Rtv2 Kalıp Silikonu Nedir?

Avatar for Enes Sağlam

Tarih:

Rtv2 Kalıp Silikonu Nedir?

Hediyelik eşyadan gıda alanına kadar birçok yerde silikon kalıpları kullanılır. Kalıp yapımında kullanılan silikonlar döküm malzemesiyle uyumlu şekilde çalışabilmelidir. Bu uyumun en önemli göstergesiyse döküm malzemesinin kalıba yapışmamasıdır. Bu konuda RTV-2 kalıp silikonu gözle görülür bir performans gösterir. Rtv2 kalıp silikonu nedir, özellikleri, kullanım alanları nelerdir, fiyatı kaçtır? gibi soruları bu yazımızda detaylı bir şekilde cevapladık, gelin yazımıza geçelim.

Birçok alan için kalıp yapımında epoksi, poliüretan, silikon ve diğer özel polimerler kullanılmaktadır ancak silikon harici kullanılan tüm maddelerde döküm malzemesini kalıptan ayırmak için özel yağlar kullanılır. Bu durum, dökümün zımpara görmesini veya yüzeydeki yağların alkolle temizleme ihtiyacını doğurur. Kısacası kalıplarda silikon kullanımı maddi ve kalite bakımında avantajlar sağlar.

Dediğimiz gibi kalıp oluşumunda genelde silikonlar kullanılır. Silikon seçiminde ise döküm malzemesiyle uyum dikkat edilir. Rtv2 kimyasal yapısı sayesinde de inşaat malzemesinden gıda malzemelerine kadar yüksek bir performans gösterir. Alternatiflerine göre daha ucuz olması ve birçok döküm malzemesiyle çalışabilmesiyle de her gün daha fazla tercih edilmektedir.

Rtv2 Kalıp Silikonu Özellikleri Nelerdir?

RTV kısaltması İngilizce’de “Room Tempature Vulcanizing” açılımına sahiptir. Türkçe’de ise RTV oda sıcaklığında kürlenen yani oluşan anlamına gelir. RTV-2 adlandırılmasında kullanılan 2 rakamı ise maddenin çift komponentli bir kimyasal yapıya sahip olduğunu gösterir.

Rtv-2 kalıp silikonu en başta dediğimiz gibi birçok döküm malzemesiyle rahatça çalışır. Rtv2 kalıp silikonu; alçı, parafin (mum), seramik, porselen, polyester, beton, poliüretan, düşük alaşımlı metal, sabun / kokulu taş, seramik, porselen, epoksi, çikolata / şeker hamuru ve benzeri birçok malzemeyle rahatça çalışır.

İdeal bir kalıp için Rtv2 kalıp silikonu özellikleri şu şekildedir:

 • Akışkanlık
 • Yüzey ve döküm maddesine yapışmama
 • Kopma ve yırtılma için yüksek direnç
 • Esneklik
 • Yüksek ısı dayanıklılığı
 • Yüksek kimyasal dayanıklılığı
 • Düşük çekme oranı
 • Hava kabarcığının kolay atılması
 • Hızlı kürleşme (oluşma)
 • Uzun ömürlü kullanım
 • Yüksek döküm sayısı

Rtv2 Kalıp Silikonu Kullanım Alanları

Yukarıda da özelliklerinden bahsettiğimiz üzere Rtv2; geniş bir kullanım alanına sahiptir. Hediyelik eşya, gıda, inşaat, otomotiv, plastik sanayi gibi birçok alanda çok tercih edilen bir üründür.

Rtv2 kendi içinde de oluşum açısından 2 çeşide ayrılır. Tabii ki bu türlerin kimyasal ayrımlarından bahsetmek yerine anlaşılabilir farklılıklarından bahsedeceğiz. Bunlardan biri antialerjik özelliği sahip olduğu için bakım, gıda, sağlık alanında çoğunlukla kullanılır. Diğer ürün ise sert ve sağlamlık bakımından aksesuar, inşaat, sanat gibi alanlarda kullanılır.

reklam

İki çeşidi olan Rtv2 için farklılıklar kimyasal açıdan olduğu için tecrübe gerekmekte. Sizin kendi alanınız ve kullanım şekli için yetkili bir Rtv2 tedarikçisine başvurmanız yeterli olacaktır. Tedarikçiler size Rtv2 silikon kullanım alanları için yeterli bilgiyi vereceklerdir.

Rtv2 Kalıp Silikonu Fiyatı

Silikon kalıplarında fiyatı belirleyen bazı kriterler vardır. Fiyatı belirleyen en önemli özellik döküm sayısıdır. Bu da ürünün kalitesiyle doğru orantılıdır. RTV2 ürünü içinse dünya çapında sayılı üreticiye sahiptir. Ürünün fiyatı genelde bu üreticilere bağlıdır. Tedarikçilerde üreticilere göre fiyat artışına giderler. Rtv2 kalıp silikonu ucuz fiyat için araya market vs. sokmadan direkt tedarikçisinden almanız gerekecektir.

Kalıp Silikonu Nasıl Kullanılır?

“Kalıp Silikonu Nasıl Kullanılır?” gibi soruların cevabı aşağıda adım adım verilmiştir;

 1. Malzemenin döküleceği zemin güzelce temizlenmelidir.
 2. Zemine uygun kalıp ayırıcı kullanılmalıdır.
 3. Silikon kullanımı öncesi katalizör katılmadan en az 30 saniye boyunca karıştırılmalıdır.
 4. Döküm öncesinde tüm ön çalışmalar yapılmalı ve zaman kaybetmeden döküm işlemi tamamlanmalıdır.
 5. Silikona dondurucu eklendikten sonra iyice karıştırılmalıdır.
 6. Karıştırma işlemi sonrası oluşan hava kabarcıklarının tahliyesi yapılmalıdır.
 7. Silikona döküm işlemi sonrası kürleşme tamamlanana kadar müdahale edilmemelidir.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.