Xbox Sevenleri Üzecek Haber Microsoft’tan Geldi

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Xbox Sevenleri Üzecek Haber Microsoft'tan Geldi

Xbox, Series X ve Series S için 22 Eylül’ den itibaren Türkiye’ den ön sipariş kabul etmeye başlayacak. Series X’ in satış fiyatı 7 bin 499 lira, Series S’ in ise 4 bin 599 lira olarak açıklandı. Bu demek oluyor ki belirtilen yeni nesil oyun konsollarının bu fiyatlar ile ülkemize yansıması ABD satış fiyatının 2 katı şeklinde olacak.

Series X oyun konsolunun ABD satış fiyatı 499 dolar, Series S oyun konsolunun satış fiyatı 299 dolar olarak açıklanmıştı. Amerika ile ülkemiz arasındaki bu uçurumun sebebi ise geçtiğimiz nisan ayında oyun konsollarına yapılan ek gümrük vergisi. ABD’ ye göre ülkemizde oyun konsollarının satış fiyatları her zaman yüksek olmuştu ancak oyun konsollarının gümrük vergilerine yapılan ek düzenlemeler ile Türk Xbox sevdalıları epey üzülecek gibi. 

Bu yeni gelişmeler ışığında Türk oyun severlerin mevcut duruma verecekleri tepkiler ve konsolların Türkiye’ deki satış miktarı merak konusu olmuş durumda.

Xbox Sevenleri Üzecek Haber Microsoft'tan Geldi
Xbox Sevenleri Üzecek Haber Microsoft’tan Geldi

Xbox Nedir?

Xbox, Microsoft tarafından oluşturulan ve sahip olunan bir video oyun markasıdır. Sırasıyla altıncı, yedinci ve sekizinci nesillerde piyasaya sürülen üç konsol ile Microsoft tarafından geliştirilen bir dizi video oyun konsolunu temsil eder. Marka ayrıca uygulamaları (oyunları), akış hizmetlerini, Xbox Live adında bir çevrimiçi hizmeti ve Xbox Game Studios adıyla geliştirme kolunu temsil eder. Marka ilk olarak Kasım 2001’de orijinal Xbox konsolunun piyasaya sürülmesiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde tanıtıldı.

Orijinal cihaz, Atari Jaguar’ın 1996 yılında satışlarını durdurmasının ardından bir Amerikan şirketi tarafından sunulan ilk video oyun konsoluydu. Mayıs 2006 itibarıyla 24 milyonun üzerinde satıldı. Microsoft’un ikinci konsolu olan Xbox 360, 2005 yılında piyasaya sürüldü ve Haziran 2014 itibarıyla 84 milyon adet sattı. Xbox One, Eylül 2014’te Çin sürümüyle birlikte toplam 21 pazarda piyasaya sürüldü.

Playstation 5 Özellikleri Fiyatı ve Daha Fazlası için tıklayın.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.