Jack Ma - Alibaba'nın Kurucusunun İlham Verici Hikayesi | Hypasos
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!

Teknoloji

Jack Ma – Alibaba’nın Kurucusunun İlham Verici Hikayesi

Published

on

Bugün Çin’in tüm ekonomisini ve internet endüstrisini neredeyse tek başına etkileyen Jack Ma’nın hayat hikayesi hakkında konuşacağız.

Jack Ma Kimdir?

Jack Ma, E-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu ve bir e-ödeme portalı olan kardeş şirketi Alipay’in hissedarıdır . Şirketinin son dünya rekoru olan 150 Milyar $ ‘lık ilk halka arz başvurusunun ardından, şu anda resmi olarak Çin’in en zengin adamı ve tahmini net serveti 48,7 Milyar Dolar (2020). Bütün bunlar göz önüne alındığında, Jack Ma, Alibaba’da sadece% 7,8 ve Alipay’de% 50 hisseye sahip. Alibaba ve Jack Ma, Çin dışında yaşayan isimler olmasa da, Alibaba’nın Facebook’tan daha değerli olduğunu ve malları eBay ve Amazon’un toplamından daha fazla işlediğini bilmelisiniz !

Jack Ma bugün olduğu yere ulaşmak için hayatında zorlandı. Gerçek bir paçavra-zenginlik hikayesi ve kesinlikle en karanlık günlerinizde bile size ilham verecek bir hikaye.

Jack Ma Hayatı

Ma Yun aka Jack Ma , mütevazi başlangıçlara sahip, kendi kendini yetiştirmiş milyarderlerden biridir. Jack Ma, Çin’in güneydoğu kesiminde bulunan Hangzhou’da doğdu. Komünist Çin’in yükselişi ve Batı bölgelerinden izolasyonu sırasında bir ağabeyi ve bir kız kardeşiyle birlikte doğdu ve büyüdü. Ailesi geleneksel Müzisyenler-Hikaye Anlatıcılarıydı ve o günlerde orta sınıf olarak kabul edilebilecek bir seviyede para kazanmamışlardı.

Eski ABD başkanı Richard Nixon’un 1972’de Hangzhou’ya yaptığı ziyaret, memleketindeki turizmin durumunu iyileştirdi ve Jack bu fırsattan en iyi şekilde yararlanmak istedi. Jack çocukken her zaman İngilizce öğrenmek isterdi ve sabahlarının erken saatlerini bisikletiyle yakındaki bir parka giderek, yabancılara ücretsiz İngilizce turları vererek geçirdi. O zaman yabancı bir kızla tanıştı ve ona adı için ‘Jack’ takma adını verdi çünkü onun için söylemesi zordu.

Bunlar Kaçmaz:  İnstagram Çöktü Mü? Neden Giriş Yapılmıyor? (17 Eylül 2020)

Jack, İngilizce lisans derecesi ile mezun olduktan sonra, Hangzhou Dianzi Üniversitesi’nde aylık 12 $ maaşla İngilizce öğretmeni olarak çalıştı Şimdi, o dereceyi almadan ve İngilizce öğretmeni olmadan önce, daha ilginç olan kısım geliyor.

Reddedildim, Ama Bu Bir Hata Değildi.

Bu adamın kaç kez reddedilip başarısız olduğuna inanamazsın.

Jack Ma, çocukluk döneminde, İlkokul sınavlarında bir kez değil iki kez başarısız oldu!  Ortaokul sınavlarında Üç kez başarısız oldu . Jack, lisesinden sonra üniversitelere başvururken, Hangzhou Normal Üniversitesi’ne katılmadan önce giriş sınavlarında üç kez başarısız oldu. Hatta Harvard Üniversitesi’ne kabul edilme hakkında on kez başvurdu ve yazdı – ve her seferinde reddedildi. Bu sadece eğitimi sırasında oldu!

Jack, lisans derecesi sırasında ve sonrasında birçok yerde iş bulmaya çalıştı ve başarısız oldu. Bir üniversiteye girmek için üç yıl harcadıktan sonra Jack onlara 30 kez başvurduktan sonra bir iş bulamadı! Ayrıca polis teşkilatında bir işe 5 kez başvuran ve “Hayır, iyi değilsin” dedikten sonra reddedilen tek kişiydi.

Ayrıca, Jack Ma ilk girişimlerinden ikisinde başarısız oldu. Ama bu onu daha büyük hayal kurmasına engel olmadı.

