden olacaktır bu yüzden sinirlenmemeye çalışın ve bunu yapamıyorsanız en azından hayal kırıklığınızı sesli iletişim üzerinden duyurmayın ve eğer takım arkadaşlarınızdan rahatsız edici şeyler duyuyorsanız onları susturun, bunu yapmak için “CSGO Mute Nasıl Atılır” adlı rehberimizden yardım alabilirsiniz.

Bu noktada sadece yukarıdakileri yaparak iyi bir CSGO oyuncusu olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Umarım bu rehber işinize yaramıştır, yorumlarınızı ve sorularınızı yorumlar kısmında bekliyorum, iyi bir CSGO oyuncusu olma yolunda bol şans!


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.