Amazon Elinizi Sallayarak Ödeme Yapabileceğiniz “Tehlikeli” Bir Teknoloji Geliştiriyor

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Amazon Elinizi Sallayarak Ödeme Yapabileceğiniz "Tehlikeli" Bir Teknoloji Geliştiriyor

Amazon’un alışveriş ödemelerini hızlandırmaya yönelik son icadı, bazı mağazalarında avucunuzun içinde ödeme yapmanızı sağlıyor.

Salı günü şirket, avuç içi izinizi saklanan bir kredi kartına bağlayan Amazon One’ı tanıttı, böylece elinizi bir sensörün üzerine koyarak ödeme gerektirmeyen Amazon Go mağazalarında ürün girişi yapabilir ve satın alabilirsiniz.

Amazon Çalışanlarına 500 Milyon Dolarlık Tatil İkramiyesi Verdi
Amazon Çalışanlarına 500 Milyon Dolarlık Tatil İkramiyesi Verdi

(Tipik olarak, ziyaretçiler bu mağazaların içindeki elektronik kapıları açmak için akıllı telefonlarında bir kod kullanır.)

Başlangıçta bu özellik Seattle’daki iki Amazon Go mağazasında satışa sunulacak ve şirket önümüzdeki aylarda onu Seattle, San Francisco, New York ve Chicago’ya yayılmış daha fazla Amazon Go mağazasına eklemeyi planlıyor. 

Amazon, onu gelecekte diğer perakendecilere ve belki de ofisler ve stadyumlar gibi yerlere getirmeyi planlıyor.

Amazon’un fiziksel perakende ve teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Dilip Kumar, Amazon One’ın pandemiden çok önce çalıştığını söyledi. Müşteriler, bu tür temassız giriş ve ödeme teknolojisini uygun bulabilir ve salgının üstesinden gelmek için giderek daha fazla teknolojik çözüm arayan işletmeler de bunu çekici bulacaktır.

Amazon, daha önce yüz tanıma yazılımı konusunda endişeli olan gizlilik savunucuları tarafından ateş altına alındı. Amazon, Haziran ayında Rekognition yazılımını polise satmayı geçici olarak durduracağını söyledi.

Amazon One verileri söz konusu olduğunda Kumar, şirketin mağazalardaki giriş tarayıcılarında yerel olarak herhangi bir bilgi depolamadığını söyledi. 

reklam

Tüm resimler şifrelenir ve Amazon bunları çevrimiçi olarak depolar. Şirket, çok doğru bir şekilde eşleştirilebildiğinden ve bir müşterinin bunu kullanmak için kasıtlı bir jest yapması gerektiğinden başka bir biyometrikten ziyade kasıtlı olarak avuç içi tanımayı seçti.

Kumar, “İnsanları bunu denemeye, deneyimi nasıl sevdiklerini görmeye ve oradan devam etmeye teşvik ediyorum” dedi. Alışverişi daha hızlı ve daha kolay hale getirmek için onlarca yıllık çabanın en son ürünü. 

Nasıl Çalışır?

Kullanıcılar bir Amazon One cihazına bir kredi kartı takmalı ve taranabilmesi için bir avuç içi aşağı bakacak şekilde tutmalıdır. 

Kumar, sistemi olabildiğince doğru hale getirme çabası içinde, bir kameranın avuç içindeki ince çizgilerin ve çıkıntıların birden çok görüntüsünü aldığını ve tipik fotoğraflarda görünmeyen damarlar gibi bazı deri altı ayrıntıları yakaladığını söyledi.

Kaydolduktan sonra, bir kullanıcı mağazaya girmek için avucunu bir Amazon One tarayıcısının üzerinde tutar. Ardından, aldıkları herhangi bir şey, avuçlarına bağlı kredi kartından otomatik olarak tahsil edilecektir. 

Kumar, kullanıcıların birden fazla mağazaya girmek ve alışveriş yapmak için aynı avuç içini kullanabilmesi gerektiğini söyledi. İlk başta, kullanıcılar bir kredi kartını avuçlarından birine veya ikisine birden bağlayabilecek; 

Kumar, sonunda her avuç içine bir kredi kartı atama seçeneği olabileceğini söyledi. Amazon One şu anda Seattle’daki Amazon Go mağazalarının ikisinde, 7th Avenue ve Blanchard Street’te ve South Lake Union mahallesinde satılıyor. 

Amazon, diğer perakendecilerde ne zaman satışa sunulacağını veya teknolojiyi kullanmak için diğer işletmelerden ne kadar ücret alacağını henüz söylemiyor.

Amazon’da Satılan Korkunç Uçan Ev “İzleme” Sistemi için tıklayın.

reklam


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.