Oyun Dünyasını Değiştiren Firma: Respawn Entertainment

Avatar for Efe Ertekin

Son güncelleme:

Respawn Entertainment

Son zamanlarda epey yükselişe geçmiş ve diğer oyunların tarihini değiştiren firma: Respawn Entertainment’ın tarihi.

Şu anda size sorsam, en iyi savaş oyunu hangisi? Eski oyunculardan çoğu Medal Of Honor diyecektir peki Medal Of Honor nedir? Medal Of Honor 2002 yılında çıkan ve bize sunduğu oynanış sayesinde şu anda bile pek çok oyuna ilham kaynağı oluyor. Bu oyunun yapımında önemli rol oynayanlardan biri de Vince Zampella idi.

Vince birlikte çalıştığı arkadaşlarından biri yani Jason West ile birlikte Infinity Ward isimli firmayı kurdu.

Jason West ve Vince Zampella

Call of Duty’nin Tarihi

Bu kadar büyük bir başarı kazandıktan sonra o zamanın oyun devlerinden olan Activision ile birlikte çalışma fırsatı bulmuştu. Activision onlara para vererek Infinity Ward’un kurulmasına yardımcı olmuştu.

Activision Jason ve Vince’den kendilerine 2. Dünya Savaşı temalı bir oyun yapmalarını istedi. Çalışmaya başladıktan 1 yıl sonra 2003’de oyun bitti. Bu oyun hepinizinde yakından bildiği Call Of Duty’di (COD).

2 yıl sonra 2005 yılında Call Of Duty 2 ile yine büyük bir başarı kazandılar ve bundan 2 yıl sonra oyun dünyasını değiştirmiş olan Call Of Duty 4 Modern Warfare oyununu yaptılar.

Bu oyunun iyi grafikleri, çok iyi ara sahneleri ve acayip bir savaş hissiyatı vardı, oyuncular tarafından çok beğenildi. Sadece oyuncuları değil oyun yapımcılarını da çok etkilemişti.

Şu oynadığınız oyunların çoğunun ara sahneleri bu oyun sayesinde yapılmıştır.

reklam

Infinity Ward bu oyunlardan para alıyordu fakat ilk oyun çok beğenildiğinden Activision, Infinity Ward’u satın aldı ve sanki oyunu Activision yapmış gibi oluyordu çünkü Infinity Ward’a sahiplerdi. Jason ve Vince sadece oyunu yaptığı için para alıyordu.

2009 yılında Modern Warfare 2‘yi çıkardılar fakat her şey göründüğü gibi olmuyordu çünkü 1 Mart 2010’da Activision, Jason ve Vince’i kovdu.

Activision Jason ve Vince’i bazı firmalarla görüştüğü gerekçesi ile kovdular ve aralarında görüştüğü firmalar arasında EA’nın da olduğu söyleniyordu.

Jason ve Vince Modern Warfare 2’den alacakları ek parayı alamadığı gerekçesi ile Activision’a dava açtı tabii ki Activision’da boş durmadı ve karşılıklı dava açtılar devam etti fakat en sonunda anlaşmaya vardılar.

Bundan sonra Infinity Ward’un çalışanlarının yarısı yani 46 kişi istifa etti ama nedeni bilinmiyor. Bundan 1,5 ay sonra 12 Nisan 2010‘da Jason ve Vince yeni bir firma kurdu ve ismi Respawn Entertainment’dı.

Respawn Entertainment

Titanfall’un Hikayesi

Bu şirket bağımsızdı ama arkalarında EA gibi büyük bir yatırımcı vardı ayrıca Infinity Ward’dan ayrılan 46 kişiyi de bünyelerine kattılar. Fakat Jason 2013 yılında işinden ayrıldı.

Bazı kaynaklar ailesel nedenlerden diyor fakat Vince ile atıştığını söyleyenler de var. Vince ve ekibi 2014 yılında Titan Fall’u çıkardı.

Oyun gelecek zaman, duvarda koşma ve ileri teknolojinin olduğu enteresan bir oyundu. Fakat oyunda eksik olan bir şey vardı o da oyunda hikaye modu olmamasıydı.

Hem de fiyatı çok yüksekti, normal bir oyun fiyatına sadece online oyun modu olan bir oyun almak oyuncuların pek hoşuna gitmemişti. Ama yine de bu oyun modu oyuncuların hoşuna gitmiş ve fena satmamıştı fakat Medal Of Honor ve Call Of Duty’ye göre az satmıştı.

2016 yılında Titan Fall 2’yi çıkarmış hem de oyun tarihinin en iyi hikayelerinden biri olmuştu.

reklam

Apex Legends’ın Hikayesi

Oyun güzeldi fakat EA oyunu tam Battle Field 1 ve Call Of Duty Infinity Warfare‘ın arasında bir tarihte çıkarmıştı ve bu yüzden istenilen satış rakamına ulaşamamıştı.

Bunun üzerine EA, Respawn Entertainment‘ı satın aldı ve 2019’da tamamlanacak olan bir Star Wars projesi verdi, ki bu oyun Star Wars Jedi Fallen Order’dı, neyse biz konumuza dönelim, 4 Şubat 2019’da Vince ve ekibi hiç beklenmedik bir şekilde eski deneyimleri sayesinde Titanfall 2 ile aynı evrende geçen Apex Legends gibi kaliteli bir oyun çıkarmış ve de böyle kaliteli bir oyunu ücretsiz yapmışlardır.

Apex Legends Kaç GB? 2021 Sistem Gereksinimleri

Yazımızın sonuna geldik okuyan herkese çok teşekkür eder iyi günler dilerim, hoşça kalın takipte kalın 🙂

Apex Legends Silah Türleri ve Tavsiyeler

Call Of Duty Oynayarak Milyoner Olmuş 10 Oyuncu

İPhone 12 Ne Zaman Çıkacak? Apple’ın Lansman Tarihini Tahmin Ettik


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.