3 Yıl Sonra Facebook, QAnon’u Yasaklayacağını Söyledi

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

3 Yıl Sonra Facebook, QAnon'u Yasaklayacağını Söyledi

Facebook Salı günü yaptığı açıklamada, komplo teorisi QAnon’u temsil eden tüm sayfaları, grupları ve Instagram hesaplarını platformundan yasaklayacağını söyledi.

Hareket, aşırı sağ komplo teorisinin başlamasından üç yıl sonra geldi. O yıllarda, QAnon taraftarları bir kaç farklı ve genellikle çelişkili teoriyi benimsemişlerdir ancak QAnon’un altında yatan temel yanlış inançlar, çocuk cinsel istismarına karışan bir politikacı ve birinci sınıf ünlüler grubu hakkındaki iddialar ve zayıflatmak için “derin devlet” çabasıdır.

Başkan Trump. Geçen yıl bir FBI ofisi QAnon’un iç terör tehdidi olduğu konusunda uyardı.

Facebook’un hareketi bazıları tarafından memnuniyetle karşılanacak ancak platform komplonun yıllarca büyümesine ve yayılmasına izin verdi. Şu anda QAnon’a desteklerini ifade eden Kongre için yarışan birden fazla Cumhuriyetçi var.

Ağustos ayında Donald Trump, QAnon takipçilerini onu destekledikleri için övdü. Beyaz Saray brifing odasında Trump, “Hareket hakkında beni çok sevdiklerini anladığım dışında pek bir şey bilmiyorum, bunu takdir ediyorum” dedi.

Facebook geçmişte belirli grupları ve içeriği yasaklamak için birden fazla taahhütte bulundu ancak bu yasakların uygulanması bazen yavaş ve tutarsız oldu örneğin bazen önemli hesapları veya yasaklaması gereken hashtag’leri kaçırdı.

Ağustos ayında Facebook , QAnon komplo teorisinin yanı sıra bir kaç milis ve anarşist grubu destekleyen Facebook ve Instagram’daki binlerce hesabı kaldırdığını söyledi.

Diğer Facebook Yazılarımız

Trump’ın Covid gönderisi Facebook tarafından silindi ve Twitter tarafından gizlendi

reklam

Facebook Instagram, Messenger Ve WhatsApp’ı Birleştiriyor

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Samsung akıllı telefonlarının büyük bir hayranı olduğunu söyledi

İkon Tasarımcısı Bir Haftada iPhone Simgelerinden 77.000£ Kazandı

Sizin düşünceniz nedir? Sorunuz olursa yorumlarda belirtin

Kaynak: edition.cnn.com/2020/10/06/tech/facebook-qanon/index.html


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.