5G Teknolojisinin Zararları | Tehlikenin Farkında Değilsin!

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

5G Teknolojisinin Zararları

5G mobil ağı, İngiltere’deki bazı şehirlerde açıldı ve yeni teknolojinin sağlık açısından risk oluşturup oluşturmadığına dair sorulara yol açtı.

Peki endişeler neler ve bunları destekleyecek herhangi bir kanıt var mı?

5G Teknolojisinin Zararları

Önceki hücresel teknolojilerde olduğu gibi 5G ağları, bir anten veya direk ile telefonunuz arasında iletilen, elektromanyetik spektrumun parçası olan radyo dalgaları tarafından taşınan sinyallere dayanır.

5G, önceki mobil ağlardan daha yüksek frekans dalgaları kullanır ve daha fazla cihazın aynı anda daha yüksek hızlarda internete erişmesine olanak tanır.

Bu dalgalar kentsel alanlarda daha kısa mesafeler kat eder, bu nedenle 5G ağları, zemin seviyesine daha yakın konumlandırılmış önceki teknolojilere göre daha fazla verici direk gerektirir.

5G Teknolojisinin Zararları

5G Endişeleri Neler?

Tüm cep telefonu teknolojileri tarafından kullanılan elektromanyetik radyasyon, bazı insanları belirli kanser türlerinin gelişmesi de dahil olmak üzere artan sağlık riskleri konusunda endişelenmeye yöneltti.

2014 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO), “cep telefonu kullanımından kaynaklanan herhangi bir olumsuz sağlık etkisi tespit edilmedi” dedi.

Bununla birlikte, Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) ile birlikte tüm radyo frekansı radyasyonunu (mobil sinyallerin bir parçası olan) “kanserojen” olarak sınıflandırmıştır.

reklam

Alkollü içecekler ve işlenmiş etler daha yüksek bir kategoride yer alıyor çünkü kanıtlar daha güçlü.

ABD Sağlık Bakanlığı tarafından 2018 yılında yayınlanan ve güvenlik endişelerini ifade edenlerin işaret ettiği bir toksikoloji raporu, yüksek doz radyo frekansı radyasyonuna maruz kalan erkek sıçanların kalbinde bir tür tümör geliştiğini buldu.

Bu çalışma için, farelerin tüm vücutları, doğmadan önce başlayarak iki yıl boyunca her gün dokuz saat boyunca cep telefonlarından radyasyona maruz bırakıldı.

Dişi sıçanlar ve incelenen fareler için kanser bağlantısı bulunamadı. Radyasyona maruz kalan sıçanların kontrol grubundakilerden daha uzun yaşadığı da bulundu.

Çalışmada kıdemli bir bilim insanı, ağır kullanıcılar için bile “çalışmalarda kullanılan radyasyon, insanların cep telefonu kullanırken maruz kaldıkları radyasyon ile doğrudan karşılaştırılamaz” dedi.

Hükümete cep telefonu güvenliği konusunda tavsiyelerde bulunmaya yardımcı olan Dr. Frank De Vocht, “Araştırmaların bazıları ağır kullanıcılar için artan kanser risklerinin istatistiksel olasılığını öne sürdü.”

Bununla birlikte, AB‘ye 5G‘nin piyasaya sürülmesinin durdurulması çağrısında bulunan bir grup bilim adamı ve doktor var.

5G Teknolojisinin Zararları

Radyo Dalgaları İyonlaştırıcı Değildir

Fizikçi ve kanser araştırmacısı David Robert Grimes, cep telefonu ağları için kullanılan radyo dalgası bandı iyonlaştırıcı değildir, bu da DNA’yı parçalamak ve hücresel hasara neden olmak için yeterli enerjiden yoksun olduğu anlamına gelir.

Elektromanyetik spektrum, cep telefonlarının kullandığı frekansların çok ötesinde, uzun süre maruz kalmanın büyük sağlık riskleri vardır.

Güneşin ultraviyole ışınları bu zararlı dalgalara girer ve cilt kanserlerine yol açabilir.

reklam

Tıbbi röntgenler ve gama ışınları gibi daha yüksek enerji radyasyon seviyelerine maruz kalma konusunda katı tavsiye sınırları vardır ve bu da insan vücudunda zararlı etkilere yol açabilir.

Dr. Grimes, “İnsanlar, kanser risklerini artırıp artıramayacakları konusunda anlaşılır bir şekilde endişe duyuyorlar ancak radyo dalgalarının her gün deneyimlediğimiz görünür ışıktan bile çok daha az enerjik olduğuna dikkat etmek çok önemli” diyor.

“Cep telefonlarının veya kablosuz ağların bize sağlık sorunlarına neden olduğuna dair saygın bir kanıt yok” diyor.

5G Verici Direkleri Hakkında Endişelenmeli Miyiz?

5G teknolojisi pek çok yeni baz istasyonu gerektirir bunlar cep telefonu sinyallerini ileten ve alan direklerdir.

Ancak en önemlisi daha fazla verici olduğu için, her biri önceki 4G teknolojisine göre daha düşük güç seviyelerinde çalışabilir, bu da 5G antenlerden radyasyona maruz kalma seviyesinin daha düşük olacağı anlamına gelir.

Birleşik Krallık hükümeti, cep telefonu baz istasyonlarına ilişkin yönergeleri, normalde halkın erişebileceği yerlerdeki radyo frekansı alanlarının, kılavuz düzeylerin birçok kez altında olduğunu söylüyor.

Ya Isıtma Tehlikeleri?

Uluslararası yönergelere göre izin verilen 5G spektrumunun bir kısmı mikrodalga bandına dahildir.

Mikrodalgalar, içinden geçtikleri nesnelerde ısı üretir.

Bununla birlikte, Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) danışmanlarından Prof Rodney Croft, 5G (ve önceki mobil teknolojiler) için kullanılan seviyelerde ısıtma etkilerinin zararlı olmadığını söylüyor.

“Toplumdaki bir kişinin 5G‘den (veya genel topluluk alanlarındaki diğer herhangi bir sinyalden) maruz kalabileceği maksimum radyo frekansı seviyesi o kadar küçük ki bugüne kadar hiçbir sıcaklık artışı gözlemlenmedi.”

5G Maruz Kalma Sınırları

Tanıtılan 5G sinyallerinin frekans aralığı, elektromanyetik spektrumun iyonlaştırıcı olmayan bandı içinde ve ICNIRP tarafından zararlı olarak kabul edilenlerin çok altındadır.

Prof Croft, “5G‘nin üreteceği radyasyon, ICNIRP tarafından derinlemesine değerlendirildi ve kısıtlamalar, zarara neden olduğu gösterilen en düşük 5G ile ilgili radyo frekansı seviyesinin çok altına ayarlandı,” diyor.

WHO, ICNIRP kılavuzlarında önerilen sınırların altındaki elektromanyetik frekans radyasyonunun sağlık üzerinde şimdilik bilinen herhangi bir sonucu olmadığını söylüyor.

İlginizi Çekebilir

NASA, Karantina Altında Doğayı Ne Kadar Az Kirlettiğimizi Açıkladı

NASA Ay’a Nükleer Reaktör Kuracak Birini Arıyor

BM Gıda Ajansı, “Çok çok endişeliyiz, 2021 çok kötü bir yıl olacak”

Anonymous’tan Korkutucu Video

Eski Bir Telefonu 3 Adımda Güvenlik Kamerasına Dönüştürün

Kaynak: bbc.com/news/world-europe-48616174


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.