Video Boyutu Nasıl Küçültülür?

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Video Boyutu Nasıl Küçültülür?

İnternet dünyasında binlerce kişi video çekip Youtube, Instagram, Facebook gibi birçok farklı sosyal medya platformuna yüklüyor. Telefonlar, kameralar, video araçları vb. Her geçen gün geliştirilmekte olduğu için ne yazık ki boyutları eski video türlerine göre çok daha fazla artmıştır. İnternette gezinirken bir çok kişinin video boyutu nasıl küçültülür? gibi sorular sorduğunu gördüm, bu süreci size basit bir şekilde anlatmak istiyorum.

Birazdan anlatacağım video küçültme yöntemi görünmez bir şekilde video kalitesini düşürecek ve dediğim gibi farkına bile varmayacaksınız. Aslında kalite düşüklüğü programı kullanırken tamamen sizin elinizde olmaktadır ki kalite her ne kadar düşerse video boyutu ekstra olarak o kadar düşecektir.

Kalite ne kadar düşükse, video boyutunda da o kadar azalma olur. İsterseniz zahmetsiz olan video boyutunu küçültme yöntemine geçerek hangi programların beklediğini görebiliriz.

Video Boyutu Nasıl Küçültülür?

Video Boyutu Nasıl Küçültülür?
Video Boyutu Nasıl Küçültülür?

Bu program sayesinde bilgisayardaki tüm videoların boyutunu en basit ve en hızlı şekilde küçültebileceğiz ve daha küçük bir kapsama alanı oluşturabileceğiz. Size programı kullanmayla ilgili listenin bir özetini sunmak istiyorum.

  • İlk olarak buradan programımızı indiriyoruz.
  • Programın kurulum işleminden sonra açma işlemini gerçekleştirin.
  • Açılan ekran bölümünde sol kısma küçültmek istediğiniz videoyu sürekleyerek bırakın.
  • Daha sonra ise yukarıda bulunan video boyutu kısmına bir değer girin. (örnek olarak: video boyutu 500 mb ise sizler oraya 250-300 yazabilirsiniz)

Sürükledikten sonra, video boyutunu küçültme işlemi hemen başlayacak ve işlem tamamlandığında size hatırlatacaktır. Video boyutu kısmına özellikle dikkat etmelisiniz, örneğin 2GB‘lık bir videoyu 100-200 mb yazarak küçültmeye çalışmayın, aksi takdirde çok büyük bir video kalitesi kaybına uğrayabilirsiniz.

OnlineConverter Sitesinden Video Boyutu Küçültmek 

Web sitesinin ana sayfasına girerken, video boyutunu küçültmek için ikinci başlık Video Converter‘ı kullanabilirsiniz. 200 MB‘yi geçmeyen herhangi bir videoyu küçültmek için bu aracı kullanın. Bu başlık altında üçüncü satırdaki “Araçlar” seçeneği “Sıkıştırılmış Video” olarak seçilirse, indirgenmiş video kaliteyi kaybetmeyecek veya kalite kaybı belirgin olmayacaktır.

Compress Video seçildikten sonra “Go” yazan butona tıklanır ve açılan sayfadan “Source: Upload File” olarak seçildikten sonra “Dosya Seç” butonuna tıklanır. Dönüştürmek istenilen dosya seçilir. Video seçildikten sonra “Source Video Size” kısmında seçtiğiniz videonun boyutu; “Desired Video Size” kısmında ise dönüşünde muhtemelen boyutunun kaç olacağı yazmaktadır. 

“Gerekli Video Boyutu” bölümünü manuel olarak değiştirebilirsiniz ancak değiştirilmesi durumunda site hata verebilir. Bu nedenle saklamak daha uygundur. Video dönüştürüldükten sonra indirilerek kullanılabilir.

reklam

İlginizi Çekebilir

PUBG İzleme Sınırı Aşıldı Hatası Çözümü

NordVPN Ve ExpressVPN’e Erişim Engellendi

Netflix’te İzlenmesi Gereken En İyi 50 Film

Güneş Sisteminde Devasa Bir Nesne Bulundu


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.