Instagram Hesabım Çalındı, Nasıl Geri Alabilirim?

Instagram’a olan ilginin artmasıyla beraber kötü niyetli kullanıcıların da artmasının sebep olduğu Instagram hesabım çalındı, nasıl geri alabilirim? sorusunu bu yazıda cevaplandıracağız.

Avatar for Zehra Yıldırım

Son güncelleme:

Instagram Hesabım Çalındı, Nasıl Geri Alabilirim?

Instagram‘a olan yoğun ilgi her ne kadar gün geçtikçe artsa da kötü niyetli kullanıcıların sayısı ve eylemleri de artmakta. Ancak bu sizi korkutmasın, Instagram hesabınız çalındı ya da hacklendiyse denemeniz gereken birkaç yöntem var. Bu yöntemlere göz atmadan önce “Instagram hesabı neden çalınır?” sorusunun cevabına bakalım.

Instagram Hesabım Neden Çalınmış Olabilir?

 • Oldukça basit bir şifre kullanmak. Eğer şifreniz isminizden, doğum tarihinizden ya da diğer kolayca bulunabilecek bilgilerden oluşuyorsa en kısa sürede şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Sizi çok yakından tanıyan kişilerin de hesabınızı ele geçirebileceklerini unutmayın. Uzun yıllar boyunca kullanıcılara, çok güçlü bir şifre kullanmaları gerektiği söylense de 2021 yılında en çok kullanılan şifreler 123456 ve password oldu.
 • Instagram takipçi arttırma, takipten çıkanları görme gibi işlemler için kullanılan üçüncü taraf uygulamalar. Bu siteler ve uygulamalar sizden kullanıcı adı ve şifrenizi talep ettiklerinden dolayı oldukça riskli bir durumdur ve hesap çalınmasının asıl sebebinin de bu uygulamalar tarafından olduğu görülmektedir. Eğer öncesinde böyle bir uygulama kullandıysanız en kısa sürede şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir.
 • Telefon ya da bilgisayarınızda yüklü olan zararlı uygulamalar. Telefonunuzda ya da özellikle de bilgisayarınızda zararlı uygulamalar varsa bu uygulamalar yoluyla mevcut cihazınıza virüs bulaşabilir. Virüs bulaşması sonucunda ise keylogger tarzındaki çeşitli yazılımlar ile sosyal medya hesaplarınızın ele geçirilmesi muhtemeldir.

Çalınan Instagram Hesabımı Nasıl Geri Alabilirim?

Instagram Hesabım Neden Çalınmış Olabilir?

Instagram hesabınıza kayıtlı olan e-posta ve telefon numarası bilgilerinizi biliyorsanız çok şanslısınız.

 • Öncelikle Instagram uygulamasında oturum açtığınız kısma gidin.
 • Çıkan ekranda Giriş yap sekmesini göreceksiniz. O sekmenin altındaki Şifreni mi unuttun? kısmına tıklayın.
 • Çıkan ekranda telefon numarası, e-posta ya da kullanıcı adı bilgileri istenecektir. Hesabınız çalındığında büyük bir ihtimalle kullanıcı adınız değiştiği için diğer iki seçeneği uygulamanız daha verimli olacaktır.
 • Giriş bağlantısı gönder kısmına tıkladıktan sonra hesabınızı kurtarabilmeniz adına mümkün olan seçenekler karşınıza çıkacaktır. E-posta gönder, SMS gönder gibi seçeneklerden size en uygun olanı seçmeniz gerekiyor.
 • Eğer bu seçeneklerden hiçbirisine erişim sağlayamıyorsanız Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? butonuna tıklamanız gerekiyor.
 • Bu seçeneğe tıkladıktan sonra Instagram, sizden kimliğinizi doğrulamanız için birkaç adım isteyecektir.
 • Bu adımları gerçekleştirdikten sonra değerlendirmenin sonuçlanması için beklemekten başka hiçbir seçeneğiniz yok. Değerlendirme sonucunda Instagram hesabınızın size ait olduğu kanıtlanırsa anlık olarak size şifre sıfırlama bağlantısı gönderilecektir.


Bu işlemleri telefondan yapamadıysanız ve bilgisayardan denemek istiyorsanız;

 • https://help.instagram.com/contact/151081798582137 linkine tıklayarak çıkan ekrandaki adımları sırası ile takip edip işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Linke tıkladıktan sonra ekrandaki Hesabım başkasının eline geçti butonuna tıklayıp Gönder seçeneğine tıklayın.
 • Tıpkı mobil uygulamadaki adımlara benzer bir şekilde bu ekranda da kimliğinizi kanıtlamanız gerekiyor.

Çalınan Instagram hesabınızı geri alabilmenizin tek yolu yukarıda belirttiğimiz linke tıklayıp gerekli işlemleri gerçekleştirmektir. Onun dışında Instagram hesabınızı kurtarmanın başka bir yolu bulunmamaktadır ve herhangi bir form ya da sayfa ile geri alabilmeniz mümkün değildir. Geri alabileceklerini söyleyen site ya da uygulamalara güvenmemeniz en doğrusu olacaktır.

Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti, Ne Yapmalıyım?

Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti, Ne Yapmalıyım?