Jack Ma’nın Yükselişi

Jack Ma, tüm reddedilme ve başarısızlıklarından nihayet uzlaştıktan sonra 1995 yılında, otoyolların inşası ile ilgili bir proje için ABD’yi ziyaret etti.  Jack Ma O zaman ilk kez İnternet ve Bilgisayarlarla tanıştı. Bilgisayarlar, yüksek maliyetler, İnternet ve E-postaların mevcut olmaması nedeniyle Çin’de oldukça nadirdi. Mozaik tarayıcısında aradığı ilk kelime “Bira” idi ve farklı ülkelerden sonuçlar çıktı sonra Çin’i aradı ve tek bir sonuç çıkmadı! Çin ve halkının internete girme zamanının geldiğine karar verdi.

Bunlar Kaçmaz:  Ferrari'nin Yeni Üstü Açılabilir Otomobili (Ferrari F8 Spider) Her Kuruşuna Değer

Diğer 17 arkadaşını yeni e-ticaret girişimi Alibaba’ya yatırım yapmaya ve ona katılmaya ikna ettikten sonra bir şirket dairesinden başladı. Başlangıçta, Alibaba’nın dış yatırımcılardan tek bir kuruş yatırımı yoktu ancak 1999’da SoftBank’tan 20 Milyon Dolar ve Goldman Sachs’tan 5 Milyon Dolar daha topladılar.

Şirket hızla büyümeye devam etti, tüm dünyada genişledi ve hızla Çin kabuğundan çıktı. Her yıl satış açısından Walmart’tan sonra ikinci sırada yer alan Alibaba, Jack Ma’nın bunun için tasarladığı E-ticaret devi oldu.

Jack Ma’nın Ropörtajı

Jack Ma’nın Sözleri

Savaşmaya devam ediyoruz. Kendimizi değiştirmeye devam ediyoruz. Şikayet etmiyoruz.  

-Jack Ma

Büyük git ya da eve git

Jack Ma

Asla pes Etme. Bugün zor, yarın daha kötü olacak ama yarından sonraki gün güneşli olacak.

 -Jack Ma

Rakibinizden öğrenelisiniz ancak asla kopyalamamalısınız.  

-Jack Ma

Çinin En Büyük 5 Şirketi için tıklayın.

Kaynak: https://www.shoutmeloud.com/jack-ma-alibaba-founder.html

Advertisement
Yorum yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginç Bilgiler

Alipay’in Kullanıcıların Borçlarını Ödemesine Teşvik Eden Komik Puan Sistemi Nedir?

Bu hikaye Black Mirror’ı anımsatmıyor değil.

Published

on

By

Jack Ma, 16 yıl önce çevrimiçi alışveriş imparatorluğunu güçlendirmek için belirsiz bir ödeme hizmeti başlattığında, çok az kişi bunun başarılı olmasını bekliyordu. Şimdi bu hizmet 200 milyar dolar değerinde.

Alibaba dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri ve Çin’deki en büyük online ödeme platformudur.

Uygulama, yatırım hesapları ve mikro tasarruf ürünlerinden sigortaya, kredi puanlarına ve hatta flört profillerine kadar Çin’deki finansal yaşamın her alanında hizmeti vardır.

Alipay’in Kuruluşu

2004 yılında, çok az kişinin banka veya kredi kartı vardı ve Alibaba’nın e-ticaret platformunu kullanan alıcılar ve satıcılar, ödemeleri idare etmek için güvenilir bir yönteme ihtiyaç duyuyordu.

Ma, Alibaba’nın finans ekibini Alipay’i yaratması için görevlendirdi. Hizmet, güvenilir bir üçüncü taraf olarak çalışır, alıcıların parasını emanette tutar ve yalnızca mallar alındıktan ve alıcılar sahip olduklarından memnun olduklarını onayladıktan sonra satıcılara parayı gönderir.

Alipay’i başlattığımda herkes şöyle dedi: “Jack, bu şimdiye kadar gördüğümüz en aptal model, kimse onu kullanmayacak” dediler.

CBS News ile 2014 yılında yaptığı röportajda “60 Dakika” dedi. “Bu modelin bilimsel olup olmadığı, gösterişli görünüp görünmediği umrumda değil dedim, çalıştığı sürece güveni oluşturmaya yardımcı oluyor” dedi.

