Hava Temizleyiciler Gerçekten Bir İşe Yarar Mı?

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Hava Temizleyiciler COVID-19'a Karşı Koruma Sağlar Mı? Tehlikesi Var Mı?

Popüler hava temizleyicileri test ettikten ve hava kalitesi uzmanlara danıştıktan sonra sorularınızı yanıtlıyoruz.

Bu soruyu yanıtlamak için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi kurumlardaki hava kalitesi uzmanlarına danıştık. Hava temizleyicilerinin, evlerimizin etrafında aerosol damlacıkları içinde yüzen koronavirüs virionlarından, orman yangını dumanına kadar hava kalitesi sorunlarımızın çözüp çözemeyeceğini sorduk.

Hava temizleyiciler gerçekten çalışıyor mu?

Bu okuyucuların sorduğu en yaygın sorulardan biridir, hava temizleyici geliştiricilerinin birkaç nedenden ötürü Amerika Birleşik Devletleri’nde cihazlarını sağlık ürünleri olarak tanıtmalarına izin verilmez çünkü temelde faydaları açık değildir. O halde, arıtıcı reklamları, inanılmaz sağlık sonuçları iddia etmek yerine, genellikle havadaki zararlı maddelerin sayısına ve cihazlarının bunları filtrelemesinin etkinliğine odaklanır.

Hava Temizleyiciler COVID-19'a Karşı Koruma Sağlar Mı? Tehlikesi Var Mı?
Hava Temizleyiciler COVID-19’a Karşı Koruma Sağlar Mı? Tehlikesi Var Mı?

Soruyu en temel terimlerle yanıtlamak gerekirse: evet, hava temizleyicileri genellikle partikülleri havadan etkili bir şekilde filtreler özellikle bir HEPA filtre kullanıyorlarsa (anlatacağız ne demek olduğunu). 

Ancak çoğumuzun zaten havayı etkili bir şekilde filtrelemek için bir mekanizması var: solunum sistemi. 

Amerikan Bilim ve Sağlık Konseyi’nde mikrobiyolog ve Bilimsel İletişim Başkan Yardımcısı Dr. Alex Berezow’un yakın tarihli bir blog yazısında belirttiği gibi , “Akciğerlerinizdeki küçük hava keseciklerinde (alveoller olarak adlandırılır), makrofaj olarak bilinen bağışıklık hücreleri vardır, bunlar “büyük yiyiciler” bakterileri, virüsleri, mantarları ve her ne olursa olsun akciğerlere giden yolu temizlemek için ne olursa olsun yutar. “

Kısacası, hava temizleyicileri çalışır, ancak kirli bir ortamda yaşamıyorsanız, siz veya çocuklarınız bağışıklığı tehlikeye girmediyse, muhtemelen buna ihtiyacınız yoktur.

Ancak COVID söz konusu olduğunda hikaye biraz daha karmaşıktır. Basitçe söylemek gerekirse, bulaşıcı bir kişiyle birlikte yaşıyorsanız sizi virüs parçacıklarından korumak için hava temizleyicilere güvenmeyin. 

reklam

Tulsa İç Mekan Hava Araştırma Üniversitesi direktörü Dr. Richard Shaughnessy’e göre, COVID genellikle enfekte bir kişiyle yakın temastan kaynaklandığını söyledi. 

Bir kanepede oturuyorsanız ve enfekte olmuş biriyle sohbet ediyorsanız, odanın karşısındaki bir hava temizleyici, size ulaşma şansı bulamadan solunan tüm zararlı parçacıkları ortadan kaldırmayacaktır.

Ek bir sorun, virüs parçacıklarının yakalanması ve öldürülmesi arasındaki farktır. HEPA filtreleri parçacıkları yakalarken, UV teknolojisi gibi diğer teknolojiler viryonları öldürecektir. Ne yazık ki, bu tür bir teknoloji genellikle sağlık için risk taşır.

Hava temizleyicilerden ozon geldiğini duydum, endişelenmeli miyim?

