İngiltere Bayrağı Hakkında Az Bilinenler

Avatar for Atay Alp Emir

Son güncelleme:

İngiltere Bayrağı Hakkında Az Bilinenler

Birleşik Krallık, Büyük Britanya ve İngiltere birbirinden farklı bayraklara sahiptir. Bu, hâlâ bazı kesimler tarafından karıştırılan bir konudur.

Bu konuyu daha iyi anlamak için bu ülkelerin coğrafi konumunu ve ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Aynı zamanda Büyük Britanya’nın da ne olduğunu bu yazımda anlatacağım.

Birleşik Krallık, Büyük Britanya ve İngiltere

Birleşik Krallık harita
Bölgenin ayrımı

İngiltere sanılanın aksine aslında haritadaki yeşil bölge, Birleşik Krallık ve Büyük Britanya ise İngiltere’nin diğer ülkelerle birleşimi yani bölgesel birbirliktir.

Birleşik Krallık: İngiltere (England), Galler (Wales), İskoçya (Scotland) ve Kuzey İrlanda‘nın (Northern Ireland) birleşimidir ve ekonomiksel bir örgüttür yani Avrupa Birliği gibi bir birliktir.

Büyük Britanya ise tarihteki birçok krallık gibi bir krallıktır, bölgedeki ülkelerin hepsinin birleşimidir. Birleşik Krallık ve Büyük Britanya siyasi bir yapılanmadır.

Peki Ya Bayraklar?

Birleşik Krallık bayrak oluşumu
Bayrakların oluşumu

Günümüzde İngiltere’nin bayrağı beyaz desen üzerine kırmızı haç işaretidir. İngiltere’nin İskoçya ve Galler (Galler fotoğrafta yok) ile birleşimi Birleşik Krallık, Birleşik Krallığın İrlanda ile birleşimi ise Büyük Britanya’yı yapıyor.

Britanya Ne Demek?

Britanya adanın coğrafi adıdır.

Neden Büyük Britanya?

Britanya coğrafi bölgesinin birleşip tek bir ülke haline gelmesinden dolayı adı Büyük Britanya‘dır.

reklam

Büyük Britanya Bayrağının Tarihçesi

Normalde İngiltere’nin bayrağı beyaz bir arkaplan üzerinde bulunan kırmızı St. George haçıdır. İskoçya’nın bayrağı ise mavi bir arkaplan üzerinde bulunan St. Andrew haçıydı. 17. yüzyılın başında bu iki devletin birleşmesiyle, 1606 yılında bu ikisinin karışımı olan yeni bayrak kabul edildi.

İki asır sonra yani 1800 yılında İrlanda ile yapılan birleşme ile 1801 yılında İrlanda, Britanya’ya katıldı. İrlanda’nın bayrağı, beyaz arkaplan üzerine St. Patrick haçıdır. Aynı şekilde bu bayrak ile Britanya’nın bayrağı 1801 yılında birleştirilerek hâlâ günümüzde kullanılan Britanya bayrağı kabul edilmiş oldu.

Britanya bayrağı
Britanya bayrağı
İskoçya, Britanya'da olmayınca Britanya bayrağı
İskoçya, Britanya’da olmayınca Britanya bayrağı
Kuzey İrlanda olmadan Britanya bayrağı
Kuzey İrlanda olmadan Britanya bayrağı

Diğer tarih yazılarımız:

Felsefeye Yeni Başlayanların Öğrenmesi Gereken 5 Büyük Filozof

Reform ve Otuz Yıl Savaşları

İnsana Tapan Dinler: Liberal, Sosyalist ve Evrimsel Hümanizm


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Avatar for Ufuk efe

    Ufuk efe

    21 Haziran 2019 23:19

    Mükemmellll :
    😉

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.