Snapchat Konum Ekleme, Değiştirme, Kapatma

Bu yazıda Snapchat konum ekleme, değiştirme, kapatma nasıl yapılır bilmeyen Snapchat kullanıcılarının sorularını cevaplayacağız.

Avatar for Zehra Yıldırım

Son güncelleme:

Snapchat Harita (Snap Map)

Snapchat uygulamasında bulunan hikaye özelliğinin kopyalanarak Instagram, Facebook ve WhatsApp gibi diğer sosyal medya uygulamalarına da gelmesi sonucu Snapchat ne yazık ki eskisi kadar ilgi göremiyor. Anlık konum paylaşma özelliği her ne kadar WhatsApp’ta bulunsa da Snapchat’i farklı kılan durum, Snapchat kullanıcılarının konum bilgisini Snap Map‘te tüm özellikleriyle paylaşmak istememesidir.

Gelen yeni özelliklere bakılırsa Snapchat, Snap Map’teki konum paylaşımı özelliğinin kullanıcıların seçtikleri belirli arkadaşlar arasında gerçekleşmesini sağlıyor. Zamanla kullanıcılar sürekli olarak konum paylaşma özelliğinden rahatsız olmaya başladılar. Bu durum sonrasında Snapchat’e konum paylaşımı esnasında Sadece Ben seçeneği geldi. Bir diğer ifadeyle bu seçeneğe Hayalet Modu da denilebilmektedir. Gelen yeni özellik sayesinde konumunuzu sadece görmesini istediğiniz arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Kısa bir süre önce kademeli olarak iOS ve Android kullanıcılarına gelen bu özellik şu an için her kullanıcıya açık halde değil. Peki bu yeni özellik nasıl kullanılır? Gelin hep beraber bu sorunun cevabına göz atalım.

 • İlk olarak herhangi bir arkadaşınızın kullanıcı ismine uzunca bir süre basılı tutun ya da sohbet esnasında üç çizgili bölümde yer alan Hamburger sekmesine tıklayın.
 • Çıkan ekranda Konum İste ve Konum Gönder seçeneklerini göreceksiniz. Bu ekrandan konum gönderebilir ya da konum isteyebilirsiniz.

Ancak şunu söylemeliyiz ki bu özellik sadece çift yönlü arkadaşlıklarda geçerlidir. Yani konum paylaşmak için seçtiğiniz arkadaşınızın da sizi takip etmesi gerekiyor.

Snapchat Konum Ekleme

Snapmap

Snapchat uygulamasında, ister videolarınıza ister fotoğraflarınıza konum ekleyebilmeniz mümkün. Konum eklemek için dikkate almanız gereken adımları sizin için bir araya getirdik.

 • İlk olarak cihazınızda Snapchat isimli uygulamayı açın.
 • Uygulamaya giriş yaptığınızda karşınıza fotoğraf çekmek için bir ekran çıkacak.
 • Çıkan ekrandaki alt sütunda bulunan menünün en solunda konum simgesi bulunuyor. Bu simgeye tıkladıktan sonra eğer cihaz konumunuz erişilebilir durumdaysa Ben isimli başlığın alt kısmında mevcut konumunuz görünecektir.
 • Çıkan haritada konumunuzu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Snapchat Konum Değiştirme

Snapchat, kullanıcı deneyimi amacıyla her durumda konumunuzu izler. Bulunduğunuz konuma göre size uygun önerilerde bulunmak ister. Ancak gizliliğine fazla önem veren kişiler bu durumdan rahatsızlık duydukları için mevcut konumlarını değiştirmeyi isteyebilirler. AşağıdaSnapchat konum değiştirme adımları anlatılmıştır.

1. Yöntem

 • İlk olarak konum değiştirmek için Play Store ya da App Store‘dan (iOS için bilgisayar programı gerekebilir) sahte konum uygulaması indirmeniz gerekmektedir (Aşağıdaki adımlar Android içindir).
 • Cihazınızda Ayarlar menüsünü açın.
 • Sonrasında çıkan ekranda Sistem Ayarları bölümüne tıklayın.
 • Sistem ayarları içerisinde cihaz bilgilerinin yer aldığı Hakkında bölümü bulunmaktadır. O kısma tıklayın.
 • Çıkan ekranda Yazılım bilgisine 7 kere dokunun. Bu sayede Geliştirici Modunu açmış olacaksınız.
 • Daha sonra Sahte Konum Uygulamasını Seç kısmına tıklayın.
 • Son olarak ise indirmiş olduğunuz uygulamayı seçin.

2. Yöntem (Bilgisayar Gerekli)

iGPSGo Snapchat konum değiştirme, iOS cihazları için tasarlanmış bir üçüncü taraf uygulamasıdır. GPS konumunuzu değiştirerek farklı bir yerdeymiş gibi görünmenizi sağlar. Bu özellik, konum verilerini çeşitli özellikler için kullanan Snapchat gibi uygulamalar için özellikle faydalı olabilir.

 1. iGPSGo’yu indirin: Resmi iGPSGo web sitesini ziyaret ederek uygulamayı Mac veya Windows PC’nize indirin.
 2. Cihazınızı bağlayın: iPhone’unuzu, iGPSGo’nun yüklü olduğu bilgisayara USB kablosu ile bağlayın.
 3. iGPSGo’yu açın: Bilgisayarınızda iToolPaw iGPSGo uygulamasını çalıştırın.
 4. Mod seçin: Konum taklidi için uygun modu seçin. Snapchat için genellikle Konum Değiştir modu yeterli olacaktır.
 5. Bir konum arayın: Snapchat’te görünmek istediğiniz konumu bulmak için arama çubuğunu kullanın.
 6. Değişikliğe başlayın: Yeni konumunuzu seçtikten sonra Değişikliğe Başla butonuna tıklayın.
 7. Snapchat’te değişikliği doğrulayın: Snapchat uygulamasını açarak konum değişikliğini doğrulayın.

Snapchat Konum Kapatma

 • Cihazınızda bulunan Ayarlar sekmesine tıklayın.
 • Çıkan menüde Uygulama Ayarlarına gidin.
 • Uygulamalar arasında Snapchat‘i bulun ve Uygulama İzinleri menüsüne tıklayın.
 • Çıkan menüde Konum Erişimini kapatabilir ya da isteğinize göre açabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz adımları sırası ile takip ederek kısa sürede ve kolaylıkla Snapchat hesabınıza konum ekleyebilir, mevcut konumu değiştirebilir ve kapatabilirsiniz.

reklam


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.