Amazon, Yaklaşık 20.000 İşçinin Koronavirüs Kaptığını Söyledi

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Amazon'da, 'Black Lives Don't Matter' Rezaleti

Amazon Perşembe günü yaptığı açıklamada, Amazon ve Whole Foods’taki ABD çalışanlarının 19.816’sının koronavirüs testi pozitif çıktı.

Amazon , salgın sırasında ev malzemeleri için çok önemli merkezler haline gelen depolarındaki doğrulanmış koronavirüs vakalarının toplam sayısı hakkında halkla ve kendi çalışanlarıyla kapsamlı verileri paylaşmaya defalarca direndi. 

Ülke genelinde ve dünyanın dört bir yanındaki Amazon depolarında çok sayıda doğrulanmış vakaya rağmen e-ticaret devi, site veya toplu verileri yayınlamanın önemini küçümsedi.

Bir blog gönderisinde şirket, 1 Mart – 19 Eylül 2020 arasında ABD genelinde çalışan 1.372.000 Amazon ve Whole Foods Market çalışanların tümü hakkında kapsamlı bir veri analizi yaptığını söyledi.

Amazon, daha sonra Johns Hopkins Üniversitesi’nden gelen raporları kullanarak vaka oranlarını aynı dönemdeki genel nüfusla karşılaştırdığını söyledi. 

Test eden veya pozitif olduğu varsayılan çalışan sayısının, bu karşılaştırmaya göre beklenenden% 42 daha düşük olduğunu iddia etti.

CNN Business, Wholes Foods ve Amazon çalışanları arasındaki vakaların genel nüfusla karşılaştırıldığında bu oranların nasıl olduğunu anlamak için daha ayrıntılı bir incelemeyi talep etti. 

Amazon reddetti. Dünyanın en zengin kişisi olan CEO Jeff Bezos, kişisel servetinin bu yıl on milyarlarca dolar arttığını gördü.

reklam

Mayıs ayında Bezos ve Amazon’un sahibi olduğu Whole Foods CEO’su John Mackey’e gönderilen bir mektupta , bir çok başsavcı, şirketlere onaylanmış Covid-19 vakalarının eyalet bazında dökümünü daha geniş kapsamlı yayınlamaları çağrısında bulundu.

Çeşitli Amazon ve Whole Foods lokasyonlarındaki işçiler, işyeri koşullarıyla ilgili grevlere katıldı. Amazon, güvenliği artırmak için operasyonlarında 150’den fazla “süreç değişikliği” yapmak da dahil olmak üzere virüsün yayılmasını önlemek için adımlar attığını söyledi.

Amazon Prime Day

Amazon, Yaklaşık 20.000 İşçinin Koronavirüs Kaptığını Söyledi
Amazon, Yaklaşık 20.000 İşçinin Koronavirüs Kaptığını Söyledi

Koronavirüs enfeksiyonlarıyla ilgili veriler, Amazon’un teslimat yapan çalışanları için yoğun bir döneme işaret eden 13 ve 14 Ekim’deki yıllık Prime Day satış etkinliğine hazırlanırken geliyor. 

Şirket, geçtiğimiz ay operasyon ağında ek 100.000 çalışanı işe almayı planladığını duyurdu

Mart ayından itibaren Amazon, müşterilerden gelen artan talebi karşılamak için birkaç hafta içinde 100.000 yeni işçi işe aldı ve Nisan ayında 75.000 yeni işçi daha işe alma planlarını duyurmuştu.

Amazon’da Grevler Durmuyor, Tam Zamanlı Çalıştırmaya Devam Ediyor

Kaynak: edition.cnn.com/2020/10/01/tech/amazon-covid-cases/index.html


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.