Ozon, geçmişte bir hava temizleyici setinin yaydığı tespit edilen bir kirletici türüdür. Buna alatmadan önce, şu anda piyasadaki temel hava temizleyici türlerini anlamak faydalı olacaktır.

Hava temizleyicilerinin havayı temizlemek için kullandıkları en popüler üç filtreleme yöntemi şunlardır: HEPA cihazları, özel olarak tasarlanmış ve standartlaştırılmış bir filtreden hava kullanarak parçacıkları temizler; 

Aktif karbon filtreleri, havayı hapseden “emici ortam” boyunca çalıştırarak kokuları ve gazlı kirleticileri giderir; ve son olarak, iyonik temizleyiciler, kendilerini parçacıklara bağlayan iyonlar üretir.

İyonik temizleyiciler birkaç şekilde çalışır. Bazıları iyonlaşmış partiküllerin evin etrafındaki yüzeylere yapışmasına izin verir (böylece onları havadan “uzaklaştırır”). 

Diğerlerinde bu iyonize parçacıkları toplayan ve sık sık temizlenmesi gereken bir plakası vardır. İkincisi, geçmişte ozon üretimi ile ilgili problemleri olan cihazlardır. Neyse ki, son yıllarda standartlar yükseldi ve üçüncü taraf firmalar artık eve önemli miktarda ozon salmadıklarından emin olmak için iyonik hava temizleyicileri test ediyor.

Genel olarak, iyonik hava temizleyicilerinden kaçınırım çünkü fiyatları yüksektir. Gerçekten bir tane istiyorsanız, Underwriters Laboratories veya California EPA’dan ozon yaymadığına dair bir sertifikaya sahip olduğundan emin olun.

Bir hava temizleyiciden kimler faydalanabilir?

Buradaki araştırma biraz karmaşık. Ayrıtıya çok fazla girmeden, HEPA filtreli hava temizleyicilerden fayda sağlayan en net demografik özelliklerden biri astımlı çocuklardır. 

reklam

Austin Üniversitesi Dell Tıp Fakültesi’nde nüfus sağlığı ve pediatri profesörü olan Dr. Elizabeth Matsui, astımlı çocukların evlerinde hava temizleyicilerin kullanımını araştırdı ve bu tür evlerde hava temizleyicilerin değerini anlattı.

Hava temizleyicilerin, “proksimal kaynak müdahaleleri” olarak adlandırdığı şeyin yerini almadıkları konusunda uyardı. Örneğin, bir HEPA hava temizleyici, sigara içen ve astımlı bir çocuğun evindeki partikül maddeyi %25 -%50 oranında azaltabilir.

 Ancak bu en iyi çözüm değildir: ideal olarak kişi evde sigarayı tamamen bırakmalıdır. Temiz ve iyi havalandırılan bir ortam ve tabii ki uygun tıbbi bakım pahalı bir hava temizleyiciden çok daha önemlidir.

Ve açık olmak gerekirse, hava temizleyicileri çocukluk çağı astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilirken Dr. Matsui, “Şu anda çevreyi astım oranlarını azaltacak şekilde değiştirebileceğimize dair iyi bir kanıt yok, ister hava temizleyicileri ister başka herhangi bir yöntemle olsun.” 

Başka bir deyişle, hava temizleyicileri astım hastası çocuklar için yararlı cihazlardır ancak ilk etapta bir çocuğun astım geliştirme olasılığını azaltmazlar.

Diğer Yazılarımız

Amazon’da Satılan Korkunç Uçan Ev “İzleme” Sistemi

İnternetten Alabileceğiniz En İyi Akıllı Ev Cihazları

Amazon’da Satılan Bazı Akıllı Prizlerde ‘Yangın Riski’ Var! Bu Priz Sizin Evinizde Olabilir!

Pakistan TikTok’u ‘Ahlaksız’ Ve ‘Uygunsuz’ Videolar Nedeniyle Yasakladı

SPACEX Uzay Limanının Komşularıyla Sorun Yaşıyor

Kaynak: www.cnet.com/how-to/do-air-purifiers-protect-against-covid-19-what-about-wildfire-smoke/


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.