Jack Ma (Alibaba’nın Kurucusu) Öldü Mü? Jack Ma Nerede?

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Jack Ma Öldü Mü?

Alibaba ve Ant Group’un 56 yaşındaki milyarder kurucusu Jack Ma, iki aydan fazla bir süredir kamuya açıklama yapmadı.

Jack Ma Öldü Mü?

Jack Ma Öldü Mü?
  • Jessica Yun, “Çinli milyarder Jack Ma’nın kayıp olduğu düşünülüyor.”
  • Alibaba ve Ant Group kurucusu iki aydan fazla bir süredir kamuya açıklanmadı ve kurduğu Afrika yetenek gösterisinde aniden jüri üyesi olarak değiştirildi.
  • Çinli düzenleyiciler kısa süre önce Ma’nın iş imparatorluğunu çökerterek Kasım ayında Ant Group‘un halka arzını durdurdu ve Aralık ayında Alibaba hakkında bir antitröst soruşturması başlattı.
  • Ekim ayında Ma, Çin’in bankacılık kurallarını eleştirdi.
  • Net serveti 50,6 milyar dolar olan Ma, yakın zamana kadar Çin’in en zengin adamıydı.

Ma, Çin iş imparatorluğunu çökerterken son zamanlarda ilgi odağı oldu. Aralık ayının sonlarında Çinli düzenleyiciler , ülkenin en büyük e-ticaret şirketi olan ve bazen “Çin’in Amazon’u” olarak anılan Alibaba hakkında bir antitröst soruşturması başlattı. Kasım ayında Çin, Ma’nın fintech şirketi Ant Group için büyük bir halka arz olacak olanları durduran düzenlemeler getirdi.

Jack Ma (Alibaba'nın Kurucusu) Öldü Mü? Jack Ma Nerede?
Jack Ma (Alibaba’nın Kurucusu) Öldü Mü? Jack Ma Nerede?

Yeni kurallar, Ma’nın Şanghay’daki bir konferansta Çin’in mali düzenleme sistemini eleştirmesinden haftalar sonra geldi . Ma’nın, Çin’in kullandığı küresel mali düzenlemeleri “yaşlılar kulübü” olarak görmezden geldiği ve “dünün yöntemlerini geleceği düzenlemek için kullanamayacağımızı” söylediği bildirildi.

İlginizi çekebilir: Jack Ma – Alibaba’nın Kurucusunun İlham Verici Hikayesi

Borç finansmanı başlangıcı Capital’in CEO’su Blair Silverberg Kasım ayında Katie Canales’e düzenlemelerin “hükümetin Jack Ma üzerindeki üstünlüğünü iddia edebilmesi için uygulamaya konduğunu” söyledi.

Financial Times gazetesinin haberine göre Kasım ayında Ma, kurduğu “Africa’s Business Heroes” adlı Afrika yetenek gösterisinde jüri olarak değiştirildi . Yetenek şovu, Business Insider’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi, ancak bir Alibaba temsilcisi, Ma’nın, Kasım ayında filme alınan ancak henüz yayınlanmayan şovun finali için jüri panelinde artık olamayacağını söyledi.”

Jack Ma Öldü Mü?

Temsilci, Ma’nın nerede olduğu hakkındaki sorulara yanıt olarak, “Bunun dışında ekleyecek hiçbir şeyimiz yok,” dedi.

Ma, Alibaba‘nın başkanı olarak 2019‘da istifa etti.

reklam

Yakın zamana kadar Ma, 60 milyar dolardan fazla servetiyle Çin’in en zengin adamıydı. Ancak Çin, fintech endüstrisinin kurallarını sıkılaştırdığından, Ma’nın net serveti son iki ayda 12 milyar dolarlık bir darbe aldı. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Ma, şu anda 50,6 milyar dolar serveti var ve bu da onu Çin’deki en zengin dördüncü kişi yapıyor.

Ma‘nın nerede olduğuna dair spekülasyonlar yayıldıkça, Ma hakkında başka bir milyarder Çinli iş adamının yaptığı tahmin sosyal medyada yeniden dolaştı.

Geçen hafta Çin hükümeti, Çin’in en büyük dijital ödeme platformu olan Alipay’in sahibi Ant Group’a kurumsal yönetiminin “sağlam olmadığı” endişelerini dile getirdikten sonra faaliyetlerini küçültmesini emretti.

Ant Group‘un bir temsilcisi, Business Insider’ın bu hikaye için yorum talebine hemen yanıt vermedi.

İlginizi çekebilir: Alibaba Çin’deki Çevrimiçi Marketlere Hakim Olmak İçin 3 Milyar Dolardan Fazla Harcıyor

Kaynak: www.businessinsider.com/alibaba-founder-jack-ma-suspected-missing-2021-1


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.