Snapchat Karanlık Mod Nasıl Yapılır?

Bu yazıda çoğu Snapchat kullanıcısının cevabını aradığı Snapchat karanlık mod nasıl yapılır? sorusunu cevaplandıracağız.

Avatar for Zehra Yıldırım

Son güncelleme:

Snapchat Karanlık Mod Nasıl Yapılır?

Gece telefonla uğraşan kişiler ekrandan gelen beyaz ışığa çok fazla maruz kaldığında uyku problemleri meydana gelebilmektedir. Baş ağrısı gibi çeşitli diğer birçok hastalığın oluşma riskini de arttırmaktadır. Bu rahatsızlıkları azaltmak amacıyla Snapchat ve diğer birçok sosyal medya uygulaması karanlık modu devreye sokuyor. Karanlık mod, uygulamadaki renk yoğunluğunun daha kısık ve karanlık bir görünüme ulaşmasını sağlar. Bir diğer ismiyle uyku modu olarak da adlandırılabilmektedir.

Oldukça popüler olan Snapchat uygulaması, karanlık mod özelliğini ilk olarak sınırlı kullanıcı ile test etmeye ve değerlendirmeye başladı. Karanlık modu dilerseniz sürekli etkin halde kullanabilir ya da telefonunuzdaki sistem ayarları yardımıyla istediğiniz saat diliminde etkinleştirebilirsiniz. Karanlık mod özelliği ilk uygulanmaya başlandığında yalnızca iPhone kullanıcıları bu özellikten yararlanabiliyorlardı. Kısa bir süre sonra tüm kullanıcılar bu özellikten yararlanmaya başladı.

Snapchat Karanlık Mod iPhone’da Nasıl Yapılır?

Snapchat Karanlık Mod iPhone'da Nasıl Yapılır?

Snapchat karanlık mod özelliğini kullanabilmek için ilk olarak uygulamanın güncel olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde belirttiğimiz adımlar hiçbir işe yaramayacaktır.

 • Telefonunuzda Snapchat adlı uygulamayı başlatın.
 • Ekranın sol üst köşesinde bulunan Bitmoji simgesine ya da Avatar‘a dokunun.
 • Sonrasında ise ekranın sağ üst köşesinde bulunan Ayarlar simgesine dokunun.
 • Görünüm isimli seçeneği bulana kadar ekranı aşağı kaydırın.

Görünüm simgesinin ekranınızda bulunmaması, karanlık modu kullanamayacağınız anlamına gelmektedir. Ancak eğer görünüm simgesi varsa belirttiğimiz adımları uygulamaya devam edebilirsiniz.

 • “Görünüm” simgesine dokunun.
 • Karanlık modun uygulamada sürekli etkin halde olmasını istiyorsanız buradan “Her zaman karanlık” seçeneğine tıklayın.

Android Kullanıcıları İçin Snapchat Karanlık Mod Özelliği Nasıl Yapılır?

Android Kullanıcıları İçin Snapchat Karanlık Mod Özelliği Nasıl Yapılır?

Ne yazık ki Android cihazlarda karanlık mod özelliğine rastlamak oldukça zor. Snapchat uygulaması da karanlık mod özelliğini yalnızca iPhone kullanıcılarının test etmesine olanak sağladığı için biz de Android cihaz kullanan kişilere kolaylık sağlaması açısından birkaç ipucu vereceğiz.

Ayarlara gidin ve “Display” yani Görünüm sekmesine tıklayın ardından Dark Mode seçeneğini aktif hale getirin, bu yöntem çoğu Samsung telefonda çalışır ancak her uygulamada istisnasız bir şekilde çalışması için Geliştirici seçeneklerinde bulunan “Force Dark Mode” ayarının açılması gerekmektedir, nasıl yapılacağı aşağıda anlatılmıştır.

 • Ayarların en aşağısında bulunan “Cihaz hakkında” sekmesine tıklayın (bu sekmenin konumu cihaza göre değişebiliyor o yüzden eğer bulamadıysanız bu sekmeyi ayarlardan aratabilirsiniz).
 • Aşağılarda yer alan “Yazılım bilgileri” kısmına tıklayın.
 • “Build Number” yani Yapım numarası‘na “Artık siz bir geliştiricisiniz!” uyarısı gelene kadar tıklayın.

Android cihazlarda herhangi bir uygulama için karanlık mod kullanmak istiyorsanız Substratum adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Kurulumu ve kullanımı oldukça basittir ancak unutulmamalıdır ki uygulamanın düzgün bir şekilde çalışabilmesi için Android cihazınızın root‘lu olması son derece önemlidir.

 • Play Store’dan Substratum adlı uygulamayı indirin ve kurmaya başlayın.
 • Substratum’u açın.
 • İstediğiniz herhangi bir temayı seçin.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.