Connect with us

Tarih

İngiltere Bayrağı Hakkında Az Bilinenler

Birleşik Krallık, Büyük Britanya ve İngiltere birbirinden farklı bayraklara sahiptir. Bu hâlâ bazı kesimler tarafından karıştırılan bir konudur. Bu konuyu daha iyi anlamak için bunların coğrafi konumunu ve ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Aynı zamanda Büyük Britanya’nın da ne olduğunu bu yazımda anlatacağım.

Birleşik Krallık, Büyük Britanya ve İngiltere

Bölgenin ayrımı

İngiltere sanılanın aksine aslında haritadaki yeşil bölge, Birleşik Krallık ve Büyük Britanya ise İngiltere’nin diğer ülkelerle birleşimi yani bölgesel bir şeydir.

Birleşik Krallık:

İngiltere(England),Galler(Wales),İskoçya(Scotland) ve Kuzey İrlanda(Northern Ireland)’nın birleşimidir ve ekonomiksel bir örgüttür yani Avrupa Birliği gibi bir birliktir. Büyük Britanya ise tarihteki birçok krallık gibi bir krallıktır, bölgedeki ülkelerin hepsinin birleşimidir. Birleşik Krallık ve Büyük Britanya siyasi bir yapılanmadır.

Peki ya bayraklar?

bayrakların oluşumu

Günümüzde İngiltere’nin bayrağı beyaz desen üzerine kırmızı haç işaretidir. İngiltere’nin İskoçya ve Galler(Galler fotoğrafta yok) ile birleşimi Birleşik Krallık ve Birleşik Krallığın İrlanda ile birleşimi ise Büyük Britanya’yı yapıyor.

Britanya nedir?

Britanya adanın coğrafi adıdır.

Neden Büyük Britanya?

Britanya coğrafi bölgesinin birleşip tek bir ülke haline gelmesinden dolayı adı Büyük Britanya’dır.

Büyük Britanya Bayrağı değişişimi

Normalde İngiltere’nin bayrağı beyaz bir arkaplan üzerinde bulunan kırmızı St. George haçıdır. İskoçya’nın bayrağı ise mavi bir arkaplan üzerinde bulunan St. Andrew haçıydı. 17. yüzyılın başında bu iki devletin birleşmesiyle, 1606 yılında bu ikisinin karışımı olan yeni bayrak kabul edildi. İki asır sonra yani 1800 yılında İrlanda ile yapılan birleşme akti ile 1801 yılında İrlanda Britanya’ya Katıldı. İrlanda’nın bayrağı, beyaz arkaplan üzerine St. Patrick haçıdır. Aynı şekilde bu bayrak ile Britanya’nın bayrağı 1801 yılında birleştirilerek, hala günümüzde kullanılan Britanya bayrağı kabul edilmiş oldu.

Britanya Bayrağı
İskoçya Britanya’da olmayınca Britanya Bayrağı
Kuzey İrlanda olmadan Britanya bayrağı

Advertisement
1 Yorum

1 Yorum

  1. Ufuk efe

    21 Haziran 2019 at 23:19

    Mükemmellll :
    😉

Yorum Yazın

Popüler