Sınavlarda Kopya Çekmeyi Önleyerek Online Test Yapmanın En Kolay Yolu

Bir eğitim kurumunun, okul veya üniversite müdürüyseniz ve kopya çekme ihtimali olmadan bir online sınav düzenlemek istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun.

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Sınavlarda Kopya Çekmeyi Önleyerek Online Test Yapmanın En Kolay Yolu

Pandeminin ilk başlarında güvenilir testler için standart platformların eksikliği, eğitim merkezi yöneticileri zor durumda bırakmıştır. Bu durumda eğitimenler eski ve güvenilmez online yollara başvurmak zorunda kaldılar, ancak zamanla, daha güvenilir yöntemler kullanılabilir hale geldi ve çevrimiçi sınav oluşturucu eski yöntemlerin yerini aldı.

Sınav Yaptırmanın En Güvenilir ve Kolay Yolu

Koronavirüs yüzünden, eğitimden önce nasıl test oluşturacağımızı düşünmemiz gereken bir noktaya geldik. Elbette daha öncede bu sınavlar online anket ile yapılıyordu. Bu durumda, Porsline gibi kopya çekme olasılığını önleyen platformlar kullanmak önemli ve gerekli görünüyor

Porsline, sınav sırasında öğrencilerin mesajlaşmasını ve kopya çekmesini azaltmanın ve testin geçerliliğini büyük ölçüde artırmanın bir yoludur. Bu, eski online testlerin başına bela olan sorunların tam çözümüdür.

Porsline, Eğitim Kurumları İçin Kolay ve Güvenilir Bir Çözümdür

Porsline bir online test, anket ve form oluşturma platformudur ki Anka Sosyal Bilimler Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Uluslararası Final Üniversitesi gibi birçok okul ve eğitim kurumu tarafından kullanılır.

Standart dışı sınavların sorunlarını çözmek ve kopya çekme olasılığını sıfıra getirmek Porsline online sınav oluşturucu platformunu ilk işlevlerinden biridir. Porsline kopya çekmeyi önlemek ve test sürecini basitleştirmek için bu mekanizmaları kullanır:

Online testler için süre belirlemek

Her sınav için süre belirleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparsınız, test başladıktan hemen sonra zamanlayıcıyı başlatacak ve belirlenen süre geçtikten sonra sınav ekranını devre dışı bırakacaktır.

Online sınavlar için otomatik başlangıç ve sonlandırma zamanı ve tarihi belirlemek

Bu yöntem sayesinde sınavdan önce, soruları oluşturabilir, başlangıç zamanı ve tarihini belirleyebilirsiniz. Bu şekilde, belli bir gün ve saat aralığında sınavınız otomatik olarak başlayıp sona erecektir.

Sınavdan sonra test anahtarını teslim etmek

Bu seçenekle sınav bittikten sonra, test anahtarı katılımcılara gönderiliyor ki cevaplarını inceleyebilsinler.

reklam

Okul müdürleri ve öğretmenleri için analitik ve istatiksel raporlar sağlamak

Test sürecini analiz etmek için çeşitli istatistikler, grafikler ve analizler kullanmak, okul müdürlerinin ve öğretmenlerin her zaman aradıkları şeylerden biridir.

Çevrimiçi test sorularının görüntüsünü rastgele hale getirmek

Bu yöntem sayesinde, her kişi farklı sorular izleyip ve cevaplamak zorunda.

Çoktan seçmeli sorularda, rastgele şıklar göstermek

Bu yöntemle her kişinin soru şıkları başkasıyla farklıdır. Rastgele sorular ve şıklar özelliğini kullanarak, öğrencilerin soruları beraber çözmelerini engelleyebilirsiniz.

Online sınavları Whatsapp, Telegram, SMS vb. üzerinden paylaşmak

Sınavların bağlantısını tüm sosyal medya kanallarından, e-posta, SMS, web sitesi vb. yerlerde paylaşabilirsiniz.

Porsline’a Özel Mekanizmalarla Kopya Çekmeyi Önlemek

Bu durumu kontrol etmek için bir çok işlem yapabilirsiniz, bu işlemlerin bazıları:

Kimlik doğrulaması

Bu işlemle herkes kendine özel kodlar ile sınava girip soruları yanıtlayabilir, bu kodları sms ile gönderebilirsiniz veya öğrenci numarasını isteyebilirsiniz.

Kimlik doğrulama kodu geçersizliği

Bu seçenekle her kişi sadece bir kere sınava girebilir ve o kodları bir kere kullanabilir.

Mantık eklemekle her kişiye farklı soru grupları göstermek

Her grup için farklı soru grupları oluşturabilir ve mantık özelliğiyle onlara gösterebilirsiniz.

Test sorularını yenilerken yanıt süresini arttırmaktan veya değiştirmekten kaçınmak

Kullanıcı test sırasında sayfasını yenilendiği takdirde yanıt süresi artmayacak ve sorulara bir daha cevap veremeyecektir.

Özel linklerin kullanım sonrası geçersizliği

Her kişiye özel linkler oluşturup ve bir kere yanıtlama hakkı bırakarak, kopya çekmeye karşı önlem alabilirsiniz.

reklam
Online sınav

Kopya çekmek işini bir kenara bırakırsak, bu çevrimiçi sınav oluşturucu ile sorularınıza puan ekleyip ve istersiniz her kişinin puanını kendisine gösterebilirsiniz veya sonuçlar tablosunu başka öğretmenler veya yetkili kişilerle paylaşabilir ve onlara yorum ekleyebilirsiniz.

Hem mevcut olan hem de işleri hızlandırmaya ve maliyeti düşük olan platformlar ve tesisleri kullanmak, eğitim merkezlerinde uygun yönetimin temel ilkelerinden biridir. Porsline’ı kullanmak için hiçbir uygulamayı indirmenize gerek yok sadece web sitesine girip üye olduktan sonra ücretsiz olarak sınav oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Porsline online sınav oluşturucu ile, kurumunuza özel sınavlar oluşturup iyi bir deneyim sağlayabilirsiniz. Bu arada Arapça ve İngilizce testlerde hazırlayabilirsiniz.

Ne zaman yardıma ihtiyacınız olursa destek ekibine ulaşabilirsiniz.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.