Telefon Feneri Açma Rehberi (Ses Düğmesi, Sallayarak)

Telefon feneri açma nasıl yapılır? Telefon feneri sallayarak nasıl açılır? gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Avatar for Zehra Yıldırım

Son güncelleme:

Telefon feneri açma rehberi

El feneri kullanmaya her an ihtiyaç duyabiliriz. Bu nedenle cihazlarda bulunan el feneri özelliği oldukça faydalı bir araçtır ancak hemen erişilemediğinde sinir bozucu olabilir. Bu yazıda telefon fenerini rahatça kullanabilmenizi ve erişebilmenizi sağlayacak, sallayarak, ses tuşlarıylael feneri açma gibi birçok yöntemden bahsedeceğiz.

Android Cihazlarda El Feneri Nasıl Açılır?

 • İlk olarak Android cihazınızın kilidini açın.
 • Parmağınızı ekranın üstünden aşağıya doğru kaydırarak bildirim çubuğunu aşağı doğru çekin.
 • Bildirim merkezi içerisinde bir fener simgesinin olması gerekiyor. O simgeyi bulun ve üzerine dokunun. Bu işlem feneri etkinleştirecektir. Bunun sonucunda ise el fenerini açmış olacaksınız.

Eğer fener işareti bildirim çubuğunda yoksa yeni Android telefonlarda kısayolların sağ üstünde bulunan üç nokta simgesine bastıktan sonra Tuş sıralaması seçeneğine tıklanarak eklenebilir.

Android bildirim çubuğu

El feneri, cihazınız kilitli olsa bile açık kalmaya devam edecektir. El fenerini kapatmak istiyorsanız fener simgesine tekrar dokunmanız yeterli olacaktır.

Son zamanlarda çıkmış olan cihazlar dışındaki telefonların bildirim çubuğu kısmında işinize yaramayacak birçok kısayolun olduğunu görebilirsiniz. Ne yazık ki eski Android telefonlar için cihaz ayarlarından bildirim çubuğundaki kısayolları değiştirmek mümkün değildir. Bu soruna çözüm olarak Notification Toggle uygulamasını cihazınıza yükleyebilir ve dilediğiniz kısayolu bildirim çubuğunuza ekleyebilirsiniz. Notification Toggle uygulaması sayesinde Ayarlar, Ekran parlaklığı için 5 farklı mod, Batarya, Veri kullanımı, NFC, Mobil Veri ve El Feneri gibi birçok kısayolu bildirim çubuğunuza ekleyebilirsiniz.

iPhone için Telefon Feneri Açma Kısayolu

iPhone denetim merkezi

Eğer bir iPhone cihazınız varsa işe ilk olarak kısayol oluşturarak başlamak gerekmektedir. Aşağıda bulunan adımları sırası ile takip edip uyguladığınızda fener kısayolu sayesinde istediğiniz her an telefon kilidiniz aktif haldeyken de hızlı bir şekilde feneri açabilir ya da tercihinize göre kapatabilirsiniz.

 • Öncelikle telefonunuzda bulunan Ayarlar sekmesindeki Denetim Merkezi bölümüne gidin.
 • Uygulama içerisinde bulunan Uygulama İçinde Erişim seçeneğini aktifleştirmeniz gerekmektedir.
 • Ekranın alt kısmından hafifçe yukarı doğru parmağınızı kaydırın. Bu sayede Denetim Merkezini açmış olacaksınız.
 • Ardından El Feneri ikonunun olup olmadığını kontrol edin eğer yoksa el fenerini açmak için Denetim Merkezi bölümünden aşağı kaydırıp el feneri işaretinin üzerine tıklayın.

iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13 gibi cihazlarında el feneri ikonu kilit ekranının üzerinde bulunuyordur ancak iPhone 7’den eski cihazlarda maalesef bu özellik geçerli değildir.

Ses Düğmeleri Yardımıyla Telefon Feneri Açma

Torchie
 • Bu özelliği kullanabilmek için ilk olarak Android cihazınıza Torchie – Volume Button Torch uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Bu uygulama telefonunuzun mevcut deposundan yaklaşık olarak 4 MB yer kaplar ve herhangi bir reklam ile karşı karşıya kalmazsınız.
 • Uygulamanın arka planda da çalışmasını istiyorsanız Erişilebilirlik Hizmeti iznini vermiş olmanız gerekmektedir.
  Feneri kilit ekranınızdan etkinleştirebilmeniz mümkün. Ancak bu özelliğe izin vermek için öncelikle Uygulama Ayarlarına gitmeniz gerekmektedir.
 • Ayarlar sekmesini açmak için ise uygulamayı açtıktan sonra ekranın sağ üst kısmında bulunan üç dikey noktaya dokunmanız yeterlidir.