Bunlar Kaçmaz:  Ferrari'nin Yeni Üstü Açılabilir Otomobili (Ferrari F8 Spider) Her Kuruşuna Değer

Alipay’in başarısı

Bugün, Alipay’in aylık 711 milyon aktif kullanıcısı var ve Ant Group’un istatistiklerine göre Alipay, Haziran ayına kadarki 12 ayda 118 trilyon yuan (17.2 trilyon $) ödeme yaptı. 

Alipay, 2011 yılında Alibaba’dan ayrı bir kuruluş haline geldi ve 2014’te Ant Group’un bir parçası oldu.

Finansal teknoloji danışmanlığı ve araştırma firması Kapronasia’nın kurucusu Zennon Kapron, Ant şu anda o kadar çok finansal hizmet ve ürün sunuyor ki, “Çin’deki yüz milyonlarca kişi ve işletmenin günlük yaşamının bir parçası haline geldi” dedi.”Şirketin Çinli bireyler üzerindeki etkisini abartmak çok zor” diye ekledi.

Komik Puan Sistemi

Yüz milyonlarca insanın finansal ürünlerinden yararlanmasıyla Alipay, Çin’deki tüketici davranışları hakkında inanılmaz derecede değerli verilere sahip.

Amerika Birleşik Devletleri’nin aksine, Çin’in güvenilir bir kredi puanlama sistemi yok. Alipay, 2015 yılında boşluğu doldurmak için Sesame Kredisi’ni başlattı. 

Şirket, Susam Kredisini, işletmelerin ve tüketicilerin, insanların mal veya kitap hizmetleri için ödeme yapma istekliliğini ve yeteneğini değerlendirmek için bir “güven puanı” olarak tanımlıyor. 

Bunlar Kaçmaz:  Elon Musk, çocuğu X Æ A-12'nin adını unuttu

Race Capital’den Yeung’a göre ülkenin en büyük kredi derecelendirme sistemi ayrıca Yeung komik bir yorum paylaştı: “Kredi puanınızın flört profilinizde görüntülenmesini gerçekten seçebilirsiniz” dedi. Susam puanları, satın alma gücünü göstermek isteyen kişiler tarafından Çin sosyal medya platformlarında da paylaşılıyor.

Düşük puana sahip kişiler kendilerini hizmetlerden mahrum kalmış ve bir şeyler satın almaları engellenmiştir. 2015 yılında Çin mahkemeleri, borçlarını ödeyemeyen kişilerin adlarını içeren Alipay listelerini paylaşmaya başladı. 

Bu hamle 126.000’i borçlarını geri ödemeye teşvik etti. Sosyal utanç bir yana, Çinli internet kullanıcıları, büyük teknoloji firmaları tarafından bu kadar çok verinin saklanmamasından giderek daha fazla rahatsız oluyor.

2018 yılında şirket, Susam Kredisi’nin kullanıcı tabanını genişletmek amacıyla Alipay kullanıcılarını yanılttığı için özür diledi.

Jack Ma – Alibaba’nın Kurucusunun İlham Verici Hikayesi için tıklayın.

Sizin Düşünceniz Ne? İleride Türkiye’ye Gelir Mi Bu Sistem? Gelirse Ne Yaparsınız? Yorumlarda düşüncenizi belirtin

Okumaya Devam Et

Haber

Çin Devlet Medyası TikTok Anlaşmasını ‘Kirli’ Ve ‘Tatsız’ Olarak Adlandırdı

Published

on

By

Çin’in önde gelen iki medya kuruluşu, Pekin’i TikTok’un Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermeye devam etmesini amaçlayan “kirli” ve “hoş olmayan” bir anlaşmayı öldürmeye çağırıyor.

China Daily ve Global Times her ikisi de devlet tarafından işletilen yayınlar. TikTok’un ana şirketi ByteDance Pekin’de bulunuyor.

China Daily , çarşamba günü yayınlanan bir başyazısında , “Birleşik Devletler’in TikTok’a yaptığı şey, bir gangsterin meşru bir şirkete mantıksız ve haksız bir iş anlaşması yapmaya zorlamasıyla neredeyse aynı” diye yazdı .

Çin’in en başarılı küresel uygulaması için geçici anlaşmanın şartları çok fazla kafa karışıklığına neden oldu.

Geçen hafta sonu yapılan ilk duyuru, ByteDance’in ileride Tiktok’un çoğunluğuna sahip olmaya devam edeceğini ima etti.