Instagram hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız ve hesabınızdaki e-posta ya da telefon numarası değiştiyse ne yazık ki yukarıda belirttiğimiz hiçbir seçenek işinize yaramayacaktır. Bu konu için yapmanız gereken ilk işlem, dondurulmuş Instagram hesabı formunu eksiksiz bir şekilde doldurmaktır. Bu şekilde Instagram hesabınızın size ait olduğunu Instagram ekibine kanıtlamış olursunuz.

Yukarıdaki linkte yer alan adımları takip ettikten sonra Instagram yetkilileri sizlerden birkaç bilgi isteyecektir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduğunuzdan emin olduktan sonra gönderebilirsiniz. Bu sayede Instagram hesabınızı tekrar geri alabileceksiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu çalınan Instagram hesabınızda sizin olduğunuzu kanıtlayan video ve fotoğraflarınızın var olmasıdır.

Instagram Hesabım Çalındı ve E-postam Değiştirildi

Instagram hesabı çalınan kişilerin karşılaştıkları ilk durum e-postaların değiştirilmesidir. E-posta adresi değiştirildiğinde, Instagram hesabındaki tüm yetkiler karşı tarafa geçmiş demektir. Bu konuyu çözüme kavuşturmak için yapılması gereken ilk işlem Instagram ekibine ulaşmaktır. Şüpheli bir hesap işlemi mevcutsa, Instagram bizlere phish@instagram.com e-posta adresini vermektedir. Bu e-posta yardımıyla gerekli Instagram ekibine ulaşabilir ve Instagram hesabınızın çalındığını, e-postanızın değiştirildiğini iletebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli adım, sorununuzu ayrıntılı ve eksiksiz bir şekilde belirterek açıklamaktır. Bu sayede Instagram yetkililerinin size güvenmesini ve sorununuzu çözmesini sağlarsınız.

Instagram Hesabım Çalındı, Nereye Şikayet Edebilirim?

Çalınan hesaplarda sıklıkla karşılaşılan bir diğer durum ise, çalan kişinin mevcut hesapta uygunsuz içerikler paylaşması durumudur. Bu durum sıklıkla yaşanılan bir olaydır. Bu kişilerin asıl amacı Instagram hesabını çalmaktan çok, kişinin ismine zarar vermektir. Genellikle ünlü ya da tanınmış kişilerin sıklıkla yaşadığı sorunlardan birisidir. Bu durumu çözmek için Instagram hesabını şikayet etmelisiniz. Şikayet ettikten sonra uygunsuz içerikler paylaşılmaya devam ediliyorsa ek olarak Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurulu’na bildirmeniz gerekmektedir. Bu iki işlem tamamlandıktan sonra ilgili hesap için gerekli işlemler başlatılacaktır.

reklam

Instagram Hesabının Kapatılması İçin Kaç Kere Şikayet Etmek Gerekmektedir?

Instagram

Çalınan hesaplarını geri alamayan kişiler, hesabı şikayet ederek kapatmayı düşünebilir ancak bu durum her zaman çalışmayabilir çünkü karar ve onay verecek tek kişi Instagram yetkilileridir. İster 50 defa ister 500 defa şikayet edin, Instagram yetkilileri uygun görmezse hesabı hiçbir şekilde kapatamazsınız.

Daha Güvenli Bir Instagram Hesabı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlk olarak çok güçlü bir şifre seçmeye dikkat edin. Şifreler sizinle ilgili hiçbir bilgi içermemelidir ve kimseyle paylaşmamalısınız (ünlüler genelde 50 hanelik şifreler kullanır).
 • Üçüncü taraf uygulamalardan uzak durun.
 • Takip bırakma, takipten çıkanları görme gibi işlemler için hiçbir uygulama ve siteye Instagram hesabınızla giriş yapmayın.
 • İki faktörlü kimlik doğrulamasını açın.
 • Instagram haricinde gelen hiçbir Instagram ile ilgili linke tıklamamaya özen gösterin.

Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan bir diğer durum ise DM üzerinden kişilere, ihlal aldığına dair mesajlar atılmasıdır. Bu mesaja ne yazık ki birçok kullanıcı inanıp linke tıklıyor. Linke tıkladıktan sonra herhangi bir bilgi girmeseniz bile hesabınız başkasının eline geçmiş olabiliyor. Bu tuzağa düşmemeye dikkat edin ve gelen her mesaja itibar etmeyin. Unutmayın, Instagram size hiçbir zaman DM üzerinden ulaşmaz ve eğer bir ihlal aldıysanız bunu profesyonel hesabınızdaki Hesap durumu sekmesinden görebilirsiniz.

İhlal alıp almadığınızı kontrol etmek için (profesyonel hesaplar için geçerlidir);

 • Hesabınıza giriş yapın.
 • Ayarlar sekmesine tıklayın.
 • Hesap kısmına tıklayın.
 • Son olarak Hesap durumu butonuna tıkladıktan sonra gerekli bilgileri görebilirsiniz.

Umarım rehberimiz işinize yaramıştır, bütün sorularınızı ve karşılaştığınız sorunları yorumlar kısmında belirtebilirsiniz, size elimizden geldiğince yardım etmeye çalışırız.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.