Gereksiz E-postalar Çevreye Zarar Veriyor (Şaşırtıcı Sonuçlar)

Söyleyecek önemli bir şeyin yoksa “gönder” e basma.

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Gereksiz E-postalar Çevreye Zarar Veriyor (Şaşırtıcı Sonuçlar)

Her gün gönderilen çok sayıda işe yaramaz e-posta çevreye önemli bir zarar veriyor. Birleşik Krallık yetkilileri söyleyecek bir şeyleri yoksa herkesten mesaj göndermeyi bırakmalarını istiyor.

Birleşik Krallık’taki yetkililer önümüzdeki yıl yapılacak COP26 iklim zirvesinde gereksiz e-postaları ve bunu yapmak için tükettiği enerjiyi azaltma çağrısı yapacaklar. Bunu yapan bir yetkili, “Çok fazla karbon tasarrufu sağlar” dedi.

Birleşik Krallık‘taki herkes her gün daha az e-posta gönderirse, her yıl yaklaşık 18.114 ton karbon emisyonunu önler. Bu, İngiltere’nin yıllık sera gazı emisyonlarının %0,0037‘sine işaret ediyor.

Sistematik Problem

Gereksiz E-postalar Çevreye Zarar Veriyor (Şaşırtıcı Araştırmalar)
Gereksiz E-postalar Çevreye Zarar Veriyor (Şaşırtıcı Sonuçlar)

Sera gazı emisyonlarımızı azaltmak için daha az e-posta göndermek veya başka kişisel adımlar atmak faydalar sağlayacaktır. Ancak küresel iklim değişikliğinin büyük çoğunluğunun nedeni askeri-endüstriyel kompleks ve şirketler, onlara güvendiğimizden bahsetmiyorum bile. İklim değişikliğini gerçekten kontrol altına almak için toplumsal ölçekte çok daha iddialı değişikliklerin gerekli olabileceği görülüyor.

Bristol Üniversitesi sürdürülebilirlik ve bilgisayar sistemleri uzmanı, “Gerçek şu ki, e-posta gönderilsin veya gönderilmesin, sistemin hala etkisi olacak” dedi. Tasarruf edilen karbon, e-posta başına 1 gramdan çok daha az olacak.

E-postalar Neden Karbon Üretir?

Wi-fi yönlendiriciniz sinyali kablolar boyunca yerel santrale, cadde köşesindeki yeşil kutuya, oradan bir telekom şirketine ve oradan da teknoloji devleri tarafından işletilen devasa veri merkezlerine gönderir. Bunların her biri elektrikle çalışıyor ve tüketim artıyor.

E-postalar Büyük Bir Çevre Sorunu Mu?

Her bir İngiliz kişinin günde bir tane daha az teşekkür e-postası göndermesi durumunda, bunun yılda 16.433 ton karbon tasarruf edeceğini, bunun da Avrupa‘ya on binlerce uçuşa eşdeğer olduğunu söyledi.

Ne Fark Yaratabilir?

Bazı araştırmacılar, nispeten düşük etkili e-postalar konusunda endişelenmek yerine, dikkatimizi oyun, video akışı ve bulut depolama gibi çok daha büyük bir etkiye sahip hizmetlere çevirmemizi öneriyor.

reklam

İlginizi Çekebilir

Elektrikli Araç Pazarına Büyük Meblağlarda Para Akıyor

Otobüsün Üstünde Alev Silahı İle Dehşet Saçtı

iPhone 12’nin Sahip Olmadığı, Keşke Olsaydı Diyeceğiniz 5 Özellik

NASA Ay’a Nükleer Reaktör Kuracak Birini Arıyor

Toyota Aracınızı Şarj Eden Drone Patentini Aldı

Kaynak: bbc.com/news/technology-55002423


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.