Ancak Trump o zamandan beri yatırımcıların Walmart ve Oracle’ın “kontrol hissesine sahip olacağını” belirtti. 

Anlaşmaya aşina olan bir kişi, yeni bir ABD kuruluşunun TikTok Global’in kısmen ByteDance’ın uluslararası ve Çinli yatırımcılarına ait olacağını ancak ByteDance’ın kendisinin anlaşma ile oluşturulacak şirketin yüzde sıfırına sahip olacağını söyledi.

Bunlar Kaçmaz:  ABD, Pazar Günü TikTok Ve WeChat'e Erişimi Kısıtlamayı Planlıyor

China Daily, “Çin’in böyle bir anlaşmaya yeşil ışık yakması için hiçbir nedeni yok.” Devlet tarafından yönetilen bir medya şirketi olan The Global Times da bu hafta Çinli düzenleyicilere anlaşmayı engellemeye çağıran iki başyazıda anlaşmayı şiddetle eleştirdi.

Global Times bir başyazısında “Pekin’in böyle bir anlaşmayı onaylayacağına inanmak bizim için zor” diye yazdı. “TikTok gasp anlaşması tatsız bir kumar” başlıklı ikinci bir makalede yayınladı, “Washington’un gelecekte Çin’in teknolojik gelişiminin yaşam çizgisini kontrol etmesine izin vermemeliyiz” dedi.

TikTok Nedir?

TikTok, Çin’de TikTok olarak anılmaktadır. 2012 yılında Pekin’de bir kişi tarafından kurulmuş bir İnternet teknolojisi şirketidir. Kısa müzik, dudak senkronizasyonu, dans, komedi, 3 ila 15 saniyelik yetenek videoları ve 3 ila 60 saniyelik kısa döngü videoları oluşturmak için kullanılır.

Bunlar Kaçmaz:  Xbox One X'e Olan İlgi Bir Anda Zirve Yaptı

ByteDance, ilk olarak Eylül 2016’da Çin pazarında Tiktok’u piyasaya sürdü ve ardından 2 Ağustos 2018’de başka bir Çin sosyal medya hizmeti olan Musical.ly ile birleşti.

TikTok, 2017’de Çin dışındaki çoğu pazarda iOS ve Android’i piyasaya sürdü. Amerika Birleşik Devletleri dahil tüm dünyada mevcuttur.

TikTok, Hindistan’da Bu Yıl Yasaklanmadan Önce 37 Milyon Videoyu Kaldırdı haberi için tıklayın.

Kaynak: edition.cnn.com/2020/09/23/tech/tiktok-china-state-media-us-intl-hnk/index.html

Okumaya Devam Et

Haber

Microsoft’un Yeni Xbox Uygulaması, Xbox One Oyunlarını İphone’unuzda Yayınlamanıza İzin Verecek

Published

on

By

Microsoft, Xbox One oyunlarını bir iPhone’da yayınlama özelliğini içeren iOS için büyük bir Xbox uygulaması güncellemesi yayınlamak üzere. 

Yakında App Store’a, Xbox One konsol sahiplerinin oyunlarını bir iPhone’da yayınlamasına olanak tanıyan bir uzaktan oynatma özelliği içeren yeni bir Xbox uygulaması gelecek.

Uzaktan oynatma, oyunları kendi Xbox One konsolunuz yerine doğrudan sunuculardan yayınlayan Microsoft’un xCloud hizmetinden farklıdır. 

Bu Xbox uzaktan oynatma özelliği, xCloud’a değil, yalnızca kendi Xbox konsolunuza bağlanacaktır. Sony’nin Android ve iOS’ta da bulunan kendi PS4 Uzaktan Oynatma özelliğine benzer.

Nasıl Çalışır

Wi-Fi üzerinden bir Xbox konsoluna, hatta bir LTE veya 5G bağlantısına da erişebileceksiniz. Bu uygulama ev Xbox’ınızın kontrolünü ele geçirdiğinden, konsolunuzu evinizin dışında uzaktan başlatabilirsiniz. 

Bunlar Kaçmaz:  Microsoft'un Yeni Xbox Uygulaması, Xbox One Oyunlarını İphone'unuzda Yayınlamanıza İzin Verecek

Xbox, ön tarafta ses veya Xbox ışığı olmadan başlayacak ve bağlantıyı kestiğinizde, kısa bir süre kullanılmadığında bekleme moduna geri dönecek.

