Büyük bir Çinli teknoloji şirketi 20 yıl sonra Wall Street’ten ayrılıyor

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Büyük bir Çinli teknoloji şirketi 20 yıl sonra Wall Street'ten ayrılıyor

Çinli çevrimiçi medya şirketi Sina Corp. , Amerika Birleşik Devletleri’nde Çinli teknoloji şirketlerinin yoğun bir incelemeye tabi tutulmasıyla Wall Street’ten ayrılıyor.

Wall Street’te Çinli şirketler de daha fazla incelemeyle karşı karşıya. Luckin Coffee, büyük muhasebe usulsüzlüklerinin açıklanmasının ardından Nasdaq’tan başlatıldı. ABD milletvekilleri, devlet kurumları ve borsaları, Pekin’in Amerika’nın geniş sermaye piyasalarına erişimini sınırlamayı amaçlayan adımlar attı.

Mayıs ayında ABD Senatosu , bilgilerini açmayı reddeden şirketlerin Wall Street’te listelenmesini engelleyen bir tasarıyı oybirliğiyle kabul etti. 

Tasarının iki taraflı ortak amacın “aldatıcı Çinli şirketleri ABD borsalarından atmak” olduğunu söyledi. 

Tasarının hala ABD Temsilciler Meclisi’nden geçmesi gerekiyor ve Ağustos ayında, ABD Başkanı’nın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, borsaya kayıtlı Çinli şirketlerin daha fazla incelenmesini ve Çinli şirketlere yatırım yapmak için durum tespiti gerekliliklerini tavsiye eden bir rapor yayınladı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki potansiyel düzenleme sorunlarından korkan ve ürünlerini gerçekten kullanan yatırımcılara daha yakın olmak isteyen birkaç önemli Çinli teknoloji şirketi, son aylarda Hong Kong ve Şanghay’da ikincil listelemeler sundu, aralarında e-ticaret şirketleri Alibaba ve JD vardı.

Alibaba’nın mali iştiraki Ant Group, Alibaba’nın 2014’te New York Borsası’nda gişe rekorları kıran bir halka arza girmesine rağmen, merakla beklenen ilk halka arz için Şangay ve Hong Kong’u seçti.

Boston Dynamics’in Robot Köpeği Kanada’da Akşam Yürüyüşü Yapıyor için tıklayın.

reklam

Sizin düşünceniz nedir? Yorumlarda belirtin


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.