Telefonu Sallayarak Telefon Feneri Açma

Eğer telefonunuzdaki düğmeler sorun çıkartıyorsa ya da hiçbir şekilde çalışmıyorsa ses düğmelerini kullanmak yerine telefonunuzu sallayarak da bu özelliği etkinleştirebilirsiniz.

 • Bu işlemi gerçekleştirebilmek için telefonunuza Shake-Torch isimli uygulamayı indirmeniz gerekmektedir.
 • Yükleme tamamlandıktan sonra uygulama kullanıma hazır hale gelmiş demektir.
 • Yapmanız gereken tek şey telefonunuzu sallamaktır. Android cihazınızın ekranı kilitli olsa da telefonunuzu salladığınızda flash açılacaktır.
 • Feneri açmak için telefonunuzu çok fazla sallamak istiyorsanız uygulama ayarlarından Hassasiyet kısmını isteğinize göre değiştirebilmeniz mümkün.
 • Sağ üs köşede bulunan üç noktaya ve sonrasında ise Shake Sensitivity kısmına tıklayın. Eğer bu ayarı çok yükseğe ayarlarsanız uygulama, telefon fenerinin yanlışlıkla açılabileceği ihtimaline karşı sizi uyaracaktır.

En Kullanışlı El Feneri Uygulaması Hangisi?

Android cihazların içerisinde varsayılan olarak bir el feneri uygulaması mevcut. Bu kısayolu ya da uygulamayı kullanmak istemeyen kişiler için alternatif olarak birçok el feneri uygulamasına rastlamak mümkün. En çok tercih edilen uygulama ise Tiny Flashlight isimli uygulama olarak biliniyor. Bu uygulama içerisinde el fenerinin yanı sıra SOS için Morse kodu flaş ışığı, karanlıkta meşale ve harita, pusula gibi özellikler de bulunuyor.

reklam

Tiny Flashlight Uygulaması ile El Feneri Açma

Android cihazlar için en uyumlu ve güvenilir uygulamalardan biri diyebilmek mümkün. Yaklaşık 100 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren Tiny Flashlight uygulaması, hem oldukça iyi bir şekilde el feneri işlevi görüyor hem de sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Oldukça sade bir ara yüze sahip bir uygulama olan Tiny Flashlight, Power tuşu etkinleştirildiğinde direkt olarak çalışmaya başlıyor.

Kurulumu ve kullanımı oldukça basit olduğundan dolayı çok fazla tercih edilen uygulamalardan bir tanesidir. Ufak bir boyuta sahip olduğundan dolayı mevcut cihazınızda nerdeyse hiçbir yer kaplamayacaktır. Aynı zamanda ücretsiz olan bu uygulamayı kolay bir şekilde indirebilir ve ihtiyacınız olduğu her an el fenerini aktif hale getirebilirsiniz.

Uygulama içerisinde 3 farklı aydınlatma seçeneği mevcut. İlki normal kamera flaşı olarak kullandığımız ışık türüyken ikincisi ise tam anlamıyla el feneri olarak kullanabileceğiniz bir aydınlatma sunuyor. Son olarak üçüncü aydınlatma türü ise uyarı ışıkları olarak adlandırılıyor. Uygulamayı sadece el feneri için kullanabileceğiniz gibi, aynı zamanda ekran ile beraber renkli bir şekilde de kullanabilirsiniz.

Widget Kullanarak El Feneri Açma

 • Eğer Widget ile hızlı bir şekilde el feneri açmak istiyorsanız Flashlight Widget uygulamasını kullanabilirsiniz.
 • Uygulamayı indirdikten sonra Widget’larınızda el feneri Widget’ı gözükecektir. Widget eklemek için ekrana basılı tutun ve en alt kısımda bulunan Widget seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak Widget’a basılı tutup boş bir alana sürükleyin.

Uygulamanın Ayarlar sayfası bulunmadığından dolayı yalnızca Widget gördüğünüz zamanlarda uygulamanın yüklenip yüklenmediğini anlayacaksınız.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.