Elon Musk'tan Gelecek Büyük "Pil" Müjdesi | Hypasos
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!


Teknoloji

Elon Musk’tan Gelecek Büyük “Pil” Müjdesi

Tarih:

Elon Musk'tan Gelecek Büyük "Pil" Müjdesi

Covid salgını nedeniyle ertelendikten sonra Tesla Pil Günü nihayet geldi. Elon Musk “büyük” ve “heyecan verici” bir şey vaat ederek dünya çapında çılgınlığı koruyor. 

Elon Musk’tan Gelecek Büyük “Pil” Haberi

Pil’in Üretimi : Tesla, merkezi operasyonlardan Çin (LG Chem aracılığıyla) ve Berlin’deki giga fabrikalarına / üretime çeşitleniyor. Yarın, Tesla’nın bir hücre + pil tedarikçisi şapkasını takması ve şu anda hücreden pil geliştirmeye ve üretime kadar uzanan yelpazeyi gerçekleştiren tek şirket olan BYD’nin saflarına katılacağına dair bir duyuruya kısmen bahis yapıyorum. Şimdiye kadar, hücre + pil, Tesla’nın dikey entegrasyon stratejisinde eksik olan tek önemli unsur oldu. 

Tesla, kendi pillerini tasarlama, geliştirme ve üretme yeteneğini gösterirse, elektrikli araç endüstrisindeki yeni bir çağ başlatacaktır.

Tesla’nın Austin’deki giga fabrikası, bu teknolojiye ilk sahip olacak ve herhangi bir hatanın düzeltilmesi için yeterli zaman sağlayacak.

Elon Musk'tan Gelecek Büyük "Pil" Haberi

Pil’in Fiyatı: Tesla’nın pilleri, içten yanmalı motorları (ICE) bir pil paketi için şaşırtıcı bir <80 $ / kWh ile çalıştırırsa ne olacağını düşünmek cesaret verici. 

Akü teknolojisinin karanlık atı olarak düşündüğüm şey – nikel veya kobalt içermeyen lityum demir fosfat (LFP) teknolojisi – özellikle şu anda LFP’ye doğru kayan trendlerle kesintiyi yapabilir.

Modeller açısından, Tesla’nın tedarik, lisanslama ve fason üretimden IP ve pillerin ikinci ömrüne kadar çeşitli iş modellerini değerlendirdiğini görebileceğimizi düşünüyorum. 

Tesla’nın, enerji depolama uygulamalarında araç akülerinin ikinci ömrünü başlatmak ve yeni bir yıkıcı enerji ürünü / iş modeli başlatmak için üzerinde çalıştığı yeni pil mimarisini ve kimyasını kullandığını da görebiliriz.

Yeni S ve X modelleri, büyük olasılıkla yeni pil teknolojisine ev sahipliği yapacak. Bu, GM Ultium gibi diğer dış kaynak kullanım modelleriyle rekabet eden yeni bir pil dış kaynak kullanım modeli için mevcut hücre paketi teknolojisinin dikkate alınacağı anlamına gelebilir.

Biraz uzak olsa da, Tesla’nın enerji odaklı bir ürün piyasaya sürmek için Apple’ın hizmet odaklı türevlerini takip ettiğini görebiliriz.

Musk’ın performansıyla desteklenen batarya teknolojisi, üretimi ve fiyatındaki yeniliklerinin Batarya Günü’nün Hype’ı geride bırakacağına inanıyorum. 

Twitter, ‘ırkçı’ Görüntü Kırpma Algoritması İçin Özür Diliyor haberi için tıklayın.

Kaynak: www.forbes.com/sites/sarwantsingh/2020/09/21/what-big-announcements-can-we-expect-from-elon-musk-on-battery-day/#2fb1f2614d35

BUNLARA DA GÖZ ATIN

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.