Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
z
GGDROP

Jack Ma – Alibaba’nın Kurucusunun İlham Verici Hikayesi

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Bugün Çin’in tüm ekonomisini ve internet endüstrisini neredeyse tek başına etkileyen Jack Ma’nın hayat hikayesi hakkında konuşacağız.

Jack Ma Kimdir?

Jack Ma, E-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu ve bir e-ödeme portalı olan kardeş şirketi Alipay’in hissedarıdır . Şirketinin son dünya rekoru olan 150 Milyar $ ‘lık ilk halka arz başvurusunun ardından, şu anda resmi olarak Çin’in en zengin adamı ve tahmini net serveti 48,7 Milyar Dolar (2020). Bütün bunlar göz önüne alındığında, Jack Ma, Alibaba’da sadece% 7,8 ve Alipay’de% 50 hisseye sahip. Alibaba ve Jack Ma, Çin dışında yaşayan isimler olmasa da, Alibaba’nın Facebook’tan daha değerli olduğunu ve malları eBay ve Amazon’un toplamından daha fazla işlediğini bilmelisiniz !

Jack Ma bugün olduğu yere ulaşmak için hayatında zorlandı. Gerçek bir paçavra-zenginlik hikayesi ve kesinlikle en karanlık günlerinizde bile size ilham verecek bir hikaye.

Jack Ma Hayatı

Ma Yun aka Jack Ma , mütevazi başlangıçlara sahip, kendi kendini yetiştirmiş milyarderlerden biridir. Jack Ma, Çin’in güneydoğu kesiminde bulunan Hangzhou’da doğdu. Komünist Çin’in yükselişi ve Batı bölgelerinden izolasyonu sırasında bir ağabeyi ve bir kız kardeşiyle birlikte doğdu ve büyüdü. Ailesi geleneksel Müzisyenler-Hikaye Anlatıcılarıydı ve o günlerde orta sınıf olarak kabul edilebilecek bir seviyede para kazanmamışlardı.

Eski ABD başkanı Richard Nixon’un 1972’de Hangzhou’ya yaptığı ziyaret, memleketindeki turizmin durumunu iyileştirdi ve Jack bu fırsattan en iyi şekilde yararlanmak istedi. Jack çocukken her zaman İngilizce öğrenmek isterdi ve sabahlarının erken saatlerini bisikletiyle yakındaki bir parka giderek, yabancılara ücretsiz İngilizce turları vererek geçirdi. O zaman yabancı bir kızla tanıştı ve ona adı için ‘Jack’ takma adını verdi çünkü onun için söylemesi zordu.

Jack, İngilizce lisans derecesi ile mezun olduktan sonra, Hangzhou Dianzi Üniversitesi’nde aylık 12 $ maaşla İngilizce öğretmeni olarak çalıştı Şimdi, o dereceyi almadan ve İngilizce öğretmeni olmadan önce, daha ilginç olan kısım geliyor.

Reddedildim, Ama Bu Bir Hata Değildi.

KFC Çin’e geldiğinde… 24 kişi işe alınacaktı fakat 23 kişi alındı ve alınmayan tek kişi bendim

Bu adamın kaç kez reddedilip başarısız olduğuna inanamazsın.

Jack Ma, çocukluk döneminde, İlkokul sınavlarında bir kez değil iki kez başarısız oldu!  Ortaokul sınavlarında Üç kez başarısız oldu . Jack, lisesinden sonra üniversitelere başvururken, Hangzhou Normal Üniversitesi’ne katılmadan önce giriş sınavlarında üç kez başarısız oldu. Hatta Harvard Üniversitesi’ne kabul edilme hakkında on kez başvurdu ve yazdı – ve her seferinde reddedildi. Bu sadece eğitimi sırasında oldu!

Jack, lisans derecesi sırasında ve sonrasında birçok yerde iş bulmaya çalıştı ve başarısız oldu. Bir üniversiteye girmek için üç yıl harcadıktan sonra Jack onlara 30 kez başvurduktan sonra bir iş bulamadı! Ayrıca polis teşkilatında bir işe 5 kez başvuran ve “Hayır, iyi değilsin” dedikten sonra reddedilen tek kişiydi.

Ayrıca, Jack Ma ilk girişimlerinden ikisinde başarısız oldu. Ama bu onu daha büyük hayal kurmasına engel olmadı.

Jack Ma’nın Yükselişi

Jack Ma, tüm reddedilme ve başarısızlıklarından nihayet uzlaştıktan sonra 1995 yılında, otoyolların inşası ile ilgili bir proje için ABD’yi ziyaret etti.  Jack Ma O zaman ilk kez İnternet ve Bilgisayarlarla tanıştı. Bilgisayarlar, yüksek maliyetler, İnternet ve E-postaların mevcut olmaması nedeniyle Çin’de oldukça nadirdi. Mozaik tarayıcısında aradığı ilk kelime “Bira” idi ve farklı ülkelerden sonuçlar çıktı sonra Çin’i aradı ve tek bir sonuç çıkmadı! Çin ve halkının internete girme zamanının geldiğine karar verdi.

Diğer 17 arkadaşını yeni e-ticaret girişimi Alibaba’ya yatırım yapmaya ve ona katılmaya ikna ettikten sonra bir şirket dairesinden başladı. Başlangıçta, Alibaba’nın dış yatırımcılardan tek bir kuruş yatırımı yoktu ancak 1999’da SoftBank’tan 20 Milyon Dolar ve Goldman Sachs’tan 5 Milyon Dolar daha topladılar.

Şirket hızla büyümeye devam etti, tüm dünyada genişledi ve hızla Çin kabuğundan çıktı. Her yıl satış açısından Walmart’tan sonra ikinci sırada yer alan Alibaba, Jack Ma’nın bunun için tasarladığı E-ticaret devi oldu.

Jack Ma’nın Ropörtajı

Jack Ma’nın Sözleri

Savaşmaya devam ediyoruz. Kendimizi değiştirmeye devam ediyoruz. Şikayet etmiyoruz.  

-Jack Ma


Büyük git ya da eve git

Jack Ma


Asla pes Etme. Bugün zor, yarın daha kötü olacak ama yarından sonraki gün güneşli olacak.

 -Jack Ma


Rakibinizden öğrenelisiniz ancak asla kopyalamamalısınız.  

-Jack Ma

Çinin En Büyük 5 Şirketi için tıklayın.

Kaynak: https://www.shoutmeloud.com/jack-ma-alibaba-founder.html

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.