Yakın zamanda Android’e yeni bir Xbox uygulaması geldi ve bu güncellenmiş iPhone sürümü aynı yeni tasarımı ve yeni özellikleri içeriyor. 

Xbox One veya Xbox Series X / S konsolunda yakalanan oyun kliplerini ve ekran görüntülerini hızla indirebilir veya paylaşabilir ve hatta konsol alanını yönetebilir ve oyunları silebilirsiniz.

Bu yeni Xbox uygulaması da önceki iOS sürümünden çok daha hızlıdır ve Xbox’ta yapılan benzer tasarım değişikliklerine uyacak şekilde tamamen elden geçirilmiştir. 

Her şey Kasım ayında Xbox Series X / S konsollarının piyasaya sürülmesine hazırlık aşamasında ve Microsoft ayrıca Xbox kontrol panelini bazı tasarım değişiklikleriyle güncelliyor .

Bunlar Kaçmaz:  Neden Antivirüs Programlarına Para Ödememelisiniz?

Microsoft’un güncellenmiş Xbox uygulaması yine de xCloud durumunu değiştirmez. Apple, kısa süre önce Stadia ve xCloud gibi hizmetlere izin vermek için bir zeytin dalı genişletti.

Microsoft’un yayın teknolojisini kullanarak yüzlerce oyunu ayrı uygulamalar olarak ayrı ayrı göndermek zorunda kalacağı anlamına gelen büyük bir yakalama içeriyordu. Microsoft, Apple’ın yeni kurallarından memnun değildi .

Microsoft şu anda bu Xbox uygulamasını TestFlight üyeleriyle test ediyor, yani yakında herkesin indirmesi için App Store’da genel kullanıma sunulacak.

WALMART, Drone Aracılığıyla Covid-19 Testleri Dağıtıyor haberi için tıklayın.

Kaynak: www.theverge.com/2020/9/25/21456260/xbox-one-games-iphone-streaming-xbox-app-microsoft-features

Okumaya Devam Et

Haber

Wikipedia Yeniden Tasarlanıyor (10 Yıl Sonra İlk Kez)

On yıl içinde ilk kez Wikipedia bir makyaj yapıyor.

Published

on

By

Yeni Görünüş

Birçok büyük web sitesi yeniden tasarımı popüler olmamıştır ve Wikipedia’nın mevcut düzeni çoğundan daha güzeldir.

Ancak Wikimedia Vakfı , Wikimedia bloguna göre görünüşünü sadece daha modern görünecek şekilde değil aynı zamanda siteyle ilk kez karşılaşan yeni internet kullanıcıları için daha az karmaşık ve ürkütücü olacak şekilde değiştirmek istiyor.

Ups’ye Dokunun

Wikipedia’nın ana kuruluşu, ikonik wiki görünümünü koruyacağına yemin ediyor ancak web sitesini daha kolay hale getirecek bazı güncellemeler yapacak.

“Uzun süreli kullanıcılarımıza benzer bir deneyim yaratmak istiyoruz, yeni insanlar için basit ve sezgisel.” olacağını söylüyorlar.

Değişiklikleri İzleme

Belirli bir makalede yer alan konuların menüsü için daraltılabilir bir kenar çubuğu veya daha dar metin satırları gibi ilk değişiklikler oldukça küçüktür.

Bunlar Kaçmaz:  Google'Dan Huawei'ye Büyük Darbe

Ancak yolun sonunda, daha önemli değişiklikler ortaya çıkabilir ve Wikimedia Vakfı’nın gecikmiş bir boya katmanı olarak gördüğü şeyi internetteki en tanınmış sitelerden birisi haline getirebilir.

WALMART, Drone Aracılığıyla Covid-19 Testleri Dağıtıyor için tıklayın.

Wikipedia Nedir?

Wikipedia, kullanıcılar tarafından birden çok dilde oluşturulmuş ücretsiz, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kar amacı gütmeyen bir İnternet ansiklopedisidir. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmıştır.

Sürekli eklemeler ve değişiklikler nedeniyle asla tamamlanmayacağı varsayılır.

Kurucu ortak Jimmy Wales, Wikipedia’yı “kendi dillerinde çalışmaları için gezegendeki herkese yüksek kaliteli ücretsiz ansiklopediler yaratma ve dağıtma” olarak tanımladı.

