Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
z
GGDROP

Çin’in En Büyük Yazılım Şirketleri

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Çin'in En Büyük Yazılım Şirketleri

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinin çoğu hala Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyet gösteriyor fakat risk sermayesi şirketi Kleiner Perkins‘in yıllık raporuna göre Çinli yazılım şirketlerinin sayısı 2009 ile 2014 arasında iki kat arttı ve Çin Halk Cumhuriyeti, dünyanın en büyük 20 teknoloji devinden dokusuna sahip işte bunlardan en büyük 5 teknoloji devi.

1. China Mobile

Çin'in En Büyük 5 Yazılım Şirketi

Birçok büyük Çinli şirket gibi China Mobile Ltd. (CHL) de devlete aittir. Şirket, öncelikle bir yazılım firması değildir, bir mobil hizmet sağlayıcısıdır ve yaklaşık 240.000 çalışana sahiptir. 

Pekin merkezli China Mobile, 800 milyondan fazla abonesi vardır ve bu ölçüye göre dünyanın en büyük telefon şirketidir. China Mobile’ın müşteri tabanının çoğu, Pakistan ve Hong Kong’a ulaşmasına rağmen 195,62 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

2. Tencent

Çin'in En Büyük 5 Yazılım Şirketi

Shenzen merkezli Tencent Holdings Ltd. (TCEHY), Çinli bir sosyal ağ firmasıdır. WeChat mesajlaşma uygulaması 2018’de bir milyardan fazla aylık kullanıcı sayısına ulaştı, sosyal ağ web sitesi QZone, 629 milyon kullanıcı sayısı var ve anlık mesajlaşma hizmetinin 820 milyon aylık kullanıcısı var. Bunu sayılar ile ifade etmek gerekirse, bu ABD nüfusunun iki katından fazla.

Tencent’in değeri 534 milyar dolar. Şirketin ABD merkezli birçok yazılım yatırımı var.

3. Alibaba

Çin'in En Büyük 5 Yazılım Şirketi

Dünyanın en büyük e-ticaret perakendecisi olan, Amazon ( AMZN ) ve eBay ‘in ( EBAY ) toplam ürün hacminin iki katından fazlasına sahip , Alibaba Group Holding Ltd. Çin’in en önemli yazılım şirketi.

Alibaba’nın tüm yazılım sistemleri, Alibaba Software tarafından üretiliyor. Firma kendi ödeme ve bankacılık hizmeti olan Alipay’in sahibidir. Alibaba, video mesajlaşma uygulaması Snapchat ve araba servisi Lyft dahil olmak üzere bir dizi ABD girişimine de yatırım yaptı.

4. Baidu

Çin'in En Büyük 5 Yazılım Şirketi
Çin’in En Büyük Yazılım Şirketleri

Baidu, Inc. ( BIDU ), 1990’ların çoğunu Wall Street Journal için yazılım geliştirici olarak çalışarak geçiren Robin Li (Li Yanhong) tarafından 2000 yılında kuruldu. Baidu, Çin’deki en iyi çevrimiçi arama motoru olarak yer alıyor. Şirket, çoğu Asya pazarlarındaki PC kullanıcılarını hedefleyen yüzlerce ücretsiz yazılım ürünü sunmaktadır.

5. Xiaomi

Çin’in En Büyük Yazılım Şirketleri

Çin’in Apple’ı olarak anılan Xiaomi (XIACF), kısa bir geçmişe ve çok sayıda başarıya sahip bir cep telefonu ve akıllı telefon üreticisidir. 2014’ün sonlarında, Xiaomi 45 milyar doların üzerinde bir değere sahipti ve bu onu dünyadaki en değerli özel teknoloji şirketi yaptı. 

Kendisini bir internet şirketi olarak sunan şirket, 2018 ortalarında Hong Kong borsasında halka açıldı ve biraz sert bir başlangıç ​​yaptı, hisseler açılış gününde %6 düştü. Ancak daha sonra toparlandı ve şu anda 56,4 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Çin’in En Büyük Yazılım Şirketleri

İlginizi Çekebilir

Dünyanın En Büyük 7 Türk Yazılım Şirketi

Türklerin Kurduğu Dünya Çapında Ünlenmiş 10 Türk Firması

Apple’ın Gerçek Sahibi Kimdir? Steve Jobs’un Hisselerine Ne Oldu?

Jack Ma – Alibaba’nın Kurucusunun İlham Verici Hikayesi

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.