Wikipedia, Wiki ve pedi birleşimidir. “Wiki”, Hawaii dilinde “wiki wiki” kelimesinden türetilmiştir (hızlı bilgi veya başvuru bilgisi). “Pedi”, eski Yunan uygarlığında “kapsamlı kültürel eğitim sistemi” anlamına gelen “peedia” kelimesinden gelir.

Bunlar Kaçmaz:  Neden Antivirüs Programlarına Para Ödememelisiniz?

Kaynak: futurism.com/the-byte/redesigning-wikipedia

Okumaya Devam Et

Haber

WALMART, Drone Aracılığıyla Covid-19 Testleri Dağıtıyor

Published

on

By

Perakende devi Walmart, drone teslimat denemesi sırasında evde COVID-19 testleri yapmaya başladı.

Şirket bugün Las Vegas’ta test kitlerinin teslimatını yapmaya başladı. New York Cheektowaga’da ikinci bir deneme Ekim ayı başlarında başlayacak. 

Müşteriler, test kitlerinin drone ile teslim edilmesini sağlamak için her iki konumda belirlenmiş bir Walmart Supercenter’dan en fazla bir mil uzakta yaşamak zorunda kalacaklar.

Bir basın açıklamasına göre kitler, arabaların ve ağaçların bulunduğu yere bağlı olarak “müşterinin evinin garaj yolunda, ön kaldırımda veya arka bahçesinde” teslim edilecek.

Nasıl Çalışır?

WALMART, Drone Aracılığıyla Covid-19 Testleri Dağıtıyor
WALMART, Drone Aracılığıyla Covid-19 Testleri Dağıtıyor

Müşterinin daha sonra burnunu ürünle birlikte verilen pamuklu çubuklardan biriyle temizlemesi, kapatması ve önceden ödenmiş bir nakliye etiketi kullanarak Walmart’ın ortak olduğu test şirketi Quest Diagnostics’e geri göndermesi gerekir.

Bunlar Kaçmaz:  İnstagram Çöktü Mü? Neden Giriş Yapılmıyor? (17 Eylül 2020)

Quest’e göre, müşteriler virüs için negatif veya pozitif olup olmadıklarını yaklaşık iki gün içinde öğrenecekler .

Amazon’da Satılan Korkunç Uçan Ev “İzleme” Sistemi için tıklayın.

Walmart Nedir?

Wal-Mart Company (eski adıyla Wal-Mart Store Company), Sam Walton tarafından tüm dünyada şubeleri bulunan bir Amerikan perakende zinciridir. Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok eyalette şubeleri vardır.

Wal-Mart, 2007 yılında Amerika’nın önde gelen ekonomi dergisi Fortune tarafından yayınlanan “En İyi 500 ABD Yatırım Şirketi” (Fortune Global 500) raporunda “dünyanın en yüksek ciroya sahip şirketi” seçildi.

Wal-Mart zinciri, çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere 2,1 milyon kişiyi istihdam etmektedir. Wal-Mart’ın ana rakipleri Metro AG, Carrefour ve Tesco’dur.

Wal-Mart, kurucusu Sam Walton’un adını almıştır. Sam Walton, 1950’de Arkansas’ın küçük bir kasabası olan Bentonville’de Dime & Nickle Store adında küçük bir mağazaya sahipti.

Bunlar Kaçmaz:  Elon Musk, çocuğu X Æ A-12'nin adını unuttu

1962’de Arkansas şehir merkezinde ilk büyük mağaza olan Wal-Mart’ı açtı. (Bugün bu dükkan, şirketin yeni lokasyonunun yanında hala bir müzedir.)

On yıl sonra, 1972’de Wal-Mart, büyüme için daha fazla fon elde etmesini sağlayacak borsaya girdi. Ana büyüme 1987’de, ilk süpermarketin 100 katı büyüklüğündeki büyük bir süpermarkete taşındığında başladı.

1991 yılında Meksika, Mexico City’nin Polanco bölgesinde ilk şubesini açtı. Rakibi Tesco (Tesco) İngiltere pazarını devralırken, Walmart (Walmart) Meksika perakende mağazalarında ekonomiye hakim oldu.

Wal-Mart’ın 2006’da Almanya’ya genişleme çabaları başarısızlıkla sonuçlandı ve şirketin binaları Metro Group’a satıldı.

Kaynak: futurism.com/the-byte/walmart-delivering-covid-tests-via-drone?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com

Okumaya Devam Et

Popüler

